Rozchod s manipulátorem

Žijete s manipulátorem a konečně jste se rozhodli, že je to už příliš, že takhle dál žít nechcete a že se tedy s ním rozejdete? Nebo jste se s manipulátorem již rozešli, ale on se stále ještě snaží vámi manipulovat?

Rozchod s manipulátorem není nikdy jednoduchý

Jedním z hlavních rysů vztahu s manipulátorem totiž je, že manipulovaní mu dlouho věřili, nebo dokonce stále ještě věří, a manipulátorovi se podařilo svému protějšku značně snížit sebevědomí a vytvořit dojem, že manipulovaný je ten, kdo je ve vztahu špatný.

Člověku, který si sám moc nevěří, který o sobě pochybuje, který si říká, že je to opravdu on, kdo za špatný vztah může, se velmi špatně ze vztahu odchází. Právě proto, že si není sám sebou či tou situací jistý.

Co dělat, když se chcete rozejít s manipulátorem?

Jakmile začnete tušit, že je vámi manipulováno, začněte si shánět informace. Pro začátek si přečtěte tyto dva články o manipulaci:

Jak poznáte, že vámi partner manipuluje?

Jak se bránit manipulátorovi?

Poté si vezměte papír a tužku a vypište si všechny body z těchto článků a zamyslete se, zda se vás týkají. Pokud ano, často pomůže návštěva odborníka, který vám vyvrátí, ale nejčastěji potvrdí, že váš partner či partnerka skutečně je manipulátor. Dále vás provede tím obdobím, kdy se rozhodujete a sbíráte sebevědomí, abyste se z toho vztahu dostali. Dodá vám podporu i v obtížném období po rozchodu.

Nemusí se jednat jen a pouze o odborného profesionála. Můžete se obrátit i na někoho z rodiny či na kamaráda. Prostě na někoho, komu věříte, že vám pomůže a bude vás tím provázet.

Připravte si, co manipulátorovi řeknete

Pokud jste se již rozhodli k rozchodu, nejprve si dobře připravte, co svému manipulátorovi vlastně řeknete. Jaký je váš důvod?

To samozřejmě platí, pouze pokud nechcete odejít tak, že zničeho nic zmizíte a nic neřeknete. To ale není vždy možné.

Připravte si, co mu řeknete. Uvědomte si, co je vaším cílem. To je velmi důležité, protože manipulátor vámi dokáže úspěšně manipulovat i v této situaci. Začne na vás působit tak, že i vy sami začnete pochybovat. Bude se vás snažit takzvaně rozhovořit. To znamená, že vám začne podávat spoustu argumentů. Čím déle se s vámi bude bavit, čím více podá argumentů, tím více mu budete zase podléhat. A právě tomu se chcete vyhnout.

Klidně si i přesně doslova sepište, co mu řeknete. Vytvořte si jasnou kostru diskuze a odmítejte se o čemkoliv jiném dál bavit. Debatu dál nerozvíjejte.

To je jeden z účinných přístupů, se kterým vydržíte tu dobu, kdy mu to oznamujete. A pokud bydlíte ve stejném bytě, nedovolte, abyste se do dalších diskuzí dostávali. To je to, co manipulátor chce a potřebuje, aby vás zase dokázal ovládat.

Po rozchodu s manipulátorem

Pokud už jste se s manipulátorem rozešli, ale on na vás zase nějakým způsobem naléhá a říká, že se změnil, že se chce vrátit, je dobré udělat následující.

Uvědomte si, že i když jste se rozešli, protože vám ubližoval a vy jste s ním už nechtěli být, pár dní po rozchodu se může stát, že na to špatné zapomenete a dokážete si z toho vztahu vybavit jen to dobré. Protože rozchodem trpíte, začnete mít tendenci opět přemýšlet, jestli by nebylo lepší se k němu vrátit.

Jedním z rysů manipulátora je, že když si někoho namlouvá nebo chce někoho získat, tak je neodolatelný a neuvěřitelně vytrvalý.

Po rozchodu proto co nejméně čtěte SMSky či emaily od manipulátora. Bavte se s ním co nejméně. Maximálně omezte kontakt.

Nedovolte, aby se vám opět dostal do hlavy. Čím víc ho budete poslouchat, tím víc o tom zase budete přemýšlet. Budete mít výčitky a on ve vás bude vyvolávat pocit, jak strašně trpí, jak jste mu zlomili srdce. Snažte se dostat do bodu, kdy si budete jistí sami sebou.

Nikdy to ale není jednoduché. Pamatujte si, že požádat o pomoc či o radu není žádná ostuda. Proto neváhejte kontaktovat odborníka, nebo alespoň požádejte o pomoc své blízké.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

5 komentářů u „Rozchod s manipulátorem

  Jana Slabá Únor 13, 2016

  Jak se mám ubránit manipulátorům to je můj už teď exmanžel a jeho milence ,která nám do rozvodu mluví a řídí .Je to extrémní manipulátorka ,chce abych poslouchala i já jí a dělala vše co mi nadiktují či sdělí .Chtějí abych se odstěhovala teď hned po rozvodu z domu mého muže ,přičemž mi zadržují záměrně klíče od bytu ,kterého jsem spoluvlastníkem.Právník ho písemně vyzval ,aby mi vydal klíče od bytu ,oni oba si myslí že zákony jsou jen pouze podle nich.Už nevím jak se mám chovat ,aby mi dali pokoj ,stále mi něčím vyhrožují,diktují a nařizují .Jsem po operací kolena oslabená nejen psychicky ,ale i teď fyzicky.Bráním se takto rok a půl a nemá to konce a další soudy se chystají.Děkuji J.
   Karel Chába Únor 17, 2016

   Dobrý den, musíte veškerou komunikaci archivovat a používat jí k řešení přes právníka, úřady, soudy. Dále dělejte vše, co je v článku a také by bylo dobré pro vás, kdybyste chodila na sezení, aby se posílila vaše psychika.
  Ilona Červen 13, 2018

  Dobrý den, přítel už se několik let ke mně i dětem nechová hezky, několikrát mne fyzicky napadl, pořád nám něco vyčítá a pořád vyžaduje lásku a pochopení. Mnohokrát jsem se s ním rozešla, ale bohužel ho zase vzala zpět. Dnes u bankomatu shodil bezdůvodně nějakého pána na zem a ten si rozbil hlavu a samozřejmě lhal, že ho pán urážel. Vždycky mi vlastně lhal i v nedulezitych věcech. Rozhodla jsem se, že už s ním nikdy nechci být, ale potřebuji pomoc. Rodina mi pomohla několikrát, ale když vidí, že jsem se k němu vždy vrátila, tak už pomoct nechtějí. Děkuji. Ilona.
   Karel Chába Červen 18, 2018

   Dobrý den, Ilono, určitě vám schvaluji, že chcete odejít od násilníka a měla byste to udělat. Nevím ale, o jaké pomoci mluvíte. Pokud nemáte kde bydlet, kam odejít, měla byste se obrátit na organizace, které pomáhají ženám v nouzi. Najdete je na internetu. Pokud chcete nějaké poradenství, tak přikládám odkaz na konzultace: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/
  Karel Chába Únor 5, 2019

  Dobrý den, Evelíno, pokud se tomu nepostavíte, respektive si nezařídíte svůj život, tak jak vy chcete a třeba i bez něho, tak se nic nemůže změnit. Věřte, že když vy posílíte svou psychiku, najdete sílu to řešit. Vy k němu patříte právě tou svou submisivitou.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů