Jak poznat krizi vztahu a nezaměňovat ji s obyčejnou hádkou?

Krize jsou přirozené, nebojte se jich a buďte k sobě upřímní 

Ve vztazích není otázkou, zda krize bude, ale kdy bude. Představa, že se vám krize vyhne, je opravdu nereálná. Je to z toho důvodu, že každý člověk je jedinečný, nejste s partnerem úplně stejní a přirozeně máte na věci různé názory. Díváte se na ně z různých úhlů pohledu. Navíc žádný vztah ani člověk nejsou statičtí a neustále se vyvíjí. To, co platilo před 10 nebo 20 lety, samozřejmě dnes už platit nebude, ani ve světě, ani ve vás. Proto je naprosto přirozené, že krize ve vztahu jsou a svým způsobem nejsou vůbec špatné. 

Když chcete poznat krizi vztahu, buďte k sobě i ke svému partnerovi upřímní a nic si nenalhávejte. Zároveň se krize bezdůvodně a přehnaně nebojte. Krize nám totiž dává příležitost k tomu, abychom rostli, abychom vztah vyvíjeli a posouvali ho na vyšší úroveň.

Nastala u vás zásadní změna? Pak máte (pravděpodobně) krizi

To, že jste v krizi, můžete poznat mimo jiné tak, že se před obdobím, ve kterém jste se začali cítit špatně, ve vašem životě nebo vztahu něco změnilo. Touto změnou může být nová práce, ve které se jeden z vás ale angažuje mnohem více než dřív. Změnou může být narození dítěte, nebo naopak syndrom prázdného hnízda, tedy to, že děti odešly z domu. 

Změnou může být přestěhování, stavba nového domu atd. Všimněte si, že změny jsou jak pozitivní, tak negativní. Může to být něco, co je příjemné, ale i něco, co je velmi nepříjemné. Každý vztah je systém, který nějak funguje. Jestliže se mezi vámi nebo ve vztahu, v životě jednoho nebo obou z vás něco změní, je tím vztahový systém přirozeně do jisté míry narušen. 

Pokud tedy chcete poznat krizi vztahu, zkuste si vzpomenout, co se před obdobím, kdy jste začali mít problémy, stalo. Nové věci, krizové změny, stresová období, to vše jsou spouštěče krize a mohou přinášet do vztahu nesoulad.

Neustále se hádáte a odcizujete: Váš vztah je v krizi

Dalším způsobem, jak poznat, jestli máte krizi, je to, že jste se z občasných dostali do souvislé řady hádek, které na sebe navazují a nikam nevedou. To znamená, že jedna hádka skončí, nevyřešíte ji, nikam se neposunete a za pár hodin nebo dnů následuje hádka další, kdy se děje to samé. Po nějaké době se s partnerem přestáváte cítit dobře a bezpečně. A máte pocit, že máte spojité období, ve kterém je jen nesoulad, psychické zraňování, hádky, a hlavně neschopnost si něco vysvětlit a někam se posunout.

Dalším velmi klasickým signálem, podle kterého poznáte, že máte krizi vztahu, jsou různé podoby odcizování se od partnera. Nemáte už takovou potřebu se k partnerovi přiblížit psychicky ani fyzicky. Chcete být sami, nebo je naopak nedostupný partner: není ochotný s vámi problémy řešit, nemá čas, energii, cítíte se jím odstrkováni. Celkově se snižuje chuť na intimní a emocionální blízkost, ale samozřejmě i na sexuální soužití s partnerem.

Jak poznat krizi vztahu? Podle černých myšlenek

Dalším ukazatelem, podle kterého rozpoznáte krizi vztahu, jsou různé negativní myšlenky. Začínáte partnera vidět mnohem negativněji než dosud. Napadají vás myšlenky na to, že vás nemá rád, že jste zbyteční, ale často také myšlenky na někoho jiného. Přemýšlíte, jaké by to bylo v jiném vztahu, s někým jiným. Myslíte na kolegu nebo kolegyni v práci, těšíte se mnohem více na jiné lidi než na svůj protějšek.

Také můžete mnohem častěji přemýšlet o rozchodu nebo rozvodu, o tom, jestli váš vztah má vůbec smysl. Pokud takto přemýšlíte, dá se přepokládat, že váš vztah je opravdu v krizi. 

Dalším zásadním ukazatelem, kterým můžete rozpoznat krizi vašeho vztahu, je, že se celkově snižují jistoty a vaše hodnota. Cítíte se neklidní, ve stresu a, jak už bylo řešeno, máte negativní myšlenky. Uvažujete o tom, zda byste se o sebe sami dokázali postarat finančně a hmotně, zda jste dostatečně schopní na to, abyste mohli žít sami. Snižuje se pocit vaší hodnoty: i když vám partner nemusí vysloveně ubližovat něčím, čím by vaši hodnotu snižoval, můžete sami o sobě začít pochybovat a nejprve si to ani nemusíte spojovat se vztahem a jeho krizí.

Jedním z nejtypičtějších znaků toho, že je váš vztah v krizi, je to, že čím dál tím víc žijete s partnerem jako dvě oddělené jednotky. Žijete vedle sebe, každý si řešíte svůj život sám za sebe. Čím dál tím víc trávíte čas o samotě, bez partnera, se svými kamarády a s partnerem máte méně a méně společného. 

Když krizi vztahu vnímá jen jeden

Krizi vztahu může samozřejmě vnímat jen jeden z vás. Každý máme jinou psychiku: zatímco se jeden z vás může cítit relativně dobře, protože zatím nezaznamenal, že se něco děje, druhý už může mít pocit, že máte problém. Je to naprosto přirozené. 

Přestože v článku pojednáváme o tom, jak poznat krizi vztahu, chci vás ujistit, že není až tak důležité, zda to, co se mezi vámi děje, pojmenujete jako krizi nebo jako nepříjemné období. Nejdůležitější je, jestli se na řešení chcete podílet oba dva. Pokud má zájem o řešení jen jeden z vás, krize se samozřejmě nejspíš rozjede a začne se prohlubovat. I toto je nějaké dny nebo týdny celkem přirozené, a to v tom smyslu, že se chce angažovat jen jeden, protože druhý buď nemá motivaci, nebo si krizi nemusí uvědomit tak rychle, jako ten druhý.

Neútočte tedy na partnera, ale snažte se ho logickými argumenty a vysvětlením toho, co se ve vás děje a jak věc vidíte, přesvědčit o tom, že si myslíte, že jeden z vás už krizi máte, a proto se to samozřejmě týká vás obou.

Pokud si ani po přečtení článku nevíte rady s tím, jak poznat krizi vztahu, kontaktujte mě. Vyberte si některou z konzultací, které nabízím, rád vám pomohu.

autor článku: Karel Chába

Související články: Co dělat, když to ve vztahu neklape a Ztráta důvěry ve vztahu