Chcete po rozchodu zachránit vztah a nevíte, jak na to? Co má smysl dělat a čeho byste se určitě měli vyvarovat? To se dočtete na následujících řádcích. 

Zachraňujete vztah? Zaměřte se na příčiny rozchodu 

Každý rozchod má své příčiny. Pokud chcete vztah po rozchodu zachránit, pak byste se na tyto příčiny měli zaměřit. Velkou chybou, kterou lidé dělají, když chtějí zachránit vztah, je to, že se nechají unést pozitivními myšlenkami. Mnoho lidí říká, že když se k sobě chtějí po rozchodu vrátit, často vzpomínají na to dobré a příjemné.  Co spolu zažili, a často si vůbec nemohou vybavit – jako by to snad ani neexistovalo –, proč se vlastně rozešli.  Jaké byly příčiny rozchodu a co bylo v jejich vztahu špatně.

Chcete-li se k sobě po rozchodu vrátit a takto věci vnímáte, pak byste se měli mít na pozoru. Vaše mysl se vám totiž snaží ulevit od bolesti a vnutit vám, že nic negativního ve vztahu nebylo. Teoreticky by tak neměl být problém se do něj vrátit. Takto uvažujeme proto, abychom netrpěli a zachovali naději, abychom si udrželi odstup od bolesti. Ta by nás mohla zasáhnout, kdybychom si museli přiznat, že je náš rozchod definitivní. 

Na záchranu vztahu po rozchodu s perem a tužkou 

Než se tedy pustíte do záchrany vašeho vztahu po rozchodu, dobře se zamyslete nad tím, jaké byly příčiny rozchodu. Z jakého důvodu jste od sebe odešli, proč jste se rozešli. Ideální je vzít si na pomoc papír a tužku a napsat si vše, co vás napadne. Napište si každou myšlenku a každé téma, které vám přijdou na mysl. Následně se je snažte rozvést. 

Uveďme si příklad. Žena se rozešla s mužem proto, že se jí dostatečně nevěnoval. Muž to uznává a je si vědom toho, že partnerce nevěnoval dostatečnou pozornost. Nyní si myslí, že si uvědomil, že to bylo špatně, zařekl se, že se tak už chovat nebude.  Věří, že problém je vyřešen. Bohužel dál od pravdy být nemůže. 

Když se plete příčina s důsledkem, je obtížné zachránit vztah po rozchodu 

To, že se muž z našeho příkladu nevěnoval své partnerce, je nutné vnímat jako důsledek. Příčina leží někde jinde a je to něco úplně jiného. Aby  mohl muž vztah po rozchodu zachránit, je nutné, aby chtěl sám sobě co možná nejvíce porozumět. Musí se tedy zamyslet nad tím, jaké byly opravdové příčiny toho, že se partnerce nepotřeboval víc věnovat.  Necítil potřebu být k ní blíž, že od ní nežádal větší odezvu a že mu stačilo to, co měl.

Dejme tomu, že to byl muž, který si po příchodu z práce vystačil s hraním počítačových her. Téměř nic víc k životu nepotřeboval. Stačilo mu, že věděl, že má partnerku, která přijde domů. To ho udržovalo v pocitu bezpečí, v pocitu hodnoty. V tento moment by tedy bylo pošetilé myslet si, že když si uvědomil, že se jí nevěnoval, je problém vyřešen.  A může jí to například napsat a slíbit jí, že už se bude chovat jinak. Tím vztah nejspíše nezachrání. 

Poznejte sami sebe, (možná) zachráníte svůj vztah po rozchodu 

Aby byla šance na záchranu vztahu co největší, musí si dotyčný uvědomit, proč doteď žil, tak jak žil. Proč mu stačila jen práce, hry na počítači a vědomí toho, že má nějaký vztah. Pokud chce vztah po rozchodu zachránit a chce se příčinami jeho rozpadu opravdu zevrubně zabývat, může muži z našeho příkladu například pomoci, když si uvědomí a přizná, že mu připadalo a vyhovovalo, že ve virtuálním světě něco znamená.

Uvědomí si, že se v něm schovává před lidmi, že nechce se svojí partnerkou provozovat žádné aktivity.  Vyhýbá se jim, protože má pocit, že mu v počítačové realitě nic nehrozí.

Když se do sebe zahloubá ještě víc, zjistí, že si dostatečně nevěří. Myslí si, že pro lidi a pro partnerku není dost zajímavý.  Celoživotně se tak od nich drží dál. Dělá to proto, aby nemohl být zraněn, aby se nemohlo stát, že se svým chováním ztrapní. Toto je zjednodušená ukázka toho, jaký je rozdíl mezi důsledkem – nevěnoval jsem se partnerce – a příčinou toho, proč tomu tak bylo. Nyní má větší naději na záchranu vztahu po rozchodu. 

Se záchranou vztahu po rozchodu nespěchejte  

Zachránit vztah po rozchodu můžete tedy nejlépe tak, když každý za sebe pojmenujete příčiny, proč jste od sebe odešli. Jako další krok byste svému protějšku měli navrhnout, abyste se snažili o těchto věcech diskutovat. Nechtějte se hned do vztahu vracet, neslibujte, že už jste všechno pochopili a že už to bude jinak. Abyste mohli vztah po rozchodu opravdu zachránit, snažte se nejdříve bavit opakovaně o příčinách.  Snažte se na nich dohodnout a říct si, za jakých podmínek byste byli ochotni na vašem vztahu pracovat. 

Pracovat na vztahu v příkladu, který jsme si popsali výše, znamená, že muž se bude muset ke své partnerce chtít více přiblížit. K tomu ale bude potřebovat, aby mu s tím ona chtěla pomoci. Neznamená to tedy, že i když každý za sebe (nebo jeden z vás) pojmenujete příčiny, jež se týkají výhradně nebo hlavně vás, nemá vám váš partner pomáhat. Je to přesně naopak. Čím víc bude chtít žena svému partnerovi pomoci, čím víc bude brát situaci tak, že je jejich společná.  Musí vidět problém jako jejich společný, tím víc se bude chtít partner posouvat, tím víc si začne věřit a mají šanci na záchranu vztahu. 

Nutno dodat, že rozchod v našem příkladu byl určitě zapříčiněn mimo jiné tím, že se partneři dostatečně neznali.  Navíc spolu nesdíleli to, co se v každém z nich děje. Nepracovali na tom, aby si pomohli, aby minimalizovali své slabiny a aby se navzájem posílili. 

Odhalení příčin coby klíč k záchraně vztahu 

Jak již bylo zdůrazněno výše, je nejdůležitější věcí potřebnou k záchraně vztahu zodpovědné pojmenování příčin, které k rozchodu vedly. Pokud tyto příčiny pojmenujete a oba dva s nimi budete chtít pracovat a posouvat se, pak máte poměrně slušnou šanci úspěšně se k sobě po rozchodu vrátit. Vrátit se k sobě ale jen s tím, že si řeknete, že už to bude lepší, že si slíbíte, že už něco nebudete a něco jiného budete dělat, prakticky nemá šanci na úspěch. V tomto případě se mezi vás velmi rychle opět vkradou příčiny, které vás od sebe odpoutaly.

Chystáte se zachraňovat vztah po rozchodu a ani po přečtení článku si nevíte rady? Nemáte jasno v tom, co dělat a jakým krokům se raději vyhnout? Neváhejte se na mě obrátit prostřednictvím některé z konzultací, rád vám pomohu.

autor článku: Karel Chába