V následujícím článku se dočtete, co byste neměli dělat, abyste mohli napravit rozchod, a na co byste se naopak měli zaměřit, aby vaše šance na to, že ho napravíte, byly co největší.

Jak napravit rozchod? Zjistěte, jak ho prožívá protějšek

Na úvod je třeba si říct, že rozchod je pro většinu lidí něco, co je zasáhne. Každý ale samozřejmě prožíváme rozchod jinak: zatímco někdo se s ním vyrovnává lépe, jiný ho naopak snáší velmi špatně.

Pokud tedy chcete napravit váš rozchod, nejdříve se zkuste opravdu dobře zamyslet nad tím, co si myslíte, že prožívá váš protějšek. Doporučuji, abyste se nenechali zbytečně mást myšlenkami typu, že váš partner je v pohodě, že je mu rozchod vlastně úplně jedno, že už ho vůbec nezajímáte. Může to tak samozřejmě být a někdy se to stává, ale rozhodně ne tak často, jak si lidé myslí. Rozchod je bolestivý a v nějaké míře je to ztráta vždy i pro toho, kdo jej navrhl nebo zrealizoval.

Nyní už ale pojďme ke konkrétním doporučením. 

Napravit rozchod pomůže, když se vyvarujte se prázdných slibů 

Nejprve se podívejme na to, co byste, chcete-li napravit rozchod, určitě dělat neměli. Pokud jste ve spojení se svým protějškem, v první řadě mu pořád něco neslibujte a netvrďte, že už to bude dobré, že vás to mrzí, že jste udělali chybu. Pochopitelně omluva (myslíte-li si, že ji máte dát, protože jste se kupříkladu rozešli kvůli vám a vy to chcete napravit), je určitě na místě, nic se ale nemá přehánět.

Dalším důležitým bodem je, abyste na svůj protějšek netlačili. Neustále nepožadujte nějaké vyjádření ve smyslu, zda s vámi bude, zda vám odpustí. Nechovejte se tedy ani zoufale: někteří lidé to dělají, tím se ale před svým protějškem jen shazují, a tak jej od sebe ještě víc odhání. 

Musíte si uvědomit, že napravit rozchod není jednoduché. Psychika není něco, s čím můžeme zacházet jako s trhacím kalendářem. Když se nám něco nelíbí, když kvůli rozchodu trpíme, odtrhneme prostě část kalendáře a v tu chvíli je vše vyřešeno. Stejně jako je tomu u fyzického zranění. I psychika potřebuje dny, týdny a měsíce, aby se zahojila. Respektujte to jak u sebe, tak u partnera. Budete-li totiž při snaze napravit váš rozchod předbíhat to, co se děje ve vaší psychice nebo psychice partnera, je to ta nejlepší cesta, jak rozchod rozhodně nenapravit.

Jak napravit rozchod? Ne ze dne na den 

Další důležitou věcí, chcete-li napravit váš rozchod, je nedělat takzvanou otočku o 180 stupňů. Uveďme si příklad. Někteří lidé se rozejdou například proto, že si navzájem opakovaně vyčítali, že ve vztahu nejsou naplňovány jejich potřeby. Ten, kdo byl pasivnější, si teď sype popel na hlavu a ze dne na den začne dělat to, co dosud nedělal. Je to sice na první pohled pěkné a svým způsobem i logické, že když jste se rozešli kvůli tomu, co druhému nevyhovovalo, měli byste se to teď snažit napravit. Nicméně to ve vašem protějšku vyvolá jen ještě větší nejistotu. 

Dojde totiž k tomu, že si partner řekne: „Aha, teď to tedy jde, ze dne na den a jakoby nic, předtím to ale nešlo. Teď myslíš na sebe, protože se chceš zachránit od bolesti z toho, že jsme se rozešli. A na sebe jsi myslel i předtím, protože ti bylo jedno, co po tobě chci. “

Opět tedy myslete na to, že ve vás i v partnerovi probíhají psychické procesy a ze dne na den se rozchod opravdu napravit nedá. 

Jak napravit rozchod? Nevymlouvejte 

Další důležitou věcí na cestě k nápravě rozchodu je to, abyste druhému nevyvraceli jeho obavy. Nejhorší je, když vám druhý říká, čeho se bojí, co mu vadí, jak situaci prožívá (někdy se samozřejmě objevuje i kritika vaší osoby a je to nepříjemné), a vy mu vše vymlouváte s tím, že to není tak hrozné.  Nebo, že jste to tak nemysleli, že partner taky něco udělal špatně atd.

Pokud chcete, aby měl druhý pocit, že se k němu chcete přiblížit, že si věci můžete vysvětlit, je opravdu klíčové nestavět se proti tomu, co vám říká. Jedna věc je empatie vůči tomu, co vám protějšek říká (tu vám doporučuji), úplně jiná ale to, že chcete druhému ve všem vyhovět. Je velký rozdíl mezi tím někoho respektovat a tím udělat vše tak, jak chce. Samozřejmě existují věci, které smysl dělat nemá, ani když na nich partner trvá: tak byste se totiž mohli snadno dostat do začarovaného kruhu. 

Ujasněte si příčiny, napravovat rozchod půjde snáz

Nyní se zaměřme na to, co by naopak bylo ideální dělat, pokud chcete napravit rozchod.

Jste-li těmi, kdo chce rozchod napravovat, dobře si promyslete jeho příčiny. Jak už jsme si říkali, nemá cenu, abyste jen obecně slibovali, že už to bude lepší. To váš protějšek asi moc nenadchne, a pokud se bojí vrátit se do vztahu, rozhodně ho to ani neuklidní. Dobře si tedy – ideálně s tužkou a papírem – promyslete, jaké byly příčiny vašeho rozchodu.  

Upozorňuji ale na to, že příčinou nemyslím to, že si někdo jednoduše odpoví „hádali jsme se“ a tečka. Pokud jste se hádali, pak je třeba uvědomit si, o čem jste se hádali. Proč jste se opakovaně cyklili a nemohli se posunout. Nebyli jste schopní jeden druhému naslouchat, popírali jste, co jeden druhému říkal? Z odpovědí na tyto otázky pak také vyplyne, jak byste situaci měli napravovat. 

Chcete napravovat rozchod? Buďte konkrétní

Na základě toho, jaké byly konkrétní příčiny vašeho rozchodu, byste se (než za druhým půjdete a budete předkládat návrhy na to, jak rozchod napravit) měli zamyslet nad tím, jak tyto konkrétní věci změnit.

Inspiraci můžete najít v článcích Partnerská dohoda a Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace 

Čím konkrétnější budete, čím konkrétnější plán dáte svému protějšku, čím lépe dáte najevo, že rozumíte a vidíte do toho, co se stalo. Tím větší šanci na nápravu vašeho rozchodu máte. Čím konkrétnější budete v popisu plánu, jak byste svůj rozchod mohli napravit, tím víc váš protějšek uklidníte.

Už jsme si řekli, že každý v nějaké míře trpí, a pokud jste se rozešli, tak v nějaké míře trpí každý z vás. Váš protějšek může mít strach se do vztahu vracet z obavy, že všechno bude stejné jako dřív. Nebo proto, že bude znovu prožívat velkou bolest. Právě proto je třeba si dobře promyslet, co jsem vám doporučil. Tím můžete co nejlépe oslovili strach svého partnera a co nejvíce ho zmírnit. Pokud na něho budete svým vystupováním působit tak, že strach budete naopak jen podporovat, naděje na nápravu rozchodu je přirozeně minimální.

Nejste si ani po přečetní článku jistí, jak napravit rozchod? Rád vám s tím pomohu na některé ze svých konzultací. Vyberte si tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába