Proč vzniká nevěra?

Nevěra bohužel patří v dnešní době mezi časté problémy partnerského soužití. Pokud jste již měli tu nepříjemnou možnost setkat se s nevěrou, jistě mi dáte za pravdu, že nevěra skutečně patří mezi nejhorší životní zážitky.

Co ale vede lidi k nevěře? Proč se uchylují k takové zradě vlastního partnera?

Z vlastní praxe kouče mám zkušenosti, že motivací k nevěře je opravdu mnoho. Dají se vypozorovat důvody, které jsou častější. Nezřídka se ale také objevují důvody skutečně unikátní a neočekávané.

Pojďme se dnes podívat na ty nejčastější důvody, které doženou člověka k nevěře.

7 nejčastějších příčin proč jsou lidé nevěrní

Touží po změně

Člověk není spokojený sám se sebou či se svým partnerem. Touží po změně za každou cenu a chce rychlé řešení. Nesnaží se řešit příčiny svých problémů. Místo toho před nimi utíká a naivně hledá spokojenost v náručí někoho jiného. Neohlíží se na to, že ubližuje svému současnému partnerovi či partnerce.

Trpí pocity méněcennosti a nejistoty

Nevěrou se snaží kompenzovat své životní neúspěchy v jiných oblastech života. Touží dosáhnout pocitů úspěchu a uznání, kterých se mu jinde nedostává. Nevěru používá jako ujištění, že na to má.

Chtějí záměrně potrestat partnera

Pokud člověk cítí, že se mu partner dostatečně nevěnuje, je nevšímavý či s ním nechce trávit společný čas, pochopitelně to v něm vyvolává negativní emoce. Ty mohou přerůst až v touhu po pomstě. Pokud se nepodaří tuto touhu udržet na uzdě, často skončí nevěrou. Může to být také pomsta za jiná příkoří či odplata za partnerovu nevěru.

Citová deprimace (deprivace)

K nevěře často vede citové strádání jednoho z partnerů. K tomu může dojít v případě nezájmu partnera nebo dojde-li k vzájemnému odcizení. Citově nevyrovnané lidi může hnát k nevěře idealizované hledání „opravdové lásky“.

Panika z životního bilancování

Tomuto případu se také říká druhá míza nebo syndrom zavírajících se dveří. V tomto případě si lidé uvědomují, že jim začínají pomalu unikat možnosti mládí. Jako panickou reakci na toto uvědomění se uchylují k nevěře v naivní naději, že to bude ta změna a nové zážitky, které je udělají šťastnými.

Nespokojenost se sexem

Pokud je člověk dlouhodobě nespokojen se svým sexuálním životem v partnerském vztahu nebo zatouží-li užít si nových sexuálních dobrodružství s někým jiným, často se uchyluje až k nevěře. Bývá to také reakce na stereotypní sexuální život. Abyste tomuto předešli, promluvte si se svým partnerem o vašich sexuálních představách a fantaziích a pokuste se oživit váš sexuální život

Náhodné setkání s neodolatelně přitažlivým člověkem

V případě setkání s naprosto neodolatelným člověkem může nevěru způsobit nedostatek sebekázně, morální zodpovědnosti a nedostatečné pouto ke stálému partnerovi. V takovém případě dojde k odhození všech zábran a naprostému podlehnutí novému objektu. Nikdo není naprosto imunní vůči náhlému citovému poblouznění, ani lidé v dlouhodobém partnerském vztahu. Záleží pak na vyzrálosti člověka, jak zareaguje a jak se s touto situací vyrovná.

Je vůbec možné nevěře předcházet?

Žádný zaručený způsob, jak předejít možné nevěře, bohužel neexistuje. Můžete však úspěšně snížit riziko na minimum. Komunikujte se svým partnerem a snažte se životní problémy řešit společně a k oboustranné spokojenosti.

Otevřeně si promluvte o svých potřebách a touhách. Pokuste se navzájem pochopit a vyjděte si vstříc. Jedině tak se zbavíte neustálého strachu z nevěry. Navíc také významně zlepšíte kvalitu svého partnerského vztahu a váš milostný život nabere nové obrátky. Vzájemná komunikace je tou správnou cestou k harmonickému a spokojenému vztahu.

Každý pár je jedinečný, proto není dost dobře možné dávat zde obecně fungující rady.

Opravdu vám na vašem vztahu záleží a chcete minimalizovat šanci, že vám váš partner bude nevěrný? Kontaktujte mě a domluvíme se na individuální konzultaci, kde vám pomohu nalézt ideální řešení právě pro vaši situaci.

Související články:
Jaký udělat první krok, když nastane krize vztahu?
Jak vyřešit nevěru?

Autor článku. Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

20 komentářů u „Proč vzniká nevěra?

  Petra N. Leden 1, 2012

  Dobrý den, s partnerem jsme oslavili 2. výročí společného vztahu. Já však nejsem spokojaná tak jako je on. Již rok myslím na jeho známého, kterého nedokážu dostat z hlavy. Je možné, že se jedná o poblouznění? Řekla jsem si, že tomu nechám čas a zmizí to, mám čekat déle?

  Současného partnera si velmi vážím, ale ta „chemie“ již delší dobu není, partner je na mě velmi závislý a já mu nechci ublížit. Nevím však, zda je takový vztah perspektivní, přestože já na partnerovi žádné zásadní chyby nevidím. Na druhou stranu je velmi přecitlivělý, neprůbojný a já jsem ten, kdo udává ve všem „tempo“….Poradíte mi, zda je takový vztah perspektivní?

  Děkuji, s pozdravem Petra

   Karel Chába Leden 3, 2012

   Dobrý den, pokud nejste ve vztahu nespokojená a něco vám vadí, tak se intenzita nespokojenosti stupňuje mnohem více, pokud je na dohled vyřešení situace. Tedy „ten“ jiný muž vám dává naději vyřešení problému a tím pádem vaše nespokojenost se současným partnerem nabývá na intenzitě. Problém se nevyřeší tak, že půjdete za jiným mužem. V tomto vztahu se pokuste vyřešit vše, co vám nevyhovuje. Teprve pokud to nepůjde, tak vztah ukončete. Vztah je o potřebách. O tom, co chcete od partnera a vztahu. Doporučuji si přečíst tento článek a pokusit se si s partnerem sdělit, jak byste váš vztah vy i on chtěli http://www.partnerske-vztahy.eu/partnerska-dohoda/ . Mnoho štěstí.
  stána Prosinec 13, 2012

  Muž mi přiznal nevěru strávil sní víkend a hned se potom přiznal.Proč si to udělal ty kterej si povídal že bys to nikdy neudělal…to srdce já jí miluji…Vždyt jí ani neznáš .Viděli se jednou to si jen povídali ale delší dobu si psali asi tak měsíc.A pak ho pozvala na víkend a on jí miluje.Můj muž má dvě děti žijeme spolu 22let a nikdy nevěrní nebyl .Ona ho prý taky hrozně miluje a chce ho na celý život.A ví ta tvoje láska že máš hypotéku na dům a peněz moc nezbývá.Neví ….protože se bál že by jí ztratil.Přece jí neztratíš když tě miluje láska překoná všechno jako my dva.Takže se sní rozešel.Velice ho zasáhla do srdíčka.Třeba to byla jeho osudová láska a já mu neměla bránit .
   Karel Chába Prosinec 14, 2012

   Dobrý den, zamilovanost se nedá přivolat ani odehnat. Dejte mu čas, aby se s tím vyrovnal a pak se pokuste zapracovat na vztahu a zlepšit ho. Základní nástin, co dělat a jak, najdete zde http://www.partnerske-vztahy.eu/poslani/ .
  Miluse Schuttenkopf Srpen 7, 2013

  Dobrý den můj partner je zamilován do kolegině v práci,me tvrdí že jí má rád jen jako člověka ale já vidím jak ztratil zájem o mě nekomunikuje semnou.Já ji znám,napřed si psali na fb,pak se to stupňovalo a psali si 3h,a já to nevydržela a přečetla si to a zjistila sem že mají sex jak se říká po telefonu.Mě tam ponižoval protože jsem měla zdravotní problémy tak to tak často nešlo.Neudržela sem se a napsala ji ,on to zjistil a byl tak hrubý jí se zastával jako kdyby byla ona jeho partnerka a né já,hrozně mě to vzalo,a od té doby mě tvrdí že miluje mě a že si ní nic nemá.Proč teda semnou nedokáže mluvit.?Cokoliv řeknu nebo se zeptám hned jen vše rozebírám a že se štourám,Jak se mám chovat?
   Karel Chába Srpen 9, 2013

   Dobrý den, pokud podlehnete tlaku partnera a nebudete komunikovat a problém řešit, tak se situace možná jen uklidní, ale určitě se nezlepší a je jen otázkou času, kdy se objeví další problém. Jemu to „ticho“ jistě z pochopitelných důvodů vyhovuje, ale je to krátkozraké a svědčí to o tom, že nechce na vztahu pracovat a jde mu jen o jeho osobní klid. Pokud tedy nebude chtít začít na vztahu pracovat, tak zvažte, jak budete postupovat dál, respektive, zda chcete ve vztahu setrvat. K tomu vám pomůže tento článek http://www.partnerske-vztahy.eu/jaky-udelat-prvni-krok-kdyz-nastane-krize-vztahu/.
  Narika Říjen 19, 2013

  Dobrý den, nedávno jsem odhalila, že si partner píše se slečnou už několik let. Odhalila jsem spoustu věcí, které mne znepokojují. Stala jsem se tedy stíhačkou a začala sledovat, jak tráví čas ( podnikatel ). Dá se nevěře trochu zabránit? Nemyslím si, že by mi to někdy udělal,ale udělá?? Jsme spolu 3roky a všechno super, plánujeme budoucnost, sex výborný… Pomůže mi k uklidnění třeba GPS lokátor, nebo jsem trochu vyšinutá? 🙂 děkuji za odpověď
  evik Listopad 10, 2013

  Dobrý den, jsem krátce po rozchodu, který trval 12 let, teď mi bývalý přítel vzal soudně i mého 7litého syna, jsem na dně. Poznala jsem nového chlapa, bohužel je ženatý s dvěma dětmi, mám ho ráda, užíváme si sex, který on doma nemá, jsem zmatená a vím, že ho nemůžu mít….
   Karel Chába Listopad 13, 2013

   Dobrý den, pokud vám ten současný vztah nevyhovuje, tak byste ho měla ukončit. Pokud toho nejste schopna, tak potřebujete odbornou pomoc a obraťte se na mě s žádostí o osobní konzultaci.
  Hanka Únor 1, 2014

  Dobrý den,manžel mi byl nevěrný.Práce mimo domov poslední 3 měsíce nespokojenost už chtěl pracovat a být doma každý den.Slova jako ty už mě nemáš ráda,ty se mě štítíš.Od prosince flirtoval s mladou paní 3děti další na cestě přes potratem přítel jí opustil.Manžel se do ní zřejmě zbláznil začal s práce jezdit tak 1x do měsíce.Volaly si,poosílaly sms,měl spoustu ale spoustu jejich fotek.Nevěra se provalila za 2 měsíce sexuální styk tedy měly jen týden před praknutím.Manžela jsem vyhodila nakonec to chtěl zpravit.10 dnu opět v práci naposílal mi na 300sms,plakal do telefonu známím řekl že tohle už nechce nikdy prožít že se chytal za hlavu.Doma se mi nemůže podívat do očí aniž by nezačal plakat
   Karel Chába Únor 3, 2014

   Dobrý den, bohužel netuším na co se ptáte a rozepisovat ke všemu se nebudu.
  Zuzana Leden 27, 2015

  Dobry den, potrebuji radu. Zjistila jsem, ze me pritel podvedl s ,, zenou,, kterou si zaplatil. Co mam delat? Jak se ho mam zeptat? Jsme spolu uz 6 let mame 5 leteho syna a za tyden mam termin porodu. Nechci ho opustit, ale jak to prekonat? Co kdyz to udela znova? Miluji ho, ale nevim jestli se s tim dokazu smirit. Dekuji za odpoved
   Karel Chába Leden 29, 2015

   Dobrý den, zvážil bych, zda to řešit teď, když budete rodit. Určitě pokud se nechcete bát, že se to bude opakovat, tak je dobré to řešit a pokusit se zjistit, co ho k tomu vede a jak to vyřešit, aby se to neopakovalo. Až to budete řešit, tak mu řekněte, že to víte a že byste chtěla řešit, co ho k tomu vede a jak tomu příště předejít. Zeptejte se ho, zda mu něco s vámi nechybí atd. Více zde http://www.partnerske-vztahy.eu/mam-se-ptat-na-detaily-nevery/.
  Jana Červen 16, 2015

  Dobrý den, můj manžel se před dvěma lety zamiloval do jiné ženy, chodil za ní , měl s ní poměr skoro dva roky. Říkal mi , že nás má rád obě, že neví pro kterou se rozhodnout. Byl nervově skoro před zhroucením, jak na to stále myslel, nevěděl jak situaci vyřešit , a před čtrnácti dny odešel bydlet sám , jinam. Vysvětloval mi , že potřebuje v životě nějakou změnu, že se mnou už je moc dlouho-10let. Je mi po něm smutno, chtěla bych aby se vrátil, aby bylo všechno jako před touto aférou. Snažím se hledat si aktivní výplň volného času abych po něm nesmutnila . Je reálné mé přání jeho návratu? Co bychom pro to měli udělat? Co mohu udělat já? Děkuji
   Karel Chába Červen 18, 2015

   Dobrý den, musí vyhledat pomoc, sám si to v hlavě neurovná. To je první věc. Vy byste mu měla napsat/říci, že ho máte ráda, že ho respektuje, podporuje a budete, že mu chcete dát čas. Dohodněte se na tom, kolik času potřebuje. Ideálně jděte do poradny oba. Rád vám pomohu osobně.
  Verča Listopad 11, 2015

  Dobrý den, před pěti měsíci jsem poznala přítele,hned po třech týdnech mi napsal, že udělal něco co se stát nemělo (prý alkohol..oslava)..podvedl mě, měl potřebu mi napsat , že mi byl nevěrný?? nikdy jsem mu to nepředhodila, nějak pokračujeme dále, nevím zda v tomto vztahu pokračovat nebo se bát , že bude někde vyhledávat..volný čas trávíme spolu, každý den píše, ale já si nejsem jistá, zda je ten pravý, k dětem se chová slušně, i o budoucnosti se tak nějak baví…
   Karel Chába Prosinec 28, 2015

   Dobrý den, chtěl si ulevit od tíživého svědomí. Možná nevědomě chtěl vidět, jak budete reagovat. Může se to a nemusí opakovat. Záleží hodně na tom, jak se k vám chová, jak naplňuje vaše potřeby, jak se shodujete v zásadních věcech, atd. Faktem ale je, že když to udělal tak brzy, tak by bylo možná lepší ten vztah ukončit.
  Alois Únor 6, 2018

  Dobrý den, před pár lety jsem poznal na netu vdanou ženu.Psali jsme si zamilovali se do sebe.Nyní jsme již 3 roky spolu.To všechno by bylo krásné, kdybych se ,, náhodou“ nedozvěděl, že si píše s někým se seznamky (znala ho již přede mnou).Reagoval jsem tak, že si chci o tom promluvit.Píšeme si jenom o počasí atd. mi bylo řečeno. S tím jsem se nespokojil, zjistil že pusinky smajlíky a spousta jiných věcí.Řekl jsem, že mi toto vadí a ubližuje.Odpověď..už to nikdy neudělám..chápu to.Za půl roku mu píše v naději, že to nezjistím.Jak se máš? atd.Když jí povím o tom, jestli si spolu píšou,tak prý ne.Říkám proč mi lžeš?Vysvětlení, měla jsem strach,jak budeš reagovat.Od té doby nevěřím.Co s tím???
   Karel Chába Únor 6, 2018

   Dobrý den, fakt, že sledujete svou milenku, bohužel ukazuje na to, že si moc nevěříte. Nevěříte ani milence a sám chcete, aby ona věřila vám a svěřovala se. Takto to bohužel nefunguje. Navíc chcete důvěru od ženy, která podvádí svého muže. Každý milenecký vztah je postaven na lži. Celé je to pokřivené a vy to chcete narovnat. Jako byste neviděl pod povrch nebo to nechtěl. Tím vším chci říci, že celá situace je od začátku díky vašim osobnostem nastavena tak, že bude obtížné to vyřešit a každý z vás by měl začít nejdříve u sebe, aby to mělo šanci na úspěch. Musíte si promluvit a říci, co kdo očekává a chce dávat. Pak bude více jasno, jak se máte zařídit a chovat. Nicméně si myslím, že to nepomůže s ohledem na to, co jste napsal.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů