Možná jste potkali někoho, kdo se vám líbí, ale nejste si jistí, jestli jste do něj opravdu zamilovaní. Možná jste zamilovaní až po uši, ale nevíte, jestli protějšek sdílí vaše pocity. Nebo snad dumáte nad tím, jak se pozná zamilovaná žena, případně muž? Na všechny tyto otázky dostanete odpověď na následujících řádcích.

Jak poznat zamilovanost? Všímejte si těchto signálů

Identifikovat pocit zamilovanosti nemusí být snadné, zejména pokud jste se s ním dosud nesetkali a zamilováváte se poprvé. Zamilovanost je první fází vztahu, která trvá průměrně 6-12 měsíců (ale může být i kratší nebo delší, jak se dočtete v článku Jak dlouho trvá zamilovanost) a ve které nás do značné míry ovládají hormony. Právě ty také stojí za většinou „symptomů“, podle nichž poznáte, že jste skutečně zamilovaní. 

Patří mezi ně:

  • Intenzivní emoce: Zamilovanost je často spojena se silnými emocemi, mezi kterými najdete radost, štěstí, vzrušení, touhu být s druhým,… ale také smutek nebo zoufalství, jež zamilované ovládají v okamžiku, kdy nemohou být objektu svého citu nablízku.
  • Myšlenky na druhého: Pokud se pravidelně přistihnete při myšlenkách na druhého, či dokonce denním snění o něm, může to být další ze znaků toho, že jste zamilovaní. 
  • Fyzické projevy: Zrychlený srdeční tep, pocení dlaní, nervozita, „motýlci v břiše“ – to vše a mnohem víc jsou signály, jimiž lidské tělo reaguje na přítomnost (a nezřídka kdy i v nepřítomnosti, při pouhých myšlenkách) milované osoby. „Trpíte“ jimi? Pravděpodobně jste zamilovaní.
  • Chování: Zamilovanost mnohdy výrazným způsobem ovlivňuje naše chování a rozhodování. Aby potěšili svého partnera, jsou jindy nekompromisní lidé najednou připraveni ustoupit, věční workoholici si na své milované nacházejí čas a notoricky sebestřední zčista jasna investují (čas, peníze, úsilí) do rozvíjejícího se vztahu.

Tyto a další signály jsou známkou zamilovanosti, které (zvláště sejde-li se jich hned několik najednou) jen těžce přehlédnete.

Jak se pozná zamilovaná žena? Věří vám a chce být stále s vámi

Seznámili jste se, zamilovali, ale nejste si jistí, jestli nová partnerka opětuje vaše city? U žen jsou projevy zamilovanosti často doprovázené „hlubšími“ signály, jichž si na první pohled možná ani nevšimnete, které ale jasně potvrzují, že je do vás zamilovaná až po uši.

Zamilovaná žena je:

  • Empatická: Chce vědět, jak se cítíte, projevuje o vás starost, zajímá se o vás, snaží se do vás vžít, naslouchá, podporuje, pomáhá… a není (skoro) nic, co by pro vás neudělala. 
  • Otevřená a důvěřivá: Naprosto vám důvěřuje. Je ochotná sdílet s vámi otevřeně své myšlenky, pocity, přání a často i své slabiny a nedostatky (i když na ty většinou dochází až v pozdějších stádiích zamilovanosti, jak se dozvíte například v článku Fáze zamilovanosti u muže, případně ve druhé fázi vztahu).
  • Připravená trávit s vámi každou minutu: Zamilované ženy se v přítomnosti svého partnera cítí šťastné a naplněné, a proto s ním chtějí trávit co možná nejvíce času – někdy i na úkor svých přátel nebo koníčků.
  • Plná vášně: Ženy, které jsou zamilované, jsou ke svému partnerovi přirozeně přitahované nejen emocionálně, ale také fyzicky. Touží po intimním kontaktu: objetí, polibcích a sexu. 

A jak se pozná zamilovaný muž? Třeba podle toho, jak mluví a co říká. Zajímá-li vás víc, přečtěte si článek Co říká zamilovaný muž. 

Poznejte, zda jste skutečně zamilovaná. Usnadníte si vztahy

Poznat, zda je druhý zamilovaný, je někdy těžké, o nic jednodušší to ale nemusí být ani u vás samotných. Říkáte si možná: „Snad vím, jestli jsem zamilovaná, nebo ne…“ Jste si ale jistá, zda je to „opravdová“ zamilovanost, nebo jen prvotní pocit pobláznění, který za pár dní vyprchá? 

I když to může znít dost nepravděpodobně, porozumět sám sobě je mnohdy složitější (ale pro spokojenost ve vztazích naprosto nezbytné!) než pochopit druhé. Důvodů přitom může být celá řada: od naší vlastní mysli, která nás chrání před zraněními z dětství, přes překrývající se emoce až po společenské normy a očekávání, jež mohou formovat naše chování a vnímání. 

Jste-li ale skutečně zamilovaná, pocity optimismu a euforie často překonají vše, co vám brání „v rozletu“, a kdykoliv jste v přítomnosti partnera, naplní vás nadšením a pocitem celistvosti. Pokud jste se tedy přistihla s permanentním úsměvem na tváři, pocitem, že s milovanou osobou zvládnete všechno, co vám život postaví do cesty, a srdcem „jásajícím“ při pouhém pomyšlení na druhého, není pochyb o tom, že jste zamilovaná. A možná to bude právě zamilovanost, která vám otevře dveře k lepšímu porozumění tomu, co se odehrává hluboko uvnitř vás.

Správně identifikovat pocit zamilovanosti (u druhých i u sebe) nemusí být tak snadné, jak se na první pohled zdá. Nejste si ani po přečtení článku jistí, jak poznat zamilovanost? Nevíte, jak se chová zamilovaná žena, případně zda jste opravdu zamilovaná vy sama? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě: rád vám pomůžu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.

autor článku: Karel Chába