Nevěra s bývalým či s bývalou bohužel není ničím neobvyklým a dopouští se jí celkem dost lidí. A je úplně jedno, jestli je nevěrná žena nebo muž. V tomto ohledu není mezi oběma pohlavími žádný výrazný rozdíl.

Na začátek je třeba podotknout, že spousta lidí se domnívá, že nevěra s ex vlastně ani není nevěra, protože s tím člověkem přeci měli sex dřív než s tím stávajícím. To vyplývá jak z mnohých anket, tak se s tím setkávám i ve své praxi.

Sice se můžeme dohadovat o tom, co nevěra už je a co ještě ne. Ale jediná pravdivá odpověď zní, že nevěra je to, co za nevěru považuje náš protějšek. Protože fakt, že on to považuje za nevěru, značí, že mu to není příjemné, že s tím nesouhlasí. To je vždy na základě subjektivního názoru toho jednotlivce.

V tuto chvíli není důležité se zabývat definicí nevěry, protože o to ve skutečnosti vůbec nejde. Jde o to, že nevěra s expartnerem o něčem vypovídá.

Proč k nevěře s ex dochází?

K nevěře s bývalým čí bývalou nejčastěji dochází proto, že nevěrník dosud nemá vyřešený ten starý vztah resp. rozchod. To znamená, že přestože má teď už nový vztah, potřebuje se do toho starého nějak vracet, být s ex v kontaktu. Pak už je skutečně blízko k tomu, aby k sexu s ex došlo.

Často to bývá spojeno s tím, že kdyby se k sobě vrátili, tak už ten vztah fungovat nebude. Ale pořád k sobě něco cítí. Často nás náš mozek mystifikuje tím, že zapomene na mnohé negativní. Připomíná nám pak jen to pozitivní a my se s tím ex cítíme dobře.

Lidí se s ex cítí dobře i proto, že už spolu ve vztahu nejsou, ale stále jsou si blízcí. Často se pak k expartnerovi dokonce chovají i lépe než dřív. Už se necítí ohroženi. Oba dva už třeba mají někoho nového, takže nemají strach, nemají mezi sebou tabu, nebojí se, že se budou hádat, že je ten druhý může podvést. Tím, že neexistují tyto zábrany, je to nekomplikovaný vztah bez závazků. Je jim spolu lépe než dřív.

Tyto případy často vypovídají o tom, že lidé ještě nemají vše vyřešeno. Do nového vztahu vstupují proto, aby si ulevili. Potom je třeba se zamyslet, jestli v tom novém vztahu zůstat, nebo jestli by bylo lepší se rozejít. Důležité je totiž nejprve si kompletně vyřešit minulost a až pak se vrhat do něčeho nového.

Nevěra s ex v rámci dlouhodobého vztahu

Někdy k nevěře s ex dojde i po té, co má člověk již dlouho nějaký nový vztah, klidně i roky. Z nějakého důvodu se s ex potká a dopadne tak, jak to dopadne. Pokud je to jen jednorázové a už se s ex nebude vídat, tak to samozřejmě není vůbec pěkné vůči stávajícímu partnerovi, ale nezbytně to nemusí znamenat, že je vztah v ohrožení.

Ale samozřejmě samotný fakt, že k nevěře s ex došlo, značí, že ve vztahu možná mají něco, co by stálo za vyřešení, aby se něco podobného v budoucnu neopakovalo.

Vrátit se k ex?

Někdy mi lidé říkají, že se s ex cítí lépe než dřív, že k ex začínají zase něco cítit a uvažují o návratu. Je třeba říci, že takovýto vztah není zatížen strachy ani povinnostmi. Je důležité dobře zvážit a vzpomenout si, proč k rozchodu došlo a proč vztah ztroskotal. Hlava totiž často to špatné zapomíná a je schopna myslet jen na to dobré.

Klasická poučka praví, že v této situaci byste si měli položit základní otázky. Proč by ten vztah měl teď fungovat, když předtím to nešlo? Proč by to teď mělo být jiné než dřív? Co se změnilo? Pokud si na to neumíte odpovědět nebo nemáte jasnou představu, co a jak se změní, pokud tam není nějaká zásadní změna v chování, tak není dobré se vracet.

Pokud si stále nejste jisti, jestli byste se měli k ex vrátit nebo ne, nebo pokud řešíte partnerovu nevěru s ex a nikam to nevede, kontaktujte odborníka na partnerské vztahy. Ten vám pomůže nalézt pravé příčiny, proč k nevěře s ex došlo, pomůže vám se rozhodnout a ukáže vám, co a jak budete muset vyřešit a změnit, abyste svůj vztah zachránili.

autor článeku: Karel Chába