Vaše nejhorší obavy se potvrdily?  Váš partner vám je nevěrný? Nebo jste ten kdo podvádí, už vám to přerůstá přes hlavu a chcete problém vyřešit? Já vím, je to mizerný pocit, ale i s takovými problémy ve vztahu se člověk musí umět vypořádat.

Nevěra je na stupnici emočního zatížení na nejvyšších příčkách. Je tedy přirozené, že se cítíte velmi špatně. Není žádný jednoduchý a rychlý recept, jak se té bolesti z ublížení hned teď zbavit. Není ani možné hned teď situaci vyřešit tím, že bez rozmyšlení jaké to může mít následky se k nevěře přiznáte anebo odejdete k milenci/milence a spálíte mosty.

Přesto je potřeba tento problém vyřešit. Není možné dál v klidu žít a dělat, jako by se nic nestalo. Ale jak na to? Jak teď postupovat, abyste se rozhodli co nejlépe? Je jedno jestli jste „poškozený“ nebo „pachatel“, věc byste si měli opravdu důkladně promyslet.

Musíte se rozhodnout, zda chcete ve společném vztahu zůstat i nadále

Má pro vás vůbec smysl ve vztahu pokračovat, nebo vám bude lépe, když se rozejdete? To není jednoduché rozhodnutí, které by se dalo uspěchat. Dejte si na to dost času a promyslete si veškerá pro a proti.

Co všechno byste měli při rozhodování zvážit?

Jaké problémy a rizika na vás čekají, pokud se rozhodnete ve vztahu setrvat? Bude vám vztah dávat to, co potřebujete, nebo z vás bude jenom vysávat energii?

Nechcete ve vztahu zůstat jenom proto, že se obáváte samoty? Že si váš partner rychle nalezne náhradu?

Jak podle vás vypadá ideální partnerský vztah? Naplňuje váš současný vztah tyto představy, nebo se jim ani zdaleka nepřibližuje? Myslíte si, že se to zlepší, rozhodnete-li se ve vztahu zůstat i nadále?

Řešíte s partnerem stále ty samé problémy a stále to nikam nevede? Nedošlo k žádnému zlepšení? Rozhodnete-li se ve vztahu zůstat, můžete partnerovi důvěřovat, že bude skutečně plnit vše, na čem se dohodnete?

Těšíte se na svého partnera, když zrovna nejste spolu? Funguje mezi vámi ještě ta pověstná chemie? Nebo jste spolu už jen ze zvyku?

„Chci vztah zachránit!“

I přes všechny problémy stále chcete zůstat v partnerském vztahu? Chcete dát ještě jednu šanci, protože svého partnera skutečně milujete a na vztahu vám záleží?

Gratuluji vám, právě jste učinili první krok k úspěšnému vyřešení této krize ve vztahu.

Vyřešte nevěru společně

Nejdřív si musíte vyjasnit, proč vlastně k této krizi vztahu vůbec došlo. Oba dva musíte pojmenovat konkrétní příčiny, které vašeho partnera k nevěře dovedly. Jedině tak budete vědět, jak je odstranit a zabránit tak podobným problémům v budoucnu.

Popište své touhy a potřeby

Každý zvlášť si na papír sepište, jaké máte ve vztahu potřeby. Rozmyslete si, jak byste chtěli tyto potřeby naplnit. Napište si, co vám na tom druhém vadí a jakým způsobem to napravit.

Jakmile máte oba svůj seznam, sedněte si spolu a vše prodiskutujte. Promluvte si o důvodech nevěry, sdělte partnerovi svůj názor, proč k nevěře došlo. Vzájemně si přečtěte své seznamy potřeb.

Společně se domluvte na podmínkách vašeho partnerského soužití

Dohodněte se, jak budete ve vztahu pokračovat dál. Oba dva musíte souhlasit a oba dva se musíte snažit. Dohodněte se, jak budete naplňovat svoje potřeby a respektujte potřeby toho druhého.

Co dál?

Krize je zažehnána a váš vztah se podařilo zachránit. Je ale bláhové se domnívat, že vše bude jako dřív. Nebude.

To ale nemusí být nic špatného. Je důležité, abyste se s vaším partnerem vzájemně respektovali a abyste důsledně dodržovali ujednané dohody. Myslete nejenom na své potřeby, ale také na potřeby svého partnera a společně je naplňujte. Jedině tak předejdete další krizi ve vztahu.

Pamatujte si. Nevěra nemusí nutně znamenat konec vztahu. Pokud se vše podaří vyřešit a partneři se dohodnou, může vztah pokračovat dál. Z počátku to sice bývá těžké, ale šťastný partnerský vztah i po nevěře není nemožný. Záleží jen a pouze na vás a na vašem partnerovi.

Bojíte se, že to sami nezvládnete?

Nejste si jisti, zda tento postup bude fungovat i ve vašem případě? Nebo se obáváte, že na takové řešení nemáte dost sil a nezvládnete to? Rád vám podám pomocnou ruku a pomohu vám vyřešit tuto těžkou životní situaci. V průběhu let jsem při konzultacích nasbíral mnoho zkušeností s nevěrou a již vím, jak konkrétní situace řešit co nejlépe.

Kontaktujte mě a já vám pomohu problémy s nevěrou překonat. I vy si zasloužíte šťastný život.

Související články:
Proč vzniká nevěra?
Jaký udělat první krok, když nastane krize vztahu?

autor článku: Karel Chába