V článku se zaměříme na největší chybu, které se dopouštíme v situaci, kdy jsme se s partnerem rozešli a lámeme si hlavu nad tím, zda nás chce zpátky, protože my bychom se do vztahu vrátit chtěli.

Definitivní rozchod? Ne dřív, než se od sebe citově odpoutáte

Na úplném začátku bych rád upozornil na to, že to, že jste se s partnerem rozešli a řekli jste si (případně to řekl on vám nebo vy jemu), že ve vztahu končíte, ještě neznamená, že rozchod byl definitivně dokonán. Takovou situaci je třeba brát spíše jako krizi vztahu. Za dokonání rozchodu můžeme považovat teprve až to, když se od partnera definitivně citově odpoutáme.

Pokud si máme být jistí, že s partnerem už nechceme být, nebo si lámeme hlavu nad tím, jak poznat, jestli nás chce zpátky, musíme si uvědomit, že už nemůžeme být psychicky propojení. To znamená, že už na něj nemyslíme a nezáleží nám na něm jako na intimním partnerovi. Může nám na něm samozřejmě stále záležet jako na člověku, ale už ne jako na někom, s kým se chceme hluboce emocionálně a sexuálně propojit, s kým chceme bydlet a mít rodinu. 

V případě, že už takto na partnera nemyslíme, můžeme vztah ze své strany považovat za definitivně ukončený. Teprve v tuto chvíli můžeme situaci vnímat tak, že jsme se z krize přesunuli do definitivního rozchodu. To stejné pak samozřejmě platí i z druhé strany, ze strany partnera. 

Sledujte jeho chování, poznáte, jestli vás chce zpátky

V článku chci upozornit na to, že se často děje to, že to, čeho se nejvíce bojíme (tedy že už nás partner opravdu nechce a rozchod je definitivní), vlastně mnohdy ještě podporujeme. Podporujeme to tím, že věříme chování protějšku, které je samozřejmě ve chvíli, kdy se rozcházíme nebo jsme se právě rozešli, nezřídka kdy velmi negativní. 

Spousta klientů ke mně přijde a svěří se, že neví, jak mají poznat, jestli je jejich partner chce zpátky. Neví, jak se mají vyznat v tom, jak se k nim chová, protože kdyby se jim neozýval, věřili by a měli by jasno v tom, že s nimi být už nechce. On se jim ale ozývá a chová se k nim často velmi špatně. Neustále si s nimi chce něco vyříkávat, je na ně vulgární, něco jim vyčítá, hází na ně chyby, kterých se dopustili oba dva. Svaluje na ně vinu. Partner je chce mít pod kontrolou, když mu něco řeknou, ublíží jim a oni mají pocit, že chce, aby trpěli. 

Jste-li v situaci, kdy tápete a nevíte, jak poznat, jestli vás partner chce zpátky, můžete takové a podobné chování s velkou mírou spolehlivosti považovat za důkaz toho, že se od vás protějšek ještě neodpoutal. 

Chce vás zpátky? Možná je ve vnitřním konfliktu

Takové chování bývá mnohdy také projevem toho, že je partner ve vnitřním konfliktu. Na jednu stranu se k vám chce teoreticky vrátit. Chtěl by s vámi mít vztah a neumí si zatím představit, že se od sebe opravdu definitivně odpoutáte. Na druhou stranu se ale buď bojí toho, že se stane něco špatného (něco, co se už mezi vámi stalo a kvůli čemu jste se rozešli), anebo že nebudou stále (jako tomu bylo dosud, a proto se s vámi rozešel) naplňovány jeho potřeby.

Když se partner nachází v takovémto vnitřním konfliktu, dochází mnohdy k pomyslnému tanci. Když mu dáváte najevo, že to berete vážně a že jste se rozešli, snaží se vás kontaktovat. Chvíli se může chovat dobře, chvíli špatně: něco vám vyčítá, uráží vás, dává vám najevo, jak jste mu ukradení, že se skvěle baví a nově nabytou volnost si užívá. Když se přiblížíte, on se oddálí, když se oddálíte vy, on se zase přiblíží. Vy se pak v takové situaci nemůžete vyznat a vůbec jí nerozumíte. 

Pokud se vám děje něco podobného, můžeme předpokládat, že se od vás partner ještě neodpoutal a že se stále pere s tím, zda má vztah definitivně pohřbít, nebo se k vám vrátit.

Nehrajte jeho hru, zpátky ho získáte snadněji

Předpokládejme, že když čtete tento článek, jde vám o to, abyste se k sobě s partnerem vrátili. Proto vám doporučuji, abyste nehráli stejnou hru jako on. Pokud vás kontaktuje, ale nikam se nemůžete posunout, jeho chování je spíše negativní než pozitivní, neoplácejte mu stejnou mincí. Jednoduše proto, že zlo plodí zlo. Doporučuji vám, abyste se naopak snažili chování partnera chápat jako situaci, kdy si se sebou neví rady, kdy se nedokáže rozhodnout. 

Chcete-li poznat, zda vás chce partner zpátky, nesnažte se z něho teď hned odpověď vymáčknout. Vy ji totiž v zásadě znáte: jestliže je s vámi totiž v kontaktu, snaží se vyříkat si s vámi něco nebo si něco vysvětlit, z něčeho vás usvědčit, něco na vás hodit, a to i když většina interakcí je negativní, s největší pravděpodobností to opravdu znamená, že nějaký zájem má.

Chce-li vás (alespoň trochu) zpět, mějte pro něj pochopení

Nedělejte tedy to, že se budete partnera ptát nebo budete hrát jeho hru. Naopak: snažte se mít pochopení pro jeho vnitřní rozpolcenost a nejistotu. Snažte se ve vašich diskuzích zaměřit na to, co je na pozadí vašich interakcí. Co je na pozadí toho, že s vámi partner chce pořád něco řešit. Bude to strach, budou to pochybnosti, bude to něco, s čím si neví rady. Pokud se na tyto věci zaměříte, nebudete na partnera útočit, ale naopak se budete snažit o empatii, máte mnohem větší šanci, že on svého iracionálního chování zanechá spíše dříve než později. Začne věřit, že byste spolu situaci mohli zvládnout, že by se vám mohl otevřít. 

V tomto mu můžete jít příkladem: můžete se mu v některých věcech také otevřít, ale počítejte raději s tím, že to možná použije proti vám. Chcete-li partnera zpět, neberte si tyto věci osobně, ale tak, že jsou součástí celého procesu. Někdy se zkrátka natolik bojíme, jsme natolik zhrzení a zranění, že nemůžeme po rozchodu druhému přiznat, že o něj máme stále zájem.

Jednoduše proto, že nechceme, aby nad námi měl navrch, nechceme, aby nám něčím ublížil ještě více, než to podle nás udělal dosud. A proto se přetvařujeme, hrajeme různé hry a snažíme se partnera přesvědčit o tom, že nám o něj vlastně vůbec nejde. Zároveň se ale pokoušíme zůstat s ním stále v kontaktu. 

Pokud by nám o něj ale opravdu nešlo, samozřejmě bychom ho nepotřebovali kontaktovat. Jakýkoliv kontakt, který nevede k nějakému utvrzení, respektive dohodě na tom, že si například definitivně vyřešíme rozestěhování bytu a pak už se nebudeme kontaktovat, se tedy dá brát spíše jako iracionální snaha o kontrolu, o ujištění, že nás partner chce, a způsob, jak se k sobě vrátit.

Pokud si ani po přečtení článku nevíte rady s tím, jak poznat, zda vás chce partner zpátky, obraťte se na mě. Rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.

autor článku: Karel Chába

Související články: Po rozchodu jsme v kontaktu a Jak zachránit vztah, když druhý nechce