Pokud se právě nacházíte v situaci, kdy se zamýšlíte, zda-li ještě se svým partnerem zůstat nebo vztah opustit, přečtěte si následující řádky. V dnešním článku se zaměřím právě na tuto situaci a dozvíte se, kdy má smysl ještě o vztah bojovat a kdy je naopak lepší ho opustit.

Základem pro každý vztah je citová vazba, jakási zdravá, ale někdy bohužel i nezdravá závislost, jakési lepidlo vztahu. Tato závislost nám dává smysl vydržet ve vztahu a udržuje nás ve stavu, kdy se svým partnerem chceme být a vztah nechceme opustit. Díky této závislosti partnera bereme jako tu nejbližší a nejdůležitější osobu. Pokud je ale citová vazba zásadním způsobem oslabená nebo úplně odumře, už se na svého partnera znovu nedokážeme navázat a nedokážeme ho mít rádi.

Při ztrátě citové vazby je lepší vztah opustit

Mnohdy v této fázi už s partnerem nedokážeme prožívat uspokojivou intimitu. Nebo se nám dokonce partner hnusí a cítíme k němu odpor či nám je lhostejný. V takovém případě je určitě čas ze vztahu odejít. V této chvíli už se opravdu do vašeho vztahu nemůže vrátit citovost, která v něm byla dříve. Tato citovost je samozřejmě pro  vztah klíčová a nepostradatelná.

Dalšími zásadními důvody, kdy vztah opustit, je samozřejmě násilí partnera směrem k vám nebo jeho závislosti. Může to být i stav, kdy vás partner jen využívá a nechává se živit, přestože by mohl pracovat. Ale nejčastějším důvodem proč opustit vztah je, když s vámi partner odmítá řešit vaše problémy nebo krizi vztahu. Je to situace, kdy se s vámi partner nechce podílet na zlepšování vztahu a donekonečna jen slibuje nápravu. Případně se neustále na něco vymlouvá.

Takovýto partner je silně sebestředný. Podmiňuje si svůj aktivitu a svůj přínos, aby se začal podílet na zlepšování vztahu tím, že nejdříve musíte s něčím začít vy.  Pak teprve začne on. Toto se sice dá řešit tím, že můžete jít za vztahovým poradcem, ale partner by to také musel sám chtít. Tím chci říci, že někdy je partner zraněný a bojí se, že byste ho mohli zklamat a takto se pouze brání.

Pokud partner nechce do vztahu investovat, je čas vztah opustit

Partner se může bránit zklamání tím, že se nechce spolupodílet na vytváření nebo na opravě vztahu.  To je něco, co se nedá asi lehce pochopit. Ale měli byste přijmout, že se partner může bát. Proto nechce citově investovat do nápravy vztahu. Nicméně taková situace se dá řešit jedině tím, že se vydáte za třetí neutrální osobou, za odborníkem. Pokud toto partner odmítá, pak opravdu nemůžete mít donekonečna pochopení pro jeho chování.  A může to být důvod k tomu, abyste vztah opustili.

K tomu se vztahuje i to, že mnoho vztahů se v krizi dostane do situace, kdy už vztah jako dřív nefunguje. Vztah neplní svou funkci a partnery již nenaplňuje. Tedy jinými slovy došlo k jakémusi vypovězení pomyslné smlouvy mezi vámi dvěma. Vypovězení toho, co vás spojovalo a je potřeba se zabývat tím, jak vztah předělat, resp. přenastavit do jiné podoby. To musí chtít samozřejmě oba dva, jinak je opět lepší vztah opustit.

Může se stát, že i navzdory tomu, že váš protějšek může chtít se situací něco dělat a chce zabránit, abyste opustili váš vztah, tak můžete tzv. zamrznout. Nemusíte se nikam posouvat. Například se může stát, že se partner chce vrátit a pracovat na vztahu jen za podmínky, že se vrátíte k tomu, co bylo dřív a co dřív fungovalo. Jinak se odmítá zúčastňovat na změnách, protože nechce něco nového.

Opustit vztah, pokud se vztah nevyvíjí?

Zde bychom se samozřejmě mohli dohadovat, kdo z vás je v právu, a zda požadovat změnu je správné. Tedy zda je v právu navrhovatel nového nebo obránce starého. Pravda je ale taková, že lidská osobnost se vyvíjí směrem dopředu. Pokud jednomu z vás přestalo vyhovovat to, jaké uspořádání vztahu bylo doteď, je prakticky nemožné se vracet ke starým pořádkům a je lepší vztah opustit.

Jako příklad mohu uvést pár, který byl velmi uzavřený. Partneři žili jen sami pro sebe. Až po několika letech došlo ke změně, kdy jeden z partnerů se chtěl začít více socializovat. Navrhovatel chtěl, aby se socializovali oba společně, a aby tím obohatili svůj vztah. Nejlépe, aby si našli nějakou partu lidí, se kterými budou sdílet své koníčky. Obránce to ovšem odmítal. Vyčítal a stěžoval si, že navrhovatel je zrádce. Problém je v tom, že navrhovatel objevil nový svět, osobnostně se posunul a přirozeně tedy nebyl schopen udělat několik kroků nazpět a mohl tak jedině vztah opustit.

Problém u obránce byl ten, že se cítil ohrožen a znevýhodněn. A zároveň si neuvědomoval, že vztahy jsou zde od toho, aby nás posouvaly.  Mají nám ukazovat, kde máme své slabiny. Vůbec si neuvědomoval, že ho ve skutečnosti ohrožuje jen jeho vlastní strach. Jediným způsobem, jak takovéto zásadní věci ve vztahu změnit, je ochota obou partnerů na situaci pracovat.  Posouvat svou vlastní emoční inteligenci. Partneři musí chtít řešit vlastní slabiny své osobnosti a učit se novým dovednostem. Například partnerské komunikaci -podrobný návod najdete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

Partner nechce spolupracovat, nezbývá než vztah opustit

Pokud tedy váš partner nechce akceptovat, že sám musí růst, a že se musíte ve vztahu posouvat, pak je to opravdu důvod, abyste vztah opustili. V tomto případě si totiž můžete být jistí, že budete mít ve vašem vztahu i nadále jen nedorozumění. Budete se jen hádat a nikam se neposunete. Bez práce na vztahu vás obou se totiž nemůže nic samo od sebe změnit.

Nemůžeme opomenout ani případy, kdy se k rozdílným názorům oba dva stavíte přátelsky a v klidu a věcně o tom komunikujete. Mohlo dojít k tomu, že se zásadně změnily vaše priority a jeden z vás chce založit rodinu a druhý chce jen budovat kariéru. Nebo jeden z vás se chce odstěhovat na venkov, ale druhý chce žít v centru města a socializovat se či podobně. V takovém případě je samozřejmě opět lepší se spolu dohodnout a vztah opustit.

Pokud si stále nejste jisti, zda máte váš vztah opustit, pak se na mě neváhejte obrátit prostřednictvím konzultace, která vám bude nejlépe vyhovovat. Pomohu vám se zorientovat a vše probereme a zjistíme, jestli máte ještě nějaké možnosti váš vztah zachránit.

autor článku: Karel Chába