Když vás partner opustí kvůli jiné ženě, je to situace, která vás zřejmě velmi zraní. Přesto mnohdy přemýšlíte nad tím, že byste chtěla partnera zpět, a kladete si otázku jestli je naděje, že se vrátí.
To, jestli se váš partner bude mít chuť k vám vrátit záleží na několika okolnostech a v konečné fázi i pak na tom, jestli ještě vy budete mít zájem jej zpět přijmout.

Našel si jinou – odešel z fungující vztahu či rodiny

Odchod k jiné ženě z manželství, může být někdy jako blesk z čistého nebe, kdy se muž zamiluje a okamžitě se rozhodne pro život s novou partnerkou. Může to trošku připomínat určité „pomatení smyslů“ třeba často u muže v krizi středního věku. I v případě, že doma bylo „vše“ v pořádku, rozuměli jste si a navzájem jste si byli ochotni vyhovět a podporovat se, může se muž zamilovat jednoho dne někde jinde a rozhodnout se odejít.

Proti „zbláznění se do někoho jiného“ není nikdo úplně imunní, přesto nejsme bezmocní a každý z nás má právo udržet své chování v určité hranici. Partner, který opustí fungující vztah či rodinu s dětmi v době zamilovanosti do jiné osoby, se stejně nevyhne po čase konfrontaci s realitou. Tehdy je naděje, že přestože odešel za jinou, se bude mít chuť vrátit.

Může se vrátit, když si našel jinou?

Zamilovanost nasazuje růžové brýle, člověk nevidí v novém vztahu žádné překážky, má pocit, že to bude vše fungovat stejně hladce jako s předešlou partnerkou. Mnohé představy můžu jsou takové, že nová partnerka bude mít kromě všech pozitivních vlastností partnerky bývalé ještě něco navíc – třeba mládí, více sexuálního náboje atd.

Po čase bohužel takový muž zjistí, že nová partnerka nejen nemá některé vlastnosti, kterými oplývala partnerka bývalá, a že mu tyto vlastnosti chybí, ale že má také mnoho takových, které mu vadí. Také si postupem času začne uvědomovat, že mezi ním a jeho novou partnerkou kvůli které odešel není až takové souznění, jak si původně představoval.

Také jej mnohdy tíží špatné svědomí, že odešel ze vztahu, který byl celkem harmonický. Má proto velké očekávání od vztahu nového, a už to je mnohdy „zárukou“ budoucích problémů. Něco obětoval, aby dostal daleko víc, ale pořád bude porovnávat, jestli tomu je opravdu tak. Jenže už mnohdy je předem jasné, že nová partnerka nemůže jeho očekávání zcela naplnit, protože mnohdy hlavní pojítko, kterým je erotika, uznání, podpora, atd. začne společným životem a stereotypem poněkud vyčpívat.

Při prvních problémech pak muž mnohdy právě proto, že se cítí jako někdo, kdo musel pro vztah obětovat daleko více začne s výčitkou: „já kvůli tobě opustil rodinu a děti“. Začne mu také po čase být po bývalé partnerce, případně dětech jednoduše najednou smutno. Mnohdy se mu začnou honit v hlavě myšlenky, jestli by nebylo lepší se vrátit, jestli mu to vše vlastně stálo za to.

Nová partnerka pak mnohdy byla na začátku vztahu silně přitahována k muži, právě proto, že nepatřil jen jí. Byla více motivována jej získat, chtěla vyhrát, svou roli hrála také jistě zamilovanost. Mnohdy je vztah vášnivý, pln emocí a silných slov jen do chvíli než se naplní. V záplavě denních starostí, kde se mnohdy vrství i problémy spojené s předešlou rodinou se i nové partnerce může začít zdát, že její partner není takové terno, jak si myslela.

Co v takovém případě dělat, pokud chcete, aby se partner vrátil

Svým způsobem je nejlepší nedělat vlastě nic a jen čekat. Je lepší nebýt na bývalém partnerovi závislá, začít si žít po svém. Není vhodné ale váš vztah shazovat či nějak na partnera útočit, urážet jej. Partnera není dobré ani nijak láskyplně atakovat, psát mu sms zprávy či mu telefonovat nežádat ho, aby se vrátil.

Takový tlak by měl s největší pravděpodobností spíše opačný účinek. V případě, že toužíte po tom, aby se vrátil, chovejte se spíše neutrálně a také normálně, bez přílišných emocionálních či nepřirozeně milých projevů. Partner by z toho mohl cítit manipulaci a méně by měl chuť se vrátit. Na druhou stranu se nebojte vyjádřit potěšení, že jej například vidíte nebo že je vám třeba s něčím nápomocem.

Našel si jinou, doma to drhlo

V případě, že váš partner či manžel odešel ze vztahu za jinou, protože doma to mezi vámi již nějakou dobu drhlo, jde o trochu jinou situaci. Tam možná byla žena za kterou odešel až druhotný impuls. Tím prvním impulsem byl pak váš nefunkční vztah. Ve vztahu se zřejmě již delší dobu kupily problémy, které se neřešily. Partner byl třeba nějakou dobu nespokojený, frustrovaný. Hledal pak vědomě či podvědomě někoho, s kým by si naplňoval potřeby, které ve vztahu naplňovány nebyly.

Může se vrátit?

V tomto případě je situace složitější než v předešlém. Zde nehraje roli jen zamilovanost a „přechodné pomatení smyslů“. Je riziko, že zde při srovnání s novou partnerkou z toho nevyjdete vítězně. Protože byla ve vašem partnerovi zakořeněna dlouhodobá nespokojenost, kterou si spojil především s vámi, bude si po nějakou dobu stále obranně připomínat, jak to s vámi nefungovalo.

Pokud byly ve vašem vztahu hádky, výčitky, urážky na denním pořádku, bude mu i po určitou dobu připadat každý vztah lepší než ten s vámi. Přestože mu pak třeba vztah s partnerkou, kvůli které odešel nevyjde, stejně nebude mít chuť se k vám vrátit. Spíše bude mít chuť začít vztah s jinou partnerkou. Především strach, že by se vše mohlo opakovat mu brání v návratu k vám.

Co dělat, aby se vrátil

Je vhodné se nyní zaměřit především na sebe. Většinou chcete partnera zpět proto, že si uvědomujete, že je to jinak kvalitní partner, a že jste svým chováním nějak ničila či přispívala k rozpadu vztahu. Během doby, co jste bez partnera sama, je dobré přemýšlet nad tím, proč byl váš vztah takový jaký byl, co mohlo vašemu partnerovi vadit, a jaké chování váš vztah rozbilo.

Je možné se pokusit změnit své vzorce chování, které zhoršují partnerský vztah. Je dobré se jako člověk pokusit sám naplnit svůj život, uvědomit si a zbavit se případné nezdravé závislosti na partnerovi. V případě, že váš bývalý partner odešel k jiné, ale jeho vztah nedopadl dobře, můžete svému bývalému dát najevo, že vám chybí. V případě, že chcete, aby se vrátil, musíte jej především přesvědčit, že chcete, aby váš vztah byl jiný.

Tady ovšem jen slova a sliby, že to bude jiné nestačí. Přesvědčit jej můžete jen tak, že uvidí nejen vaší změnu, ale navrhnete také postupy, jakými vyřešíte problémy, které se ve vašem vztahu vyskytovaly. Pak máte šanci, že uvěří tomu, že váš vztah může fungovat, a že se k vám bude chtít vrátit.

Pokud se potýkáte s problémy které se týkají rozchodu a nevíte jak postupovat dále, aby škody na vaší psychice byly co nejmenší, neváhejte mě kontaktovat a vybrat si jednu z možných konzultací zde.