Pokud chcete restartovat své manželství po nevěře, v článku se dozvíte, co byste měli dělat a čemu byste se určitě měli vyhnout

První věcí, kterou by si měl být nevěrný/á jistý, abyste mohli svoje manželství po nevěře restartovat, je to, že je už odmilovaný/á. Je velmi obtížné až nemožné chtít restartovat vztah, pokud došlo v uvozovkách jen k tomu, že nevěrný/á udělal/a sice nezbytný, ale ne úplně konečný krok, že se rozešel/a s milenkou/cem. 

Fyzické ukončení mileneckého vztahu nestačí k tomu, abyste mohli restartovat manželství po nevěře. Partner, který podváděl, mohl být a většinou to tak bývá, zamilovaný. Je tedy nutné, aby se citově po nevěře odpoutal. To se přirozeně neděje ten stejný den, kdy dojde k rozhodnutí, resp. ukončení mileneckého vztahu. To trvá týdny až měsíce poté a je hodně důležité, abyste o takové věci spolu upřímně mluvili.

Restart manželství a komunikace ve vztahu

Dbejte na transparentnost v komunikaci, buďte přímí a mluvte o tom, kdo se jak cítí. Nedoporučuji vám mluvit o tom, jaká bylo milencem/kou, o tom byste se neměli vůbec bavit. Hovořte o tom, jestli váš protějšek, který byl nevěrný, stále něco cítí. Pokud ano, nastavte si jakési přechodné období, ve kterém se nebudete snažit manželství po nevěře restartovat. V tomto období může nevěrník/nice velice snadno utíkat v myšlenkách, a proto není jednoduché dát vztah dohromady.

Stejně tak velkou chybou je, pokud ten, kdo podváděl, řekne, že došlo k rozchodu a není tedy už co řešit. Není to pravda, protože minimálně jeden z vás, konkrétně ten, kdo byl podvedený, je zraněný a zrazený. Navíc je nutné zjistit příčiny, proč došlo k nevěře. Pokud se toto nevyřeší, není možné manželství po nevěře restartovat. Pokud se vše zamete pod stůl a jenom se řekne „jedeme dál“, pak je to špatně. 

Abyste mohli úspěšně restartovat manželství po nevěře, je velice důležité se detailně zabývat příčinami.  Tím, co se před nevěrou dělo v horizontu několika měsíců nebo dokonce i let. S čím jste byli nespokojeni a jaké potřeby nebyly naplňovány. Toto musíte řešit. K potřebám vám doporučuji, abyste si nastudovali článek: Partnerská dohoda.

Také Vám doporučuji, abyste v rámci restartu manželství po nevěře vzali jako nutnou součást to, že se budete učit komunikovat. Základní pravidla komunikace najdete v článku: „Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace“ .

Restart manželství a city manžela/ky k milence/i 

Je tedy důležité si otevřeně říci, jestli má váš manžel/ka ještě nějaké city k milence/i. Pokud ano, tak je nutné si nastavit nějaké období, třeba 2 měsíců, kdy se budete snažit vztah udržet.  Na základě vaší dohody v co nejlepší kondici. Tzn. udržet ho na takové úrovni, jako byl teď. Nemá cenu v tomto období manželství po nevěře restartovat nebo se pokoušet vztah zlepšovat. Nevěrný/á  se bude v tomto období vnitřně vzpírat. 

Ve chvíli, kdy to bude těžké, kdy se budete něco muset učit a něco si vyříkat, tak se mu/jí přirozeně nebude chtít. Naopak mysl vás bude myšlenkově tlačit k milence/i. Nastavte si tedy dohodu. Přechodné období než začnete restartovat vaše manželství po nevěře. V rámci dohody byste se neměli zraňovat. Vysvětlete jeden druhému, čím by vám mohl škodit, co by mohlo spouštět hádky a co by vám ublížilo. Bavte se o tom, jak se těmto věcem vyhnout. 

Tato dohoda by měla trvat co nejkratší možnou dobu. Prakticky jen po dobu tohoto přechodného období. Poté, jakmile city odezní, byste se měli dostat k tomu, že budete pracovat na pojmenování všech příčin, které vás dostaly do této situace. Je nutné tedy najít příčiny nevěry a pracovat na tom, abyste restartovali manželství po nevěře.

Důvěra v manželství po nevěře

Tím, že se lidé vzájemně nebo jednostranně zranili, ztratí přirozeně důvěru. Chybou je chtít vrátit důvěru prakticky ze dne na den. Není to možné. Důvěru můžete vrátit po nevěře až ve chvíli, kdy se budete někam posouvat. To půjde až v momentě, kdy se naučíte novým dovednostem, např. základům komunikace. Komunikaci můžete donekonečna rozšiřovat. Stejně tak jako pracovat s potřebami až do chvíle, kdy vyřešíte příčiny toho, proč k nevěře došlo. To je cesta k restartu manželství po nevěře.

Je jasné, že nevěra uzavírá nějakou etapu vašeho vztahu. Pokud manželství po nevěře chcete restartovat, tak se opravdu budete muset několik měsíců věnovat tomu, abyste vztah postavili na nohy. To neznamená, že budete dělat, že se nic nestalo, že uděláte tzv. tlustou čáru. Také to neznamená, že budete jen o trošku víc mluvit, než jste mluvili doteď. Restartovat manželství znamená prohlubovat svoje komunikační dovednosti a posouvat je na jinou úroveň.

Pokud si i přes rady v článku nebudete vědět rady s tím, jak restartovat manželství po nevěře, neváhejte se na mě obrátit prostřednictvím konzultace, která vám bude nejlépe vyhovovat. Rád vám pomohu.

autor článku: Karel Chába