Nevěra ve vztahu zasáhne každého člověka. Bolí to. Je to náročné období, ale jde překonat. Jak na vztah po nevěře? Co můžete udělat, aby se opět ve vztahu objevila láska? O tom všem v dnešním článku.

Pokud chcete napravit vztah po nevěře, měli byste se držet pár věcí, které můžete udělat proto, aby ve vašem vztahu rozkvetla opět láska. Jaké to jsou?

Domluvte se, že chcete vztah po nevěře napravit

Nevěra může partnery ve vztahu rozdělit. Nevěra může také vztah restartovat a prohloubit. Zaleží jen na vás, jak se k dané situaci postavíte. Uvědomte si, že nevěra ve vztahu nepřichází jen tak. Tahle situace vás přišla něco naučit, proto hledejte ponaučení v této situaci.

Pokud chcete obnovit vztah po nevěře, domluvte se společně na tom, že vztah chcete zachránit. Pokud se o záchranu vztahu bude snažit jeden, nemáte šanci se posunout. Nevěra je těžká pro oba dva. Podvedený může trpět pocity méněcennosti, zloby, lítosti, může mít pocit, že vše je ztracené. Podvádějící může prožívat pocity lítosti, pocity selhání, výčitky, že něco takového udělal a rozbil vztah. Uvědomte si, že oba dva jste na stejné lodi. Pokud budete bojovat každý sám na svém břehu, nevyhraje nikdo.

Vyvarujte se chyb, když chcete vrátit vztah po nevěře

Pokud chcete obnovit vztah po nevěře, vyvarujte se chyb, které mnoho lidí dělá.

  • Přestaňte vyzvídat

Pokud vztah po nevěře chcete napravit, nevyzvídejte po druhém, s kým byl nevěrný, jak dlouho to trvalo, jak často a kde, atd. Tyto informace situaci zhoršují a vy sami se začnete kotvit v pocitu beznaděje.

  • Nevyčítejte nevěru

Pokud máte nevěru ve vztahu překonat, druhému neprospějete tím, že mu ji budete vyčítat. Už se stalo. Nezměníte to. Buďte ochotni tohle přijmout.

  • Nedělejte naschvály

Ano, nevěra bolí. Máte možná chuť to druhému oplatit, udělat mu něco, aby pocítil, jak vás zranil. Nedělejte to. Neoplácejte nevěru nevěrou, nedělejte naschvály. Pokud chcete na vztahu po nevěře upřímně pracovat, vyvarujte se takového chování. Zranili byste nejen svůj protějšek, ale především byste ublížili i sobě.

  • Nebuďte netrpěliví

Každá situace má svůj čas. I vztah po nevěře potřebuje zotavení. Častou chybou lidí je, že si nedopřejí dostatek času k tomu, aby se vztah napravil. Chtějí zázraky hned, ale to nelze. Dopřejte si dostatek času na to, abyste opět vybudovali ve vztahu důvěru.

  • Nepožadujte jistotu

Možná se cítíte zranění, ohrožení a zranitelní tím, že vás druhý podvedl. A nyní chcete, aby vám protějšek přísahal, že už to nikdy neudělá. Chcete po druhém něco, co vám nemůže dát. Raději se zaměřte na to, co můžete udělat proto, aby se nevěra již ve vztahu neopakovala. Co tedy můžete udělat?

Co můžete udělat ve vztahu po nevěře pro obnovu lásky?

Pokud se domluvíte, že chcete vztah napravit a vyvarovali jste se chyb, pak jste udělali velký krok. Tím to ovšem nekončí, ale celé začíná. Čeká vás cesta obnovy vztahu po nevěře, která může být někdy velmi dlouhá. Budete se muset vzdát některých svých postojů a přesvědčení o sobě, o druhém, naučit se novým dovednostem a zlepšit komunikaci ve vztahu. A především převzít zodpovědnost za svoje frustrace a pocity, které máte.

Budujte komunikaci ve vztahu

  • Mluvte o svých pocitech

Komunikace je ve vztahu základ. Začněte se bavit o svých pocitech, které ve vztahu máte. O pocitech, co se s vámi děje. Popisujte to stylem, jak se cítíte a co prožíváte, když se něco ve vztahu děje. Např. když váš partner vezme do ruky mobil, prožíváte strach z toho, že někomu píše. Popište to tímto stylem: „Když bereš do ruky mobil, cítím strach, cítím se sama, prožívám hrozné sevření na hrudi a bolí mě to.“ Vyvarujte se výčitek a osočování. Popište situaci a to, co při ní prožíváte v 1. osobě jednotného čísla. Tímto se učíte popisovat svoje emoce.

K čemu je to dobré? Tohle vás postupně začne ve vztahu k sobě přibližovat. Vyberte si určitý čas 1 – 2 x týdně po době 10-20minut, kdy se budete takto učit popisovat svoje emoce. Jeden mluví a druhý poslouchá. Nezasahuje do hovoru. Poslouchající se snaží vžít do pocitů mluvícího.

  • Mluvte o svých potřebách

Postupně se začněte bavit i o věcech, které byste ve vztahu uvítali. Co vám chybí a jak byste to rádi do vztahu dostali. Učte se mluvit o svých potřebách ve vztahu. Jak na to, se můžete inspirovat z článku Partnerská dohoda. Učte se i pravidlům komunikace z článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Je to důležité pro váš budoucí vztah.

  • Plánujte společný vztah po nevěře

Abyste posunuli váš vztah po nevěře a začali se k sobě přibližovat, začněte aktivně plánovat svůj společný čas. Není nic horšího, když si po nevěře věci „vyříkáte“ a dál jedete ve starých kolejích a nevěnujete si společný čas. Plánujte volný čas smysluplnou činností. Budujte společné zážitky, kdy jeden budete poznávat svět toho druhého.

Objevujte to, co jste předtím neviděli. Snažte se poznat partnera v nových situacích. Dávejte si zpětnou vazbu, co se vám na tom líbí, co byste příště mohli zlepšit a jak ještě lépe využít svůj čas. Podílejte se aktivně na budování vztahu. Hledejte nové možnosti, jak společně trávit čas, jak více prohloubit vaši blízkost. Vztah tvoříte tím, jak se k sobě chováte, jak spolu jednáte, jak máte zvyky a návyky. Proto hledejte nové věci, které přinesou do vašeho vztahu zajímavé impulsy a prohloubí lásku.

  • Pracujte na sobě

Je důležité pracovat nejen na vztahu, ale především každý sám na sobě. Uvědomte si, jak jste se každý sám za sebe na nevěře podíleli. Jak jste se k druhému chovali, co jste dělali či nedělali. Jaký postoj a přesvědčení k druhému máte a začněte je měnit. Hledejte způsoby, jak se na věci dívat jinak, abyste dokázali obnovit vztah po nevěře.

Pokud se vám stále nedaří obnovit vztah po nevěře, pak nezoufejte a nebuďte na to sami. Někdy se ocitnete v situaci, kdy potřebujete třetí nezávislou osobu, která vám pomůže nastartovat váš vztah. Proto si se mnou domluvte konzultaci a společně zapracujeme na obnovení vašeho vztahu po nevěře.