Ať už v manželství jste, teprve se do něj chystáte, nebo se mu naopak zuby nehty bráníte, určitě jste již slyšeli mnoho “zaručených” pravd a faktů o manželství. Některé možná byly pravdivé, většinu ale nelze úplně zobecňovat a neplatí pokaždé.

No a často se jedné a pouhé mýty, které mají s realitou společné pramálo.

A jaké jsou časté mýty o manželství?

Přečtěte si o 5 nejčastějších z nich.

Žít spolu nejdřív chvíli před svatbou je dobrý nápad

Chcete si nejprve vyzkoušet, jestli vám soužití bude fungovat. Takhle to na první pohled vypadá jako rozumný nápad. Ovšem realita je trochu jiná. Přestože spolu lidé delší dobu žili, po svatbě je přesto čeká změna. Každý máme nějaké představy, jak by mělo manželské soužití vypadat a jak by se k sobě manželé měli chovat. Většinou si je neseme z dětství. Po svatbě si toho začneme všímat mnohem silněji než dříve a to může do vztahu přinášet neshody.

Studie manželské nevěry také prokázala, že u párů, které spolu před svatbou nejprve nějaký čas bydlely a žily, byla pravděpodobnost manželské nevěry o 39 % vyšší. To už není úplně nezanedbatelná statistika.

Ale je třeba říci, že to je stále jenom statistika. U vás to tak být nemusí, ale je dobré si to uvědomovat a aktivně se postarat o to, aby to nebyl váš případ.

Hádky jsou normální a zdravé

Diskuze a vyjasňování názorů, hodnot a pohledů na věc jsou normální a zdravé. Vyhrocené hádky, kdy vás slyší sousedi přes ulici a kdy vzduchem lítá kuchyňské náčiní skutečně normální nejsou. Záleží tedy samozřejmě na míře. Často je mnohem důležitější způsob, jakým vedete hádku, než samotný předmět sporu. Pokud se dohadujete v klidu a nacházíte kompromisy, je vše v pořádku. Pokud dochází ke křiku nebo dokonce k násilí, je čas s tím něco udělat.

Na vztahové historii partnera nezáleží

Je to sice hezká pohádková představa, že co bylo, to byl, a na minulosti nezáleží, protože se teď milujete a chcete spolu být. Ale realita je opět trochu jiná. Pokud se partner několikrát rozvedl, pravděpodobně to nebude úplně ideální partie do manželství. Pokud má žena za sebou řadu nevěr, není úplně mimo předpokládat, že bude schopná v manželství podvést znova.

Skutečnost je taková, že většina lidí se v průběhu svého života až tak moc nemění. Vzorce chování z minulosti vám mohou dát poměrně slušnou představu o tom, jak se člověk bude chovat v budoucnosti.

Není tedy od věci se potenciálního partnera či partnerky trochu poptat na minulost ještě před tím, než se s nimi pustíte do něčeho vážnějšího.

Nevadí, když jsou partneři rozdílní

Opaky se přitahují. Na tomto známém pořekadle je zrnko pravdy. Je pravda, že pokud jsou oba partneři od sebe velmi rozdílní, bývá to zdrojem různých krátkodobých vzrušení a atraktivity. Na druhou stranu výzkumy prokázaly, že větší šanci na dlouhodobý a spokojený vztah mají lidé, kteří toho mají spolu více společného než rozdílného. Není u nich taková pravděpodobnost, že dojde k nějakému zásadnímu rozkolu v názorech.

Existuje jen jedna univerzální cesta manželstvím

Mnoho lidí má pocit, že existuje jedná správná cesta manželstvím. Svatba, děti, první dovolená v Jugoslávii, jistoty atd. A snaží se jí držet za každou cenu, i když třeba tak docela neodpovídá jejich přesvědčení a žebříčku hodnot. Snaží se vyhovět vnímaným představám a požadavkům okolí. To pak samozřejmě může vést k mnoha problémům a následně i krizím. Každí dva lidé jsou rozdílní, a proto i každé manželství je jiné. Proberte spolu se svým partnerem, jak by měla vaše společná budoucnost v manželství vypadat a vydejte se vaší jedinečnou cestou. Ne tou, kterou od vás očekávají ostatní.

Máte nějaké problémy v manželství? Dostává se váš vztah do krize a vy sami jste zjistili, že nemáte nejmenší tušení, jak z toho ven? Není ostudou si nechat pomoci. Ničeho se neobávejte a kontaktujte manželského poradce.

autor článku: Karel Chába