Na následujících řádcích se dočtete, jaké jsou základní podmínky, o kterých se musíte ujistit, když chcete zjistit, jestli má smysl váš vztah zachraňovat.  

Záleží vám na vztahu? Pak má smysl ho zachraňovat 

Na úvod je třeba říct, že se vztahy nedají paušalizovat. Každý z nás je jiný, každý z nás má jiné důvody a motivace, proč chce ve vztahu zůstat. Teoreticky se dá ale říct, že kdykoli vám ve vztahu o něco jde, kdykoli chcete vztah zachránit, chcete uchovat naději na to, abyste ve vztahu mohli zůstat, pak má pro vás smysl vztah zachraňovat. Otázkou nicméně zůstává, jaká je naděje, že se vám to podaří. 

Proto se podrobněji podíváme na to, jaké jsou předpoklady, které obecně ukazují, jestli na záchranu vztahu opravdu máte šanci.

Zachraňovat vztah musíte chtít oba 

První a základní předpoklad pro záchranu vašeho vztahu je, abyste ho chtěli zachraňovat oba. Vztah je vždy záležitostí obou partnerů, oba dva ho tvoří, oba dva ho také samozřejmě ničí svým chováním, reakcemi, pasivitou, ubližováním svému protějšku a tak dále. Jak ale můžete poznat, že váš partner chce vztah zachraňovat? Je to jednouché. Určitě jde o jeho aktivitu, o to, jak se k celé situaci staví. 

Přichází s návrhy, co byste mohli dělat? Dává energii tomu, že se chce někam posunout, že se chce ve vztahu posunout s vámi? Zajímá se o to, jak by se situace dala řešit?  Čte si například na internetu, jaké jsou možnosti záchrany vztahu? Nedejte jen na slova, ale hlavně na to, jakou energii váš protějšek vyzařuje, jaký z něho máte pocit a zda na vás působí tak, že chce vztah opravdu zachraňovat. 

Pracujte na sobě, (možná) zachráníte váš vztah

V případě, že máte oba dva zájem o záchranu vašeho vztahu, měli byste se zajímat o to, jestli se partner i vy chcete učit novým věcem. Chcete-li zachránit vztah a má to mít smysl, jednoznačně se oba musíte učit komunikaci a práci s potřebami. Více o tom se dočtete v článku Jak zachránit vztah

K záchraně vztahu se musíte chtít posouvat i v rámci své emoční inteligence. To znamená, že oba dva budete muset být ochotní pracovat s tím, že svoji psychiku, svoji osobnost budete posilovat, posouvat k lepšímu a pevnějšímu já. Oba dva budete také muset být ochotní odpouštět a pracovat se zraněním v případě, že nějaké ve vašem vztahu je (a dá se předpokládat, že ano).

To jsou tedy základní předpoklady, které musí každý z vás naplnit, abyste si mohli být jistější, zda má smysl zachraňovat váš vztah.

Bez citové vazby vztah nezachráníte 

Další důležitou věcí k tomu, abyste si ujasnili, jestli vztah dokážete zachránit, je to, jak jste na tom s citovou vazbou. Ve většině vztahů existuje samozřejmě nějaká míra citů. Pokud máte pocit, že své city i navzdory tomu, že jste se vzájemně zranili, můžete obnovit, že se dokážete ze zranění, které jste si způsobili přes nenaplněná očekávání, dostat, pak má smysl pokusit se vztah zachraňovat. 

Myslíte-li si ale, že citová vazba je z vaší strany úplně mrtvá, že už se nedokážete citově navázat na svůj protějšek, pak nejspíš nemá smysl se o záchranu vztahu pokoušet. I když se tím, že vztah budete zachraňovat, budete posouvat a možná se budete cítit lépe.  Možná budete fungovat lépe jako kamarádi nebo rodiče, citově se k sobě už nevrátíte. Aby mělo smysl zachraňovat vztah, musí být nějaká naděje, že ještě dokážete city obnovit. 

Někdo to předem říct nedokáže, jiný si je naopak jistý tím, že už se citově ke svému protějšku nedokáže vrátit. V tom případě smysl zachraňovat vztah nemá. Pokud si ale nejste jistí, pak se o to pokusit můžete. Mimo jiné proto, že se o sobě můžete mnohé dozvědět, můžete se posunout ve vztahu, respektive ve vztahových dovednostech. To vám pak dává naději na to, že chyby, které jste dělali doteď, nebudete dělat ve vašem dalším vztahu.

Na záchranu vztahu jedině změnou

Dalším důležitým předpokladem, abyste zachránili vztah, abyste se ujistili, jestli to má vůbec smysl, je zvážení toho, jaké byly příčiny krize ve vašem vztahu. Je to například velké pracovní nasazení muže ve vašem vztahu? Jde o to, že pokud na sebe nemáte vůbec čas, protože manžel kupříkladu hodně pracuje, chodí domů pozdě, je unavený a nedokáže se vám věnovat, pak k záchraně vztahu bude nezbytné, aby chtěl se svým pracovním nasazením něco udělat. 

Důvodu, proč jste se do krizi dostali, může být mnoho. Vždy je ale důležité bavit se o tom, za jakých podmínek by pro vás mělo smysl vztah zachraňovat.  Tedy za jakých podmínek byste byli ochotni něco měnit. V našem příkladu by to bylo to, za jakých podmínek by byl muž ochoten dělat něco se svojí pracovní dobou, se svým pracovním nasazením. 

Může jít například o to, že si muž myslí, že si ho doma nikdo neváží, že nikdo neocení, co dělá. A proto do práce utíká, protože si tam připadá potřebný a dává mu to smysl. V tom případě je třeba bavit se o tom, jestli jste vzájemně schopni vytvořit nějaký kompromis. Tak aby si manžel připadal potřebnější a na základě toho bude tím, že bude oceňován, ochoten méně pracovat a více se věnovat rodině, manželce. 

Chcete zachránit vztah? Neklaďte si podmínky 

Všechny věci nejste schopni si mezi sebou vyříkat a domluvit dřív, než začnete se samotným zachraňováním vztahu, není to možné. A proto vás chci upozornit, abyste nedělali tu chybu, že když budete chtít váš vztah zachránit, že si budete na začátku procesu klást spoustu podmínek. Podmínky, na kterých si budete skálopevně stát. Pak je totiž dost dobře možné, že se nehnete z místa. Budete oba dva dřív, než se něčemu naučíte, než se o sobě něco dozvíte, natolik obhajovat své pozice, že se nikdy neodlepíte ode dna. Nebudete tak schopni  na cestu záchrany vztahu vykročit.

To, co jsme si popsali výše, je samozřejmě jen základem toho, co budete muset pro záchranu vztahu udělat. Je toho přirozeně mnohem více. V článku Jak obnovit rozpadlý vztah se dočtete o tom, jak změnit naučené vzorce. Jejich opakovaní může mimo jiné za to, že jste se dostali do vážných problémů.  které jsou  

Nevíte si ani po přečtení článku rady, jak se záchranou vašeho vztahu začít a zda to má vůbec smysl? Neváhejte se na mě obrátit prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím, rád vám pomohu.

autor článku: Karel Chába