Způsob, jak žít s nevěrníkem, se do značné míry odvíjí od toho, jak moc chce nebo nechce svoji nevěru řešit. Pokud jste byli svým protějškem podvedeni a rozhodli jste se s ním dále zůstat a žít, vězte, že bude velmi záležet na tom, zda s vámi svoji nevěru řešit chtít bude nebo ne. O obou variantách se více dozvíte v následujícím článku.

Jak žít s nevěrníkem, když nevěru řešit chce 

Nejdříve si popíšeme, jaké jsou vaše možnosti a jak můžete postupovat, když s vámi nevěrník svoji nevěru řešit chce. V tomto případě záleží na tom, jestli nevěra stále ještě trvá, nebo už byla ukončena. Pokud nevěra stále probíhá, pak abyste spolu mohli co možná nejspokojeněji žít, měli byste si transparentně říct, jak na tom váš nevěrný protějšek je. Zda je zamilovaný a milenecký vztah dokáže ukončit. 

V případě, že nevěrník zamilovaný není, pak bude samozřejmě nejlepší, když milenecký vztah ukončí. Dohodněte se na tom, za jakých podmínek se tak stane. Pokud ale zamilovaný je, pak většinou milenecký vztah hned a na povel ukončit nelze. Proto se nesnažte svého nevěrného partnera nutit, možná byste ho dohnali k tomu, aby vám lhal.

Když je zamilovaný, nespěchejte, vsaďte na přechodné období 

Je-li váš nevěrný protějšek zamilovaný, dohodněte si přechodné období. To trvá většinou několik měsíců a nastavíte si v rámci něj pravidla, abyste ve vztahu vydrželi a co nejméně se zraňovali a ubližovali si. Toto období zároveň slouží k vytvoření času a prostoru pro nevěrného a to, aby se co nejdříve odmiloval. Pokud je váš partner zamilovaný a vy budete tlačit na to, aby nevěru ukončil okamžitě, dobře se vám žít rozhodně nebude: partner vám bude nejspíš jen lhát a vymlouvat se.  

V případě, že je nevěra ukončená, záleží na tom, jestli je nevěrný od svého mileneckého protějšku odpoutaný. Pokud není, stále platí, že byste se měli domluvit na přechodném období. Pokud ale odpoutaný je, má smysl začít pracovat na vztahu. 

Jakmile se nevěrník odpoutá, začněte pracovat na vztahu 

Aby se vám co nejlépe žilo, abyste nevěru s partnerem co nejlépe zvládli, je důležité bavit se o příčinách nevěry. Nemá smysl říct si jen, že nevěra skončila a jedete dál. Takto byste se opravdu mohli dočkat toho, že se vše bude jen opakovat. Každá nevěra má své příčiny a vy byste se o nich měli bavit. Snažit se je vyřešit a váš vztah posunout na takovou úroveň, abyste oba byli spokojení. Mohli jste si zase věřit a aby se z žití ve vztahu s nevěrným nestalo vaše osobní peklo. 

Chcete-li žít spokojeně, určitě byste se měli zaměřit na učení se základům komunikace a práce s potřebami. Ke komunikaci se více dočtete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace, o potřebách se dozvíte v článku Partnerská dohoda

Nevěru řešit nechce? Dobře si rozmyslete, jestli s ním chcete žít dál 

Naopak žití s nevěrníkem, který s vámi nevěru vůbec řešit nechce nebo se k situaci staví tak, že se není o čem bavit, asi moc příjemné nebude. Nicméně každý má své důvody, proč chce s nevěrníkem – navzdory tomu, že s věcí nic dělat nechce – žít dál. 

Máte-li i vy důvod s nevěrným partnerem, který s vámi svoji nevěru řešit nechce, zůstat a chcete, aby se vám s ním žilo, neřešte s ním nevěru.  Nebudete tak neprožívat zbytečné úzkosti, že vaše žádosti o pomoc odmítá. Zařeknete se, že s ním nevěru opravdu řešit nebudete. Přestaňte se ptát na detaily, přestaňte vyčítat. Nejhorší je a nejhůř se vám bude žít, když se rozhodnete, že s nevěrníkem zůstanete, ale budete po něm stále něco chtít a pořád mu něco vyčítat.

Pokud proti sobě máte nevěrníka, který tvrdí, že nevěru ukončil, a tudíž žádný problém není a není co řešit a čím se zabývat, je to jeho rozhodnutí, na které má právo. Ideální to samozřejmě není, ale jeho právo to je. Stejně tak vy máte právo se rozhodnout, jestli chcete odejít, nebo zůstanete. Zůstanete-li, pak byste neměli partnerovi nevěru vyčítat. To z toho důvodu, že nevěrnému se to nebude líbit. Bude se do sebe buď uzavírat, nebo na vás útočit. Atmosféra tak u vás rozhodně nebude příjemná. 

Když vám žití s nevěrníkem nejde, nebojte se vyhledat pomoc

Varianta, kdy se rozhodnete zůstat ve vztahu, partner nevěru řešit nechce a vy mu ji budete neustále vyčítat, připomínat a upozorňovat na ni, je ta nejhorší, kterou můžete zvolit a žít. I když se odhodláte vytrvat, nemusí se vám to dařit a můžete mít silná nutkání (zejména, když jste ve stresu nebo něčím frustrovaní) svému protějšku nevěru neustále připomínat.  A stále se kvůli ní hádat. Chcete-li ale žít lepší a spokojenější život, nemít psychické, nebo dokonce zdravotní problémy, pak byste měli začít chodit do individuální terapie. 

Někteří lidé jsou bohužel na svém protějšku natolik závislí, natolik se bojí samoty a opuštění, že s nevěrníkem žijí, i když jim to vůbec nevyhovuje. Trpí, trápí se, mají psychické problémy a nejsou schopni se situací nic udělat. O to větší tendenci pak mají vinit nevěrného a – když jim není dobře – neustále ho atakovat s tím, že je podvedl. Nicméně právě toto situaci donekonečna nejen udržuje takovou, že se v ní nedá žít, ale neustále ji to zhoršuje. 

Pokud se tedy v takovém bodě nacházíte i vy, měli byste sami za sebe vyhledat psychoterapii. Snažit se svoji psychiku posunout na takovou úroveň, abyste buď svému protějšku přestali nevěru vyčítat a smířili se s ní. Nebo abyste naopak byli schopni ze vztahu odejít. Zapomeňte ale na to, že lidé, kteří nevěru nepřiznají, zlehčují ji nebo tvrdí, že ji ukončili a není se tedy o čem bavit, se sami od sebe změní a začnou mít chuť s vámi něco řešit jako ti ve variantě, kterou jsme rozebírali jako první.  

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, jak žít s nevěrníkem? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě. Vyberte si z konzultací, které nabízím, rád vám pomohu. 

autor článku: Karel Chába