Jak vysvětlit nevěru, když nechcete nadělat ještě více škody, druhému ještě více ubližovat a zároveň ztrácet důvěru mezi vámi dvěma? To zjistíte v následujícím článku.

Na úvod vás upozorním na článek „Co dělat, když se provalí nevěra“.  V tom se dočtete více informací, abyste měli ucelený přehled o tom, jaké nejzásadnější chyby nedělat, když se provalí nevěra.

Teď už se ale pojďme pustit do tématu, jak vysvětlit nevěru. 

Chcete vysvětlit nevěru? Počkejte s tím pár dní

V první řadě byste se neměli snažit nevěru vysvětlovat hned poté, co se provalí: buď o ní svému protějšku řeknete, nebo na ni přijde sám. V této situaci většinou minimálně jeden z vás není připraven na to, abyste si nevěru vysvětlovali. Omluva by se míjela účinkem. Když pomineme to, že podváděný je po provalení nevěry v šoku a je v nějaké míře zaplaven negativními emocemi, měl by si podvádějící dát opravdu záležet na tom, aby nevěru co nejlépe a co nejkonkrétněji vysvětlil.

Důležité je to ze dvou základních důvodů. Za prvé tak svému protějšku dáváte jasně najevo, že se situací chcete něco dělat (pokud tomu tedy tak opravdu je). Tím ho uklidňujete a zároveň ho zbavujete nejistoty. To, že si vy sami jako ten, kdo podvedl, můžete myslet, že když jste nevěru ukončili, je tím vše vyřešeno a nikdy už to neuděláte, je jedna věc. Ale to váš podvedený partner nemůže vědět, i když mu to budete slibovat. A proto je pro podvedeného ideální, když nevěru vysvětlíte tak, abyste ho vyvedli z nejistoty.

Nejistota je totiž to nejhorší, co po provalení nevěry může jeden z vás nebo oba dva prožívat. Čím víc nejistoty bude ve vašem podváděném protějšku, tím víc se do sebe bude uzavírat nebo na vás útočit a klid ve vztahu nebudete mít ani jeden.

Když chcete vysvětlit nevěru, dobře si ujasněte její příčiny 

Než se tudíž pustíte do samotné činnosti a osobního vysvětlování toho, proč vznikla nevěra, měli byste se zamyslet nad jejími příčinami. Ty jsou klíčové nejen k pochopení toho, proč nevěra vznikla, ale jejich popsání je důležité také proto, abyste věděli, co s nevěrou udělat. Tím samozřejmě vnášíte naději a větší klid mezi vás dva a do vašeho vztahu.

V první řadě je třeba si uvědomit, že nevěra pro většinu z nás není něco, čím bychom se chtěli chlubit. To znamená, že máme tendenci v sobě věci různě překrucovat, popírat a sami před sebou se cítit co nejlépe a nejhodnotněji. Před svým protějškem pak nechceme ztrácet tvář, chceme se dělat lepšími. Všechny tyto a další obranné mechanismy budou stát v cestě tomu, abyste si co nejupřímněji mohli uvědomit hlubší souvislosti toho, proč jste byli nevěrní. 

A svou roli to bude hrát také při snaze nevěru vysvětlit. Více se otevřít, být autentičtější s sebou totiž může samozřejmě přinést následky: vy se tak můžete bát, že svým protějškem budete odsouzeni.  Ztratíte tvář, nebo vás váš partner dokonce opustí anebo vás taky podvede. Tyto bariéry pak budou moci za to, že když budete chtít vysvětlit nevěru, nebudete v některých věcech dostatečně upřímní.

Nemusíte si to uvědomovat, nemusí to být váš vědomý kalkul a snaha cokoli zatajovat, ale tak vaše mysl s největší pravděpodobností bude více či méně fungovat.

Buďte upřímní a autentičtí, nevěru vysvětlíte snáz

Snažte se k sobě tedy být maximálně upřímní. Začněte tím, že si vezmete tužku a papír a budete si psát svoje nápady. Necháte volný průběh svým myšlenkám a zaznamenáte si vše, co vás k vaší nevěře a jejím příčinám napadne. Ideální je zaměřit se na to, co se ve vašem vztahu dělo minimálně rok před nevěrou. Jaké vaše potřeby a jaká očekávání nebyla naplněna? 

Když chcete vysvětlit nevěru, je další důležitou věcí zamyslet se hodně dobře nad sebou samým a nad svým vlastním životem. Nevěra totiž často vzniká z důvodu osobní krize. Koukněte a zamyslete se nad tím (a napište si to), jak jste se vy sami cítili zhruba rok před tím, než jste byli nevěrní. Co vás zklamalo, co vás trápilo, v čem jste nenaplnili vlastní očekávání a cíle. Co vás stresovalo, dehonestovalo a proč jste si potřebovali něco dokázat tím, že jste byli nevěrní. Příčinou nevěry bývá kromě nespokojenosti s protějškem a vztahem také nespokojenost sama se sebou.

Chcete vysvětlit nevěru? Udělejte to stručně a jasně 

Ke svým zápiskům se opakovaně vracejte, nechte si dost času na to, abyste si zapisovali svoje nápady a myšlenky.  Své pocity, abyste mohli nevěru co nejlépe vysvětlit. Své myšlenky nechte uzrát, opakovaně se k nim vracejte a začněte si tvořit seznam příčin, které vás vedly k nevěře. 

Ve finále vyberte ty nejdůležitější body a pokuste se je formulovat do co nejkratší podoby. Jestliže svému protějšku budete vysvětlovat příčiny nevěry v půlhodinovém a delším monologu, pak si buďte jistí tím, že jste sami dobře nevydefinovali, proč se nevěra stala.  A váš protějšek vám dost dobře neporozumí. Neříkám, že při vysvětlování příčin nevěry nemůžete nakonec rozvést debatu, která bude trvat i hodiny, ale první sdělení by mělo být krátké.  Výstižné a zcela jasné, pár vět, několik minut, kdy vysvětlíte podrobně a konkrétně, proč jste byli nevěrní. 

Při vysvětlování nevěry mluvte sami o sobě 

Další zásadní věcí, když chcete vysvětlit nevěru, je zkusit co nejvíc mluvit sami o sobě. Jak jste se cítili, co jste v sobě řešili, co se dělo ve vašem osobním světě. Čím více budete útočit na svůj protějšek, třeba i tím, že budete říkat, co dělal nebo nedělal, jaký byl nebo nebyl, tím více bude mít pocit, že hodně nebo všechno svádíte na něj. Tím pádem se do sebe bude uzavírat nebo bude mít snahu se bránit, a o to méně vaše vysvětlení přijme. Proto dobře zvažte slova, která budete používat a snažte se o svém protějšku mluvit co nejméně.

Samozřejmě chvíle, kdy budete lépe a podrobně rozebírat, co kdo komu udělal, přijde, o tu nepřijdete. Ale ve vašem prvním vysvětlení by toho, co budete říkat o svém podváděném protějšku, mělo být co možná nejméně, zaměřujte se jen na sebe.

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, jak vysvětlit nevěru? Nezoufejte a obraťte se na mě. Rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím. 

Související článek: Jak se omluvit za nevěru

autor článku: Karel Chába