Pokud chcete obnovit váš rozpadlý vztah, pravděpodobně budete muset změnit své stereotypy myšlení a chování.

Každý člověk ve svém životě i ve vztahu používá stereotypy. Stereotypy neznamenají nezbytně to, že se nudíte, že děláte něco, co vás nebaví. Nýbrž, že něco neustále dokola opakujete stejným způsobem. Za úplně klasickým stereotypem si můžete představit například řízení auta. Na začátku, když jste se učili, to bylo těžké, dnes po letech, kdy řídíte pravidelně, je to stereotyp, tedy něco naučeného. Stejně tak za stereotyp, pokud to umíme, můžeme považovat psaní na klávesnici.

Jak obnovit rozpadlý vztah?  Změnou stereotypů 

Abyste mohli obnovit váš rozpadlý vztah, musíte se přirozeně zajímat o stereotypy, které v něm jsou. O ty, které vás přivedly k tomu, že se váš vztah rozpadl. Za stereotypy ve vztahu můžete považovat například to, jak svého partnera vnímáte. Jaké jste si vůči němu vytvořili postoje. Stejně tak ale i to, jak partnera prožíváte, co cítíte, když vám něco říká.

Dalším klasickým stereotypem je to, že se někdy na partnera podíváte, když vám chce něco sdělit, a vy už z výrazu jeho obličeje víte, co bude následovat. Stereotypem je samozřejmě také komunikace, jakým způsobem komunikujete.

Abyste tedy mohli obnovit váš rozpadlý vztah, musíte se chtít začít zabývat svými stereotypy. Musíte chtít pojmenovat to, co děláte pravidelně, to, v čem se nikam neposouváte. Nejjednodušším způsobem, jak obnovit rozpadlý vztah pomocí toho, že budete pracovat na stereotypech, je, že si popíšete svou klasickou diskuzi. 

Jak obnovit rozpadlý vztah? Poznejte své stereotypy

Určitě mezi sebou máte nějaké téma, které jste opakovaně řešili. A buď jste se pravidelně pohádali, nebo jste se nikam neposunuli. Toto téma jste řešili v x diskuzích. Když si zpětně projdete několik těchto diskuzí, a to opravdu podrobně, musíte si všimnout, že v nich neustále opakujete stejné stereotypy. 

Například vždy opakujete stejné věci nebo se vaše diskuze stává iracionální přibližně ve stejnou dobu. Ve chvíli, kdy se dostanete k určitému podtématu toho, o čem se bavíte. Dejme si příklad: bavíte se o tom, že se přestěhujete, a řeč přijde na peníze. V tom okamžiku se vaše diskuze zvrhne.  Jeden z vás se do sebe uzavře nebo se začnete ošklivě hádat. Toto téma, peníze byste se tedy měli snažit prozkoumat hlouběji, abyste pochopili, jakých stereotypů se dopouštíte, a mohli opravit svůj rozpadlý vztah. 

Ten, kdo ve vaší dvojici začne, dojde-li na peníze, vaši diskuzi hrotit nebo se do sebe uzavře, by se měl snažit popsat, co se v něm děje, když na toto téma narazíte. Za tím, že se to vždy stane na tom stejném místě, je nějaká příčina. A vy byste se měli snažit ji rozklíčovat. V našem případě to může být třeba muž, kdo vždy diskuzi vyhrotí. Po hlubší úvaze si uvědomí, že je to proto, že si svojí ženou připadá zneužíván.  Připadá mu, že si neumí vážit toho, jak vydělává peníze. Může mít pocit, že se k němu chová neuctivě, a v tu chvíli začne situaci vždy hrotit. 

Pravda ale může být taková, že je to jen dojem muže a že se ve skutečnosti jeho žena neuctivě nechová. On je předprogramován, protože pokaždé, když se s ním žena začne bavit o stěhování, o penězích, mu sepne jeho starý stereotyp. Ten mu říká, že se musí bránit, protože se k němu žena nechová uctivě. A i když se žena může snažit, může to myslet úplně jinak nebo to tak dřív mohla opravdu vnímat, ale změnila svůj názor, začne muž reagovat vždy stejným způsobem.

Bez změny stereotypů rozpadlý vztah neobnovíte 

Pokud by se diskuze odvíjela pořád stejně, nemůžete obnovit váš rozpadlý vztah.  Měli byste tedy postupovat tímto způsobem. Pokud se vaše krize dostala až tak daleko, že jste se od sebe odstěhovali, pak byste spolu měli o těchto věcech mluvit a snažit se zmapovat, jaké stereotypy používáte. Následně byste měli probrat, zda jste ochotni je měnit, zda jste ochotni nahradit je jinými stereotypy. A teprve pak byste měli přejít na to, jestli má smysl se k sobě vracet. 

Změnit stereotypy se vždy týká vás obou. Přestože v našem příkladu jde o to, že problém má muž, žena by se mu měla snažit pomoci. Nejspíš totiž něco říká způsobem, který v muži evokuje něco, co ho nutí používat jeho starý stereotyp. Muž by jí tudíž měl vysvětlit, jak by mohla reagovat jinak, jak by o tématu mohla mluvit jiným způsobem, aby v něm tento stereotyp neaktivovala.

Jak obnovit rozpadlý vztah? Změnit stereotypy chce odvahu, ale vyplatí se to

To ale samozřejmě nebude stačit k obnovení jejich rozpadlého vztahu. I muž musí přijmout, že je třeba používat jiný způsob reakcí. A to navzdory tomu, že se mu ze začátku nebude chtít a bude se bát.  Bude si myslet, že dosáhne stejného výsledku, že se potvrdí, že jeho žena se, co se týká peněz, k němu chová neuctivě.

Nicméně pokud muž najde odvahu a začne reagovat jinak, a žena mu bude chtít vyhovět a bude se vyjadřovat jiným způsobem, dříve nebo později zjistí, že se ve skutečnosti posouvají dál. Přirozeně se musí posouvat dál, protože se na situaci začnou dívat jinak.  Budou se jinak vyjadřovat, budou se k sobě jinak vztahovat a jinak chovat.

Trénování změny stereotypů je ideální zkoušet na jedné, možná dvou situacích. Nerozdělávejte si příliš mnoho situací, klíčové v tomto procesu totiž je, abyste situaci, kterou chcete změnit, prošli celou a vyzkoušeli si, že změna stereotypu opravdu funguje. Jakmile se to naučíte na jednom, dvou příkladech, můžete svůj rozpadlý vztah obnovovat i na dalších situacích.  V těch v nichž máte problémy a kvůli kterým se váš vztah rozpadnul.

Jak obnovit rozpadlý vztah? Nespěchejte a neobviňujte se 

K tomu, abyste obnovili váš vztah, je důležité také to, abyste na sebe po nějakou dobu, například 2 měsíců, netlačili a neobviňovali se. V praxi to znamená, že byste se každý měli snažit do nápravy rozpadlého vztahu dávat co nejvíc energie. Zároveň byste si neměli nic podmiňovat tím, že nejdřív vás váš protějšek přesvědčí, že něco změnil, že je jiný, že se chová jinak. Tímto způsobem byste udržovali staré stereotypy a nutili partnera i sebe používat staré postoje.  Staré způsoby komunikace a celkově mít staré názory na partnera i na váš vztah.

S tématem, které je popsáno v článku souvisí častý problém odcizení. Jak ho řešit se dočtete zde.

Nejste váš rozpadlý vztah ani po přečtení článku schopni uvést do takové podoby, se kterou byste byli spokojeni? Neváhejte se na mě obrátit. Rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací, která nabízím. 

autor článku: Karel Chába