V článku se dozvíte, na jakých základních pilířích stojí každý vztah. Z toho pak následně vyplyne, kdy je načase se rozejít.

Každý vstupuje do vztahu proto, aby byly naplňovány jeho potřeby, očekávání, která má od vztahu a partnera. Pokud tyto potřeby nejsou dlouhodobě uspokojovány, může samozřejmě nastat situace, kdy začneme přemýšlet o tom, jestli není načase se rozejít. 

Přesto, že si uvědomují, že jejich potřeby nejsou dostatečně naplňovány, je pro spoustu lidí těžké určit si pro sebe, jestli už nastal čas se rozejít. Zda ještě existuje naděje na záchranu vztahu. Na následujících řádcích si proto popíšeme, na jakých pilířích každý vztah stojí, abyste se v situaci, kdy přemýšlíte o rozchodu, mohli lépe vyznat.

Kdy je načase se rozejít? Tři pilíře vztahu

Obecně můžeme říci, že každý vztah stojí na 3 pilířích. Prvním pilířem je emocionální intimita, druhým vášeň, tedy sexuální intimita, třetím pak odhodlání, ochota pro vztah něco dělat, vztah budovat, někam se posouvat. 

Ve většině vztahů přirozeně začne především sexuální intimita postupně opadat. Sexuální intimita je pilíř, který je pro většinu lidí nejsnazší oželet. Nad kterým teoreticky můžeme „mávnout“ rukou, protože bez velké vášně se obejdeme. Nicméně pokud jste typem člověka, pro kterého je vášeň, sexualita ve vztahu tím nejdůležitějším pilířem, který ale není naplňován, pak je nasnadě začít přemýšlet, zda není načase vztah opustit a rozejít se.

Patříte-li ale mezi větší část populace, u které jsou důležitější druhé dva pilíře, pak je podstatné, abyste zvážili to, co si popíšeme dále.

Kdy je na čase se rozejít? (Možná) pokud vyprchala emocionální intimita

Emocionální intimita je cokoli, co si můžete představit pod věcmi jako objetí, pohlazení, ale také podpora. Sdílení, přijetí a vědomí, že se partnerovi můžete svěřit, že vás vyslechne, že je to někdo, komu můžete důvěřovat v tom, že vám pomůže atd.

Součástí emocionální intimity je ale také komunikace. Komunikace je důležitá proto, abyste spolu mohli svoje potřeby naplňovat. Pokud spolu tedy nekomunikujete a emocionální intimita mezi vámi upadá a vy máte pocit, že váš protějšek nebo vy se už nikam nechcete posouvat například v tom, abyste se komunikaci učili, pak je teoreticky čas se rozejít. To z toho důvodu, že bez komunikace nemůžete nic vyřešit a bez uspokojivé emocionální intimity se ve vztahu budete cítit odstrčení. Dále nehodnotní, nemusíte se cítit bezpečně, nemusíte mít pocit, že vám nebo protějšku jednomu na druhém záleží a to už je silný důvod k tomu se rozejít. 

O komunikaci se více dočtete v článcích Komunikace mezi manželi a Naslouchání ve vztahu 

Čas na rozchod? Když už nemáte žádnou motivaci 

Rozhodujete-li se, zda je načase se rozejít nebo ve vztahu zůstat, je to podobně i s třetím pilířem. Ten samozřejmě hodně souvisí s pilířem druhým, s emocionální intimitou, kterou jsme si přiblížili výše. Angažovanost, naše osobní a vnitřní rozhodnutí se vztahem něco dělat, chránit ho a budovat, je přirozeně velmi důležitým pilířem. Pokud tedy vy sami nebo váš protějšek nemáte už žádnou chuť, sílu, vůli nebo motivaci, abyste se vztahem něco dělali, pak je opět asi načase se rozejít.

Bez toho, abyste byli ochotní vydržet příkoří ve vztahu, bez toho, abyste byli schopní a ochotní učit se empatii, přijímat druhého, lépe komunikovat a dávat energii do toho, aby váš vztah fungoval, vztah přirozeně existovat nemůže. Jste-li tedy v situaci, kdy si myslíte, že vy nebo váš partner z nějakého důvodu nemáte sílu nebo ochotu se za vztah, za sebe a za svůj protějšek postavit, jste tedy asi také na cestě k rozchodu a nebo dlouhodobé krizi vztahu. 

Nevíte, zda je načase se rozejít? Pracujte s papírem a tužkou

Bez třech základních pilířů (přičemž nejčastěji jsou ty nejdůležitější právě emocionální intimita a závazek, tedy odhodlání) vztah nemůže dobře fungovat.

I tak ale samozřejmě existuje spousta lidí, kteří zůstávají ve vztahu i přesto, že jejich potřeby nejsou naplňovány. Každý člověk má jiné důvody, proč chce ve vztahu být, a jiné důvody, proč z něho chce odejít.

Váháte-li tedy a nevíte, jestli nastal čas ze vztahu odejít, doporučuji vám, abyste si vzali papír a tužku a rozepsali si na základě výše uvedených pilířů, kde ve vašem vztahu jste. Napište si ke každému pilíři, jak s partnerem ve vztahu fungujete. Je nějaká naděje, že budete lépe komunikovat, že se mezi vámi ještě může zlepšit intimita? Takové a další otázky si pokládejte.

U intimity je pak důležité uvědomit si sama za sebe, zda si umíte představit, že byste se svým protějškem byli ještě vůbec schopni emocionální a sexuální intimity. Pokud si myslíte, že to je možné, a stejnou informaci máte od svého partnera, pak má samozřejmě cenu se vztahem ještě pracovat a není třeba se (zatím) rozcházet.

Je propast mezi vámi nepřekonatelná? Je načase se rozejít

Pokud už se ale nedokážete ke svému protějšku (nebo on k vám) přiblížit, máte pocit, že je vám dokonce lhostejný, že vás emocionálně ani sexuálně nepřitahuje a nezajímá, pak je opravdu načase, abyste se rozešli.

Vztah skrze tyto tři pilíře se dá budovat jen za předpokladu, že oba dva jsou nastaveni tak, že mezi nimi ještě nějaká intimita zůstala, že ještě úplně neumřela. Jste-li na tom ale obráceně, pak byste měli dobře zvážit, jestli v takovém vztahu chcete dál zůstávat. Pokud budete žít ve vztahu bez intimity, především pak té emocionální, s největší pravděpodobností nemůžete být spokojení a dlouhodobě se cítit dobře a bezpečně.

Nejste si ani po přečtení článku jistí, zda je načase se rozejít? Nezoufejte. Obraťte se na mě prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím. Rád vám pomůžu. 

autor článku: Karel Chába