Možná se momentálně ve vztahu nacházíte ve fázi, kdy se musíte rozhodnout, zda vztah zachránit nebo zda jít svou cestou. V dnešním článku se zaměřím právě na tyto situace. Pojďme se společně podívat, který vztah se dá ještě zachránit, a jak to poznáte. Podíváme se i na to, jak případný rozchod zvrátit. Také si popíšeme, kdy už naopak není šance rozchod zvrátit.

Dvě základní skupiny vztahů – kdy lze zvrátit rozchod?

První si budeme povídat o skupině, kdy už není šance rozchod zvrátit. Bývá to u lidí a partnerů, kteří odešli od svého protějšku, protože u nich došlo k zásadnímu zpřetrhání intimity. To znamená, že partner mě už nepřitahuje a nedokážu si představit, že bychom spolu měli mít jakoukoliv intimitu nebo sex.

Další známkou toho, že už rozchod rozhodně nelze zvrátit je, pokud na partnera nemyslíme. Neobracíme se k němu ve svých myšlenkách nebo nemáme potřebu se mu s čímkoliv svěřovat. A to jak s pozitivními věcmi a zážitky, tak ani s těmi negativními. Někteří jedinci dokonce v této fázi cítí odpor ke svému protějšku. Navzdory tomu, že jim jejich partner neudělal nic špatného.

Rozchod nelze zvrátit při ztrátě intimity partnerů

Stává se často, že intimita je zásadně nebo již zcela zničena. Důvodem je, že navrhovatel rozchodu je například silně zraněn (domnělou) nevěrou nebo zásadním zklamáním nenaplněných potřeb či jeho nenaplněných očekávání. Toto se často děje u lidí, kteří ale sami se svými protějšky nekomunikovali o svých potřebách a představách. Tito lidé v sobě většinou hodně věcí dusí a nesvěřují se s tím, co chtějí. Když už svou úzkost nemohou vydržet, většinou ze vztahu raději odcházejí a jejich strach jim navíc nedovolí se do vztahu vrátit nebo jakkoliv rozchod zvrátit.

Dalšími důvody proč někdy rozpad vztahu a následný rozchod nelze zvrátit je i to, že například došlo k nějakým zásadním a vážným situacím ve vztahu. Tím může být násilí ve vztahu nebo je protějšek závislý a má dluhy či podobně. Ten, kdo odchází, nemusí být typem osobnosti, aby s někým takovým musel za každou cenu zůstávat a ve vztahu jen trpět.

Kdy teoreticky rozchod zvrátit lze?

Pojďme se teď podívat na skupinu, kdy se teoreticky dá vztah zachránit a rozchod zvrátit. Často je to u rozchodů, které se staly na základě impulzivního rozhodnutí, což je velmi běžné. V těchto případech není intimita zásadním způsobem poničena nebo není úplně zničena. V praxi to znamená, že partner si umí představit, že by s vámi mohl intimně žít. Nejste mu lhostejní a svým způsobem mu na vás ještě záleží. Ze vztahu odešel po prudké hádce nebo proto, že nějakou dobu nejste schopni vyřešit vaše rozpory či naplňování potřeb a očekávání.

Samozřejmě toto se může stát i na základě nějakého zranění ve vztahu nebo nějaké zrady, kdy ale nedošlo k silnému nebo úplnému odcizení. 

Pokud chcete zvrátit rozchod, je v tomto případě klíčové pracovat se strachem a s příčinami. Naprostá většina důvodů, kdy dojde k rozchodu, ale kde je stále šance se vrátit, je nespokojenost ve vztahu. Tato nespokojenost vyvrcholila až do strachu a úzkosti a s tím je potřeba pracovat.

Velkou chybou bývá, že obránce vztahu chce situaci a rozchod zvrátit tím, že obecně jen slibuje, jak už to bude jiné a lepší, a že se změní. Ale tímto vlastně vůbec druhého neuklidňuje a nezbavuje ho strachu. Není schopen popsat konkrétním způsobem, co a jak se změní, jak to udělají a jak dosáhnou změny. Celkově tímto partnerův strach a úzkost nijak nerozptýlí.

Jakých chyb se vyvarovat při zvrácení rozchodu

Při řešení situace jak zvrátit rozchod, si předně musíte uvědomit, že ten, kdo odešel, si velmi dobře všímá toho, co bylo špatně. Dobře ví, co mu nevyhovovalo. Tudíž jen obecné proklamace, že už to bude lepší, ho nemohou uspokojit. Proto se musíte zabývat nejen strachem, ale i příčinami proč od vás protějšek odešel. Jedině tak máte šanci zvrátit rozchod. Nejlepším řešením je, že přestanete jen obecně slibovat a sypat si popel na hlavu. Vezměte si tužku a papír a dejte si pořádnou práci s tím, že zanalyzujete strach partnera a příčiny proč od vás odešel.

Zkuste se vžít do partnera a zkuste si uvědomit všechny důvody – proč a čeho se bojí. Většinou to není takový problém, protože partner o svém strachu hodně mluví a řekne i proč ze vztahu odchází. Řekne čeho se bojí nebo proč se nemůže vrátit. Zabývejte se i tím, co jste řešili měsíce až dva roky před krizí. Vzpomeňte si, co vám partner vyčítal, na co upozorňoval, že mu vadí nebo co je špatně. Napište si vše bod po bodu a vytvořte si z toho seznam priorit. Zvažte, které body jsou nejzásadnější pro partnera jak na úrovni strachu, tak na úrovni příčin. Potom se zamyslete i nad tím, jak by se tyto věci daly řešit, abyste mohli zvrátit váš rozchod.

Klíčem je, abyste byli co nejvíce konkrétní. Například pokud váš protějšek od vás odešel proto, že jste s ním nikdy nechtěli řešit, co ho trápí. Vše jste zametali pod koberec a jen do nekonečna slibovali, že to příště už budete řešit. Nyní nemůžete jen slíbit, že se o partnera budete zajímat. Partner, který od vás odešel a má strach se vrátit, si totiž velmi dobře uvědomuje, že to není tak jednoduché. Uvědomuje si také, že jste museli mít nějaké své vlastní důvody, proč jste se takto chovali.

Jak postupovat a zvrátit váš rozchod?

Při práci na zvrácení rozchodu je dobré vytvořit plán a druhému ho představit. Takže například navrhnete, že si dvakrát týdně po dobu 2 – 3 měsíců spolu sednete a budete se učit pravidlům komunikace – podrobný návod najdete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace – a popíšete, jak budete postupovat. Tedy dáte konkrétní návrhy a konkrétní návod, jak a co můžete začít měnit, abyste se posouvali.

Dalším krokem při práci na zvrácení rozchodu bude zamyslet se sami nad sebou a tím si uvědomit, proč se vám doteď nechtělo s druhým komunikovat. Zkuste si sami uvědomit, co ve vás partner vyvolával.  Co jste prožívali, čeho jste se báli nebo co vám bylo nepříjemné. K  čemu jste cítili odpor, že se vám to s partnerem nechtělo řešit. Odpovězte si velmi upřímně a zamyslete se nad tím, jakých vašich slabin se to týkalo. Možná odhalíte to, co jste před sebou a před vaším partnerem chtěli schovat, co vám bylo nepříjemné.

Opět, i u těchto věcí si musíte stanovit způsob, jak je zlepšíte. Například pokud vám vadilo, že by se partner z vašich diskuzí mohl dozvědět, v čem si nevěříte a vyhýbali jste se tomu, musíte se zabývat tím, v čem konkrétně si nevěříte. Musíte být zároveň ochotni se připravit na to, že se k tomu partnerovi přiznáte. Také že se zamyslíte, jak toto zlepšit, abyste se postupně přestali bát.

Až si budete jistí postupy, pošlete to partnerovi, aby měl čas se nad tím sám zamyslet. Neslibujte nemožné. Neslibujte nic, co dlouhodobě nebude funkční nebo nemůžete dodržet. Raději přiznejte, že to nebude jednoduché, ale že si uvědomujete potřebu se posunout. Tak partnerovi ukážete, že máte opravdu zájem a plán rozchod zvrátit.

Pokud byste si nevěděli rady ani po přečtení článku, obraťte se na mě prostřednictvím konzultace, která vám bude nejlépe vyhovovat. Pomohu vám pojmenovat, k jaké skupině se řadíte, a zda máte šanci rozchod zvrátit. Případně vám pomohu si definovat, co je třeba zlepšit a pojmenujeme konkrétní možnosti.

autor článku: Karel Chába