V článku se dočtete, proč je dobré rozpoznávat rozdíl mezi krizí a rozchodem a jak se v každé z těchto dvou situací zachovat, abyste ji co nejdříve a nejlépe vyřešili. 

Krize, nebo rozchod? Ujasněte si rozdíl

Na úvod je důležité vyjasnit si některé výrazy. Je zcela běžné, že lidé jsou spolu po rozchodu v kontaktu. Je to z toho důvodu, že ve skutečnosti to, že se jeden (nebo oba dva) rozhodl pro odloučení nebo konec vztahu, je často pouhou strategií, jak řešit krizi vztahu. Je totiž běžnou věcí, že pokud už si nevíme rady, prožíváme příliš silné a negativní emoce, s druhým se rozejdeme, i když to ve skutečnosti vůbec nemusíme myslet vážně. 

Někdy strategii rozchodu používáme i tehdy, když máme pocit, že už jsme vyčerpali všechny možnosti a nezbývá nám nic jiného než hrozbou rozchodu druhého zatlačit do kouta. Partner si pak ale může myslet, že jde opravdu o rozchod. Jak už ale bylo řečeno, pokud jste po rozchodu v kontaktu, nemusí to být jenom proto, že spolu chcete dořešit věci, abyste se mohli definitivně rozejít a odpoutat se od sebe. Právě výraz odpoutat se je to, o co v tomto článku půjde.

Jste po rozchodu v kontaktu? Dost možná jste se od sebe neodpoutali

Za rozchod nemůžeme považovat jen to, že si řekneme, že se spolu rozcházíme a přestaneme spolu bydlet. Nemůžeme za něj považovat jen to, že jsme se od sebe fyzicky oddělili, že už spolu nesdílíme fyzický prostor nebo se spolu nevídáme. Za definitivní rozchod můžeme považovat až stav, kdy se od protějšku úplně odpoutáme. 

Jak ale poznáte, že jste se od něj skutečně odpoutali? Za prvé: nebudete na něj myslet. Už nebudete mít špatnou náladu, začnou vás bavit věci, které vás bavily před rozchodem, budete mít zase chuť seznamovat se s novými, potenciálními partnery. Nebudete srovnávat: když s někým vyrazíte na rande nebo si s někým začnete, nebudete svůj nový protějšek srovnávat se svým ex partnerem.

Stejně tak vás ale vaše mysl nebude nutit do toho, abyste svému ex partnerovi ve svých fantaziích pořád něco vyčítali nebo se mu v rámci vnitřního dialogu snažili neustále něco vysvětlovat. Zároveň svůj protějšek ani nebudete potřebovat kontaktovat s tím, že s ním chcete ještě něco řešit. To, když se s partnerem rozejdeme a dáváme mu najevo, že se zlobíme, neustále mu píšeme, vyřizujeme si účty, na něco si stěžujeme, něco vysvětlujeme nebo vyčítáme, je totiž (jak jsme si již řekli) klasická strategie. Ve skutečnosti chceme být pořád v kontaktu, chceme vědět, že o nás má partner stále zájem tím, že nám odpovídá nebo že nás sám kontaktuje. 

Opakem lásky totiž není nenávist, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale lhostejnost. Teprve když nám protějšek začne být jako sexuální a intimní partner lhostejný, můžeme si být jistí, že jsme se od něj odpoutali. To znamená, že jste-li se svým partnerem i po rozchodu v kontaktu a stále jste se od něho neodpoutali, i když to trvá už týdny i měsíce, dá se pořád mluvit o krizi vztahu, a ne o jeho definitivním ukončení.

Krize nebo rozchod: proč je to tak důležité, když jste spolu ještě v kontaktu

Nyní se pojďme podívat na to, proč je důležité uvědomit si rozdíl mezi tím, když jsme si řekli, že se rozcházíme, ale je to ve skutečnosti krize, a tím, když jsme se skutečně rozešli, respektive jsme se už od partnera citově a emocionálně opravdu odpoutali a ve svém životě ho už nepotřebujeme. Nepotřebujeme se k němu vnitřně obracet ve svých vzpomínkám, nepotřebujeme od něj žádné rady, žádné psychické doplnění a posílení.

Rozdíl mezi tím, že jsme se opravdu rozešli a odpoutali, a tím, že máme krizi, je samozřejmě velmi důležitý. Je to z toho důvodu, co nastane dál: buď totiž řešíme, že se chceme od partnera odpoutat, anebo naopak chceme vztah zachránit.

V prvním případě, kdy se chceme od partnera odpoutat, by samozřejmě bylo prospěšné, abychom si přiznali, že i když nás protějšek štve a máme potřebu mu psát, může to jít proti tomu, že se s ním chceme opravdu rozejít. Jsou lidé (a není jich málo), kteří říkají, že se chtějí doopravdy rozejít, ale mají potřebu partnerovi pořád něco vyčítat nebo vysvětlovat. Pokud to tak je a vy budete se svým protějškem neustále v kontaktu, nedojde k tomu, že se od něj odpoutáte, respektive vám bude odpoutávání trvat mnohem déle. 

Proto pokud se chcete opravdu rozejít, měli byste mezi sebou vše co nejdříve vyřešit a nastolit taktiku nulového kontaktu. Musíte si uvědomit, že když se s někým rozejdete, nemůže tu už pro vás fyzicky ani psychicky být. Musíte si uvědomit, že když se s někým rozejdete, nemůže vám dávat jakoukoliv energii a pozornost, a už vůbec vám nemůže pomáhat. Někdy ale skutečnost, že jsme se s druhým rozešli, popíráme a neuvědomujeme si, že to, že mu chceme něco vyčítat, je ve skutečnosti touhou být s ním v kontaktu. Protože když nám druhý dává energii, odepíše nám, dává nám pozornost. A jestliže nám dává pozornost, máme pocit, že jsme pro něj důležití.

Když jste spolu po rozchodu v kontaktu a chcete se k době vrátit

V případě, že jste s partnerem po rozchodu stále v kontaktu a váš vztah chcete zachránit, byste si měli opět uvědomit, že cokoliv popírat ve smyslu toho, že druhého ještě chcete, vaši situaci, respektive krizi může a často také zásadně prohlubuje. Proto byste si měli opravdu dobře ujasnit, zda se chcete rozejít, nebo se k druhému vrátit.

Pokud se k druhému chcete vrátit, doporučuji, abyste si sami za sebe co nejupřímněji přiznali, co k partnerovi cítíte. Nenechte se zmást tím, že když jste na něj naštvaní, když vás něčím silně zranil a vás to bolí, když máte pocit, že ho dokonce až nenávidíte, myslíte to skutečně vážně a rozejdete se. Takové chování totiž často vede k tomu, že na druhého dlouhodobě útočíte, vyčítáte, různě si vzájemně ubližujete, ale tím krizi mezi sebou prohlubujete a dál se od sebe odpoutáváte. Proto je klíčové uvědomit si, jak na tom doopravdy jste. Více o tom se dočtete v článku Jak zachránit vztah po rozchodu.

Na závěr článku bych vám tedy rád doporučil, abyste se nejdříve sami za sebe zastavili a odpověděli si upřímně, jestli se opravdu rozejít chcete (a pak se vydali cestou, která vede k definitivnímu odpoutání se), nebo s druhým chcete zůstat i přesto, že vás zranil a že si doslova namlouváte, že už se s ním nechcete nikdy vidět.

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, co dělat, když jste s partnerem i po rozchodu v kontaktu? Rád vám poradím. Vyberte si z konzultací tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába

Související články: Jak dát vztah znovu dohromady a Rozchod a přátelství