Pokud jste po rozchodu a chtěli byste, aby se váš partner vrátil, ale nevíte, jak se máte chovat či zda máte vůbec nějaké šance, pak čtěte dál, následující článek je právě pro vás.

Je samozřejmě rozdíl, jestli byl rozchod iniciován z vaší strany nebo ze strany vašeho partnera. Podíváme se na obě varianty.

O rozchodu rozhodl partner: co dělat, aby se vrátil

Pokud k rozchodu došlo z iniciativy vaše partnera, pak je určitě dobré zamyslet se nad tím, co vám říkal a jaké důvody rozchodu uváděl. Je to důležité jak z toho důvodu, abyste si sami sobě co možná nejpoctivěji přiznali, jestli je vůbec možné, aby se vrátil, ale taky proto, abyste si stanovili co možná nejlepší postup a svoji šanci na návrat partnera maximalizovali.

Také je dobré popřemýšlet nad tím, zda partner odešel v afektu, nebo víte, že si rozchod velmi dobře promyslel.

Jak se chovat, když odešel v afektu, a jak po zralé úvaze

Pokud váš partner odešel v afektu, pak je šance na to, že se vrátí a že ho v tomto směru budete moct ovlivnit, větší. Odešel-li ale po zralé úvaze, řekl vám to klidně, k tématu jste se případně i několikrát vraceli a on si konstantně trval na tom, že odejde, vypadal navíc velmi rozhodně, rozmyšleně, pak je samozřejmě naděje na jeho návrat mnohem nižší, možná bohužel dokonce žádná.

Poté, co se zamyslíte nad tím, co vám partner řekl, jaké uvedl skutečnosti nebo důvody, proč odchází, zda odešel po zralé úvaze nebo na základě afektu, je důležité, abyste mu tak jako tak dali prostor a čas. To znamená, že i když chcete, aby se vrátil, není dobré partnera ani v jednom případě kontaktovat den, dva nebo tři dny potom, co se s vámi rozešel.

Chcete, aby se vrátil? Dejte mu čas a připravte se na kompromisy

Pokud byl rozchod postavený opravdu jen na afektu a klasicky po nějaké velké hádce se partner sebral a odešel, pak má smysl kontaktovat ho během týdne, maximálně 14 dní. Respektive tuto dobu zvažte podle toho, jak dobře partnera znáte a jak dlouho mu trvá, než vychladne a je schopen s vámi zase rozumně mluvit.

Jakmile se s partnerem spojíte, nesnažte se nepřiměřeně házet všechno na sebe, ale zároveň, jak se říká, do něho nešijte a nevyčítejte zase všechno jemu. Může se to zdát logické, nicméně je běžné, že páry s velkými problémy mi často říkají, že partnerovi volají v klidu, ten je ale během půl minuty nebo minuty dokáže vytočit tak, že se zase pohádají.

Takže se na tuto variantu připravte a promyslete si, co chcete partnerovi říci. Snažte se zaměřit hlavně na témata, kdy byste mohli partnera ujistit, co budete s nastalou situací dělat. Vyhněte se obecným frázím typu “už to bude lepší, už se to nestane, už se změním”, ale přijďte s konkrétním plánem toho, jak se svým problémem naložíte, aby se k vám partner po rozchodu zase mohl a chtěl vrátit.

V rámci takového plánu je samozřejmě důležité si uvědomit, že pokud se partner má vrátit, budete mu muset i něco nabídnout. Pokud jste si tedy doteď na něčem trvali, nemohli jste z jakéhokoli důvodu ustoupit, pak má smysl volat až ve chvíli, kdy si myslíte, že máte v dané věci sílu nabídnout nějaký kompromis, jinak by se partner po rozchodu nemusel chtít vrátit.

Rozchod si dobře rozmyslel? Udělejte mu nabídku, kterou nebude moci odmítnout

Pokud partner odešel na základě rozhodnutí ze své strany a bylo to po zralé úvaze a například opakovaných debatách, kdy vystupoval tak, že chce odejít, pak je bohužel vaše šance na jeho návrat mnohem menší.

V tomto případě má partnera cenu kontaktovat za předpokladu, že máte co nabídnout. Opět dobře zvažte, jaké byly příčiny vaše rozchodu a jestli s těmito příčinami dokážete něco dělat. Nemá cenu, abyste kontaktovali svého partnera a jen prázdně a v obecné rovině slibovali, že to bude lepší a že s tím něco uděláte. Pokud váš partner odešel, potřebuje opravdu vidět, že vracet se by mělo smysl, že jsou nějaké možnosti, jak situaci řešit.

V tomto případě je tedy obzvláště důležité, abyste přišli s konkrétními příklady, s konkrétními návrhy toho, jak budete postupovat. Pokud například partner odešel proto, že říká, že se neustále hádáte, že si nerozumíte, pak byste měli navrhnout, že se společně budete učit komunikaci, měli byste navrhnout, jak často, kdy a na základě jakých pravidel to budete dělat. Zároveň mu vysvětlete, jaké výhody získáte, když se tomu budete věnovat.

Nechtějte hned, aby se partner vrátil a zase se k vám nastěhoval, ale navrhněte třeba přechodné období, ve kterém se činnostem, jako je třeba komunikace, budete věnovat, abyste se mohli posunout.

Co dělat, aby se vrátil, když rozchod přišel od vás

Pokud jde o situaci, kdy jste se rozešli vy, pak aby se k vám partner mohl vrátit a nebál se toho, že ho zase opustíte, hraje velkou roli to, jaké byly vaše motivy k rozchodu a co se změnilo, proč by to teď mělo být lepší. Je velmi důležité zkusit partnerovi popsat vaše prožitky, co jste zažívali, co vás k rozchodu dotlačilo.

V takovou chvíli popisujte jen své emoce, zaměřte se jen na sebe, mluvte ideálně v “já” stylu, popisujte jen svůj svět a nijak nepoukazujte na partnera, jaký je nebo není nebo jakou má hodnotu a tak dále. Zároveň nabídněte konkrétní důvody toho, proč jste si rozchod rozmysleli. Říkat partnerovi, když chcete, aby se vrátil, že vám chybí, je sice hezké, ale není to to pravé ořechové.

Má tedy smysl říci partnerovi, jakou hodnotu pro vás má on a život s ním. Zaměřte se přitom především na dvě roviny, a to je pocit bezpečí a pocit vaší lidské hodnoty, které jsou nejdůležitější. Pak se podívejte také na rovinu toho, co vám dává, co si myslíte, že vás nějakým způsobem obohacuje a někam posouvá, případně i na to, co nemůžete najít u nikoho jiného.

Pokud se má po rozchodu vrátit, musí překonat strach

Počítejte určitě s tím, že pokud jste se vy rozešli s vaším partnerem a on se teď nežene zpět do vztahu s vámi, tak je to kvůli strachu. Uvědomte si, že partner se bojí, že to uděláte znovu, a dobře zvažte, jak si obhájíte, že se to v nejbližších týdnech, měsících, letech nebo už nikdy nestane. To samozřejmě úzce souvisí s příčinami toho, proč jste se rozešli, a měli byste se zamyslet nad tím, jak tyto příčiny odstranit, respektive co udělat.  Jaké mechanismy ve vašem vztahu a komunikaci nastavit, abyste příště takové situaci předešli.

Abyste se příště například nedostali do takového afektu nebo pocitu, ve kterém jste byli před posledním rozchodem. A pokuste se to zase co možná nejkonkrétněji popsat.
Vždy svému partnerovi dejte prostor, aby si vaši nabídku mohl zvážit, netlačte na něj, nevyhrožujte, a hlavně nikdy neslibujte nic, co nemůžete splnit nebo něco, co je dlouhodobě neudržitelné. Neslibujte výkony, které vydržíte plnit týden, čtrnáct dní nebo měsíc, a pak od nich odejdete, protože vám buď nejsou vlastní nebo nasadíte takové tempo, které není možné udržet.

Buďte k sobě i k partnerovi co nejvíce upřímní, protože čím více si budete vymýšlet, čím více se necháte ovlivnit svým vlastním strachem a bolestí, tím, že se budete bát, že se k vám partner po rozchodu už nevrátí, tím pravděpodobněji budete slibovat věci, které nemusí jít splnit nebo o kterých nevíte, jak s nimi naložit. A to se vám dřív nebo později vymstí.

Rozešli jste se s partnerem a nevíte, jak se chovat, aby se k vám vrátil? Nejste si ani po přečtení článku jistí, jak k věci přistoupit? Obraťte se na mě a já vám prostřednictvím některé z konzultací rád pomohu.

autor článku: Karel Chába