Partnerský trojúhelník je nejčastěji o tom, že si jeden z partnerů najde milence či milenku. Tato aféra se pak provalí, ale ani jedna ze tří stran není schopná či ochotná tuto záležitost začít řešit.

Hlavní podíl na partnerském trojúhelníku mívají obvykle partneři či manželé. Problém vznikl proto, že jejich vztah nefungoval tak, jak by měl. Jeden na druhém jsou emočně závislí a ani jeden z nich není schopen ze vztahu odejít.

Podváděný/podváděná

Ten, kdo je ve vztahu podváděn, trojúhelník obvykle nechce či není schopný řešit, protože má pocit, že svého partnera či partnerku miluje. Jejich vztah tak nějak normálně funguje, spí spolu jako obvykle, ale vztah je z venčí narušován nějakou třetí osobou milencem či milenkou.

V praxi se mi často stává, že za mnou přijde podváděná manželka a ptá se mě, co má teď dělat. Její manžel není schopen se rozhodnout, zda chce zůstat s manželkou nebo zda ji chce opustit a být jen s milenkou.

V takovém případě si žena musí uvědomit, že se bude muset rozhodnout sama za sebe. Bude to muset začít řešit sama a udělat rázné kroky. Měla by svému manželovi dát jasné ultimátum, do kdy se musí rozhodnout, s kým chce být.

Pokud se manžel do daného termínu nerozhodne, měla by se manželka zařídit tak, jak uvedla v ultimátu. Manžel musí vědět, že to myslí vážně. Že od něj případně skutečně odejde.

Milenec či milenka

Podváděná manželka často chce přímo po milence, aby trojúhelník nějak řešila. Aby od jejího manžela odešla a ten aby se mohl vrátit k manželce.

Milenec či milenka však k něčemu takovému nemá žádnou motivaci. Právě naopak, chce toho jednoho ze vztahu odvést.

V takové situaci je třeba, aby to řešil ten, komu trojúhelník nejvíc nevyhovuje. Ten musí začít podnikat radikální kroky. Ten musí nabídnout řešení problému a vymezit jasné hranice a představy o tom, jak se to bude řešit a za jakých podmínek. A pokud se situace nevyřeší, rozhodnout se třeba i pro odchod ze vztahu.

Ten kdo podvádí

Ten, kdo svého partnera či partnerku podvádí, situaci neřeší obvykle proto, že se sám nedokáže rozhodnout, zda původní vztah opustit, nebo mu situace prostě vyhovuje a nechce na ní nic měnit.

Z praxe se ukazuje, že tito lidé rozhodující se mezi manželkou či milenkou se je často snaží porovnávat. Ale ve skutečnosti takového srovnání nejsou schopni. Takové porovnávání ani není dobré, protože prostě není možné srovnávat ženu, se kterou měl třeba 15 let vztah a zažili spolu spoustu dobrého a překonali mnoho špatného, a milenku, se kterou je třebas jen půl roku.

Problém podvádějících se většinou ukrývá v nevyrovnané psychice. Něco jim chybí. Chtějí mít opět pocit, že jsou dostatečně milováni. Chtějí něco, co jim jejich manželka dát nemůže, proto se to snaží řešit tak, že si najdou milenku.

Aby byl takový člověk schopen rozhodnout se, jak dál postupovat, velmi často potřebuje pomoc odborníka. Vztahový poradce vysvětlí a ukáže, v čem dělají chybu, co je jejich skutečný problém. Pomůže takovému člověku nalézt, co mu chybí, co si nahrazuje, ale co si sám není schopen uvědomit. Chvěli situaci úspěšně řešit, musí si nejprve srovnat věci v sobě.

autor článku: Karel Chába