Jste po rozchodu a chtěli byste, aby se váš partner vrátil? Nevíte, jak se máte chovat či zda máte vůbec nějaké šance? Zajímá vás, jak zajistit, aby na vás myslel a rozchodu litoval? Pak čtěte dál, následující článek je právě pro vás.

Je samozřejmě rozdíl v situacích, kdy byl rozchod iniciován z vaší strany a kdy ze strany vašeho partnera. Podíváme se na obě varianty.

Když rozhodl partner: co dělat, aby rozchodu litoval a zase se vrátil

Pokud k rozchodu došlo z iniciativy vaše partnera, zamyslete se nad tím, co vám říkal a jaké důvody rozchodu uváděl. Je to důležité proto, abyste sami sobě co možná nejpoctivěji přiznali, jestli je vůbec možné, aby se vrátil, ale také proto, abyste si stanovili co nejlepší postup a svoji šanci na návrat partnera maximalizovali.

Popřemýšlejte nad tím, zda partner odešel v afektu, nebo si rozchod velmi dobře promyslel.

Odešel v afektu, nebo po zralé úvaze? Zajistěte, aby na vás zas myslel

Pokud váš partner odešel v afektu, je větší šance, že rozchodu bude litovat, že ho budete moct ovlivnit a on se nakonec vrátí. Odešel-li ale po zralé úvaze, řekl vám to klidně, k tématu jste se i několikrát vraceli a on trval na tom, že odejde, vypadal navíc rozhodně a rozmyšleně, je naděje na jeho návrat mnohem nižší, možná bohužel dokonce žádná.

Poté, co se zamyslíte nad tím, co vám partner řekl, jaké uvedl důvody odchodu, zda odešel po zralé úvaze, nebo na základě afektu, je důležité, abyste se nesnažili ihned zajistit, aby na vás zase myslel: musíte mu dát prostor a čas. To znamená, že i když chcete, aby se vrátil, není dobré partnera ani v jednom případě kontaktovat den, dva nebo tři dny potom, co se s vámi rozešel.

Chcete, aby na vás myslel a rozchodu litoval? Připravte se na kompromisy

Pokud byl rozchod postavený jen na afektu a nastal po nějaké velké hádce, má smysl kontaktovat partnera během týdne, maximálně 14 dní. Respektive tuto dobu zvažte podle toho, jak dobře druhého znáte a jak dlouho mu trvá, než vychladne, začne rozchodu litovat a je schopen s vámi rozumně mluvit. Pozor ale, nečekejte příliš dlouho: známé rčení říká „Sejde z očí, sejde z mysli“, a to by se mohlo stát i vám. Chcete-li, aby na vás partner po rozchodu stále myslel, připomeňte se mu raději dříve než později: jen tak nebude mít šanci zažít si život bez vás a potenciálně si uvědomit, že mu to takhle vlastně docela vyhovuje.

Jakmile se s partnerem spojíte, nesnažte se nepřiměřeně házet všechno na sebe, ale zároveň do něho nešijte a nevyčítejte všechno jemu. Může se to zdát logické, nicméně je běžné, že partneři s velkými problémy mi často říkají, že druhému volají sice v klidu, ten je ale během chvíle dokáže vytočit tak, že se zase pohádají.

Na tuto variantu se připravte a promyslete si, co chcete partnerovi říci. Snažte se zaměřit hlavně na témata, kdy byste mohli partnera ujistit, co budete s nastalou situací dělat. Vyhněte se obecným frázím typu „už to bude lepší, už se to nestane, už se změním“, ale přijďte s konkrétním plánem toho, jak se svým problémem naložíte, aby partner rozchodu litoval a zase se k vám chtěl a mohl vrátit.

V rámci takového plánu je důležité si uvědomit, že má-li se partner vrátit, budete mu muset i něco nabídnout. Pokud jste si tedy doteď na něčem trvali, nemohli jste ustoupit, pak má smysl volat až ve chvíli, kdy si myslíte, že máte v dané věci sílu nabídnout nějaký kompromis, jinak by se partner po rozchodu nemusel chtít vrátit.

Přesvědčte partnera, aby rozchodu litoval. Udělejte mu nabídku

Co dělat po rozchodu, když si ho dobře rozmyslel? Udělejte mu nabídku, kterou nebude moci odmítnout.

Pokud partner odešel na základě rozhodnutí ze své strany a bylo to po zralé úvaze a například opakovaných debatách, kdy vystupoval tak, že chce odejít, je bohužel vaše šance na jeho návrat mnohem menší.

V tomto případě má partnera cenu kontaktovat za předpokladu, že máte co nabídnout. Opět platí, že byste s kontaktem po rozchodu neměli čekat příliš dlouho, mohl by na vás přestat myslet. Než se pustíte do telefonátů a zpráv, dobře zvažte, jaké byly příčiny vašeho rozchodu a jestli s nimi dokážete něco dělat. Nemá cenu kontaktovat ho a jen prázdně a v obecné rovině slibovat, že to bude lepší a že s tím něco uděláte. Pokud váš partner odešel a má-li rozchodu skutečně litovat, potřebuje opravdu vidět, že vracet se by mělo smysl, že jsou nějaké možnosti, jak situaci řešit.

V tomto případě je tedy obzvláště důležité, abyste přišli s konkrétními příklady a návrhy toho, jak budete postupovat. Pokud například partner odešel proto, že říká, že se neustále hádáte, že si nerozumíte, měli byste navrhnout, že se společně budete učit komunikaci. Měli byste navrhnout, jak často, kdy a na základě jakých pravidel to budete dělat. Zároveň mu vysvětlete, jaké výhody získáte, když se tomu budete věnovat.

Nechtějte hned, aby se partner vrátil a nastěhoval se k vám, ale navrhněte třeba přechodné období, ve kterém se činnostem, jako je například komunikace, budete věnovat, abyste se mohli posunout.

Co dělat po rozchodu, když rozhodnutí přišlo od vás

Byl rozchod iniciován z vaší strany? Aby se k vám partner mohl vrátit a nebál se toho, že ho znovu opustíte, hrají velkou roli motivy rozchodu. Co se změnilo a proč by to teď mělo být lepší?

Je velmi důležité zkusit partnerovi popsat vaše prožitky, co jste zažívali, co vás k rozchodu dotlačilo.

V takovou chvíli popisujte jen své emoce, zaměřte se jen na sebe, mluvte ideálně v „já“ stylu. Popisujte jen svůj svět a nijak nepoukazujte na partnera, jaký je nebo není nebo jakou má hodnotu a tak dále. Zároveň nabídněte konkrétní důvody toho, proč jste si rozchod rozmysleli a proč ho nyní litujete. Říkat partnerovi, když chcete, aby se vrátil, že vám chybí, je sice hezké, ale není to to pravé ořechové.

Má tedy smysl říci partnerovi, jakou hodnotu pro vás on a život s ním mají. Zaměřte se přitom především na dvě roviny, a to je pocit bezpečí a vaší lidské hodnoty, které jsou nejdůležitější. Pak se podívejte na rovinu toho, co vám dává, co si myslíte, že vás obohacuje a někam posouvá, případně i na to, co nemůžete najít u nikoho jiného.

Pokud má rozchodu litovat a vrátit se, musí překonat strach

Počítejte určitě s tím, že pokud jste to byli vy, kdo se s partnerem rozešel, a on na vás stále myslí, ale zpět do vztahu s vámi se nežene, je to kvůli strachu. Uvědomte si, že partner se bojí, že to uděláte znovu, a dobře zvažte, jak si obhájíte, že se to v nejbližších týdnech, měsících, letech nebo už nikdy nestane. To samozřejmě úzce souvisí s příčinami toho, proč jste se rozešli, a měli byste se zamyslet nad tím, jak tyto příčiny odstranit, respektive jaké mechanismy ve vašem vztahu a komunikaci nastavit, abyste takové situaci předešli.

Musíte mít jasno například v tom, co dělat, abyste se příště nedostali do takového afektu nebo pocitu, ve kterém jste byli před posledním rozchodem. A pokuste se to zase co možná nejkonkrétněji popsat. Vždy partnerovi dejte prostor, aby vaši nabídku mohl zvážit, netlačte na něj, nevyhrožujte, a hlavně nikdy neslibujte nic, co nemůžete splnit, nebo něco, co je dlouhodobě neudržitelné. Neslibujte výkony, které vydržíte plnit týden, čtrnáct dní nebo měsíc a pak od nich odejdete, protože vám buď nejsou vlastní, nebo nasadíte takové tempo, které není možné udržet.

Chcete-li, aby rozchodu litoval a zase se k vám vrátil, buďte k sobě i k partnerovi co nejvíce upřímní, protože čím více si budete vymýšlet, čím více se necháte ovlivnit svým vlastním strachem a bolestí, tím, že se budete bát, že se k vám po rozchodu už nevrátí, tím pravděpodobněji budete slibovat věci, které nemusí jít splnit nebo o kterých nevíte, jak s nimi naložit. A to se vám dřív nebo později vymstí.

Rozešli jste se s partnerem a nevíte, jak se chovat, aby se k vám vrátil? Nejste si ani po přečtení článku jistí, jak zajistit, aby na vás po rozchodu myslel a litoval ho? Obraťte se na mě a já vám prostřednictvím některé z konzultací rád pomohu. 

autor článku: Karel Chába