Po rozchodu můžete za nějaký čas získat úplně jiný pohled na svého bývalého partnera. Slabé stránky partnera se vám s odstupem času mohou jevit jako naopak výhodné. Zapomenete či vytěsníte to negativní, co bylo ve vztahu, vidíte najednou jen to pozitivní. Také si najednou třeba uvědomujete lépe svůj vlastní podíl viny na rozpadu vztahu. Partner vás opět přitahuje. Je ale opravdu dobrý nápad se vrátit k ex partnerovi?

Lucie se zamilovala znovu do svého ex

Lucie říká, že se spolu s Tomášem chodili už od vysoké školy. Po té, co spolu žili asi dva roky najednou začala mít pocit, že Tomáš není tou pravou láskou jejího života. Připadal ji takový obyčejný. Byl sice spolehlivý, ale v jejich očích i krapet nudný. Každý muž v okolí ji najednou připadal přitažlivější než Tomáš. Nakonec se tedy v klidu rozešli.

Lucka pak měla během dvou let nějaké kratší známosti, které ale vždy nedopadly dobře. Pak jednou náhodně potkala Tomáše v restauraci, kde měl on pracovní schůzku. Bylo vidět, že si pracovně polepšil, vypadal mužněji, byl perfektně upraven i oblečen. S odstupem času najednou Lucce začal připadat opět zajímavý. Mrzelo jí, že se jen pozdravili a prohodili pár slov. Stále na něj musela myslet a začala vyhledávat místa, kde by jej mohla potkat a vypadalo to, že ani ona není Tomáši lhostejná. Dala by vše za to, kdyby se k ní Tomáš chtěl také vrátit a mohli začít znovu.

Proč se zamilujeme znovu do ex partnera?

Někdy nás mysl dokonale šálí. Popírá a vytěsňuje vše, co nebylo zrovna ve vztahu růžové. Pozitivní zážitky s bývalým partnerem pak máme tendenci ve své mysli romanticky přikrašlovat. Protože již s ex partnerem nejsme, máme možnost po něm tedy znovu toužit. Pokud nový partner, kterého jsme potkali po rozchodu navíc nesplňoval zcela vaše očekávání, je docela možné, že jste začali mít pocit, že váš bývalý partner byl pro vás lepší volba.

Také se mohlo stát, že váš bývalý partner prošel po rozchodu určitou proměnou, ať už vzhledu, či se stal více nezávislým, našel si třeba nové přátelé, koníčky. To vše může mít za následek, že vám připadá váš ex parter znovu přitažlivý. Něco je na něm nového, co vás láká a zároveň jej vlastně dobře znáte. Není problém se zamilovat opětovaně do ex partnera, a také se to poměrně často stává. 

Je to dobře nebo špatně se zamilovat do ex partnera?

To se nedá jednoduše říct. To že se zamilujeme do ex partnera není ani dobré, ani špatné. Jde o to, jak tuto situaci dokážeme vyhodnotit, a podle toho s ní naložit.

Kdy je lepší svoji touhu k návratu k ex potlačit

• Pokud se cítíte velmi osaměle a ovládá vás strach, že si nikoho nenajdete (jen to, že se po dvou letech potkáte s ex partnerem a oba jste stále sami, není znamením, že se máte k sobě vrátit.)

• Pokud si říkáte, že váš ex je nyní již úplně někdo jiný nebo si myslíte, že můžete svého ex změnit (možná partner vypadá lépe a působí sebevědoměji a je možné, že opravdu vyzrál, ale možné je také to, že je úplně stejný jako před tím, jen vy ho vidíte v jiném světle).

• Pokud byly důvodem k rozchodu vážné problémy, jako partnerova závislost, manipulace, chronická žárlivost, agresivita ( pokud váš ex partner pouze říká, že se změnil, ale nejsou za takovými slovy žádné skutky, navíc již takové sliby neslyšíte poprvé, nemá smysl uvažovat o návratu do takového vztahu).

Signály vzbuzující možnou naději, že by to mohlo s ex fungovat

• Toužíte znovu po partnerovi, a on to cítí stejně.

• Oba si dovedete představit společnou budoucnost a spojují vás také určité společné cíle.

• Vaše rozhovory se nestáčejí k minulosti, nic si nevyčítáte, navzájem se z ničeho neobviňujete.

• Chcete oba na vztahu pracovat, poučili jste se z chyb. Nemáte romantické představy, že váš vztah bude fungovat beze změn ve vašich postojích, které váš původní vztah rozbily.

Co musíte zvážit?

Především je dobré si uvědomit, že pokud se s partnerem dohodnete, že se k sobě vrátíte, bude to na jedné straně znamenat určitou úlevu. Budete mít dobrý pocit, že již nejste sami, že se vzpomínky, které byly bolestné změní opět v ty krásné. Jenže představy, zamilovanost a romantika jsou špatnými rádci, a mnohdy se ve vztahu vrací vše po čase do stejných, špatných kolejí. Pokud tyto koleje předtím vedly k rozpadu vztahu, proč by nyní měly ty samé vést ke šťastnému konci?

Pouhé rozhodnutí že: „zkusíme to spolu znovu a tentokrát to vyjde“ bohužel nepřináší vlastně nového vůbec nic. Musíte si především uvědomit příčiny, které vedly k narušení, a posléze až rozpadu vztahu. To jsou pak ty věci, které musíte zvážit a začít oba pracovat na změně. V opačném případě se do vztahu vrátí staré vzorce, které fungovaly (nebo píše nefungovaly). O pomoc můžete samozřejmě požádat odborníka, ale můžete se také pokusit o nápravu sami.

Pomoci vám může:

• Vyhodnotit, co bylo na vašem vztahu špatně, že se rozpadl.

• Udělat si jasné dohody: kdo, kdy, jak a co se změní.

• Provádět pravidelné kontroly, jestli jsou změny dodržovány a fungují.

• Dát si navzájem dostatek času k zažití změny u vás obou tak, aby se mohla ve vztahu projevit.

Znovuobnovený vztah nemusí vždy fungovat. Problém nastává právě tehdy, kde partneři začnou tam kde skončili. Vše, co pro vztah udělají, je právě to, že si pouze řeknou že: „Teď už to bude jiné“. Bohužel často to jiné jen chvíli vypadá. Většinou jsou původní stereotypy a vzorce chování tak silné, že je nedokáži (nebo prostě neumí) partneři změnit. Rozchází se pak po dalším rozčarování znovu, většinou již navždy.

Samozřejmě existují i případy, kdy se znovu zamilujete do svého ex partnera a znovuobnovený vztah je pak lepší než ten původní. To se stává především tehdy, kdy jsou oba partneři schopní jít do sebe, jsou si vědomí nutnosti i takové změny, která nebude jednoduchá, bude třeba nepohodlná, a mnohdy i bolestivá.

Rozchod může člověka mnohdy paradoxně posílit, partneři se pak mohou stát více nezávislými a sebevědomějšími lidmi. Je vhodné také najít na obou stranách odvahu otevřít se jeden druhému, začít si znovu důvěřovat, být ochotni projít i životními krizemi. Úspěch přichází tam, kde oba vidí rozchod a následné odloučení ne jako chybu, ale jako příležitost přezkoumat a třeba i přehodnotit a upravit své hodnoty a přesvědčení, které vztahu neprospívaly.

Pokud se potýkáte s problémy ať ve vztahu, či týkající se vás či partnera v souvislosti se vztahem, neváhejte kontaktovat partnerského poradce a vybrat si jednu z možných konzultací zde.