Je možné, aby se chronický nevěrník změnil? Chronická nevěra, dá se s ní vůbec něco udělat?

Chronická nevěra je buď dlouhotrvající, vleklá nevěra s jedním partnerem, nebo situace, kdy dochází k opakovanému vyhledávání různých sexuálních partnerů.

Dlouhodobá chronická nevěra s jedním partnerem

V případě první varianty chronické nevěry jsou často nevěrní lidé, kteří jsou svým způsobem slušní, obětaví, bohužel ale v něčem slabí a nerozhodní. Jsou to lidé, kteří mají problém se prosadit, někdy jsou to lidé, kteří jsou naopak úspěšní v práci, ale velmi submisivní doma nebo se svým protějškem. Chronickou nevěrou si pak vynahrazují něco, co jim chybí v primárním vztahu.

Společným jmenovatelem u lidí, kteří jsou nevěrní s jedním partnerem a dlouhodobě, je jejich vnitřní konflikt.  Mnohdy i roky se nedokážou rozhodnout, jestli mají odejít se svým novým protějškem, nebo zůstat s protějškem stávajícím.  

Klíč k prolomení dlouhodobé chronické nevěry? Odborná pomoc

V takovém případě je ideálním způsobem, jak situaci chronicky nevěrného řešit, to, že dotyčný se odhodlá a vyhledá odbornou pomoc. Pokud jde o chronickou nevěru, nemá smysl si myslet, že je to něco, co nevěrný nebo pár vyřeší sám. Je to proto, že chronická nevěra má své kořeny v hlubokých částech lidské mysli, často až v raném dětství.

I když to někdy může vypadat tak, že chronicky nevěrný se nevěrou baví, ve skutečnosti, jak už bylo naznačeno, si jí buď něco dokazuje či nahrazuje. Vyrovnává si nějaký deficit, třeba dlouhodobý pocit slabé sebehodnoty atd.

A proto je u chronicky nevěrných lidí, kteří jsou dlouhodobě nevěrní s jedním partnerem, klíčové, aby nevěrný pochopil, co se v něm ve skutečnosti odehrává. Je nutné pochopit a vnímat situaci tak, že druhý souběžný vztah (tedy nevěra) má za úkol řešit něco v osobnosti nevěrníka. Není to tedy jen náhoda, že si někoho našel nebo někoho potkal, ale složitá záležitost, jejímž úkolem je vyřešit nějaké, už zmiňované problémy.

Chronická nevěra s mnoha partnery 

U chronicky nevěrného, který opakovaně vyhledává nové sexuální partnery, jde samozřejmě také o něco hlubšího. A to i když se tito lidé někdy svěří a říkají, že je to vlastně baví, že jim to, že jsou nevěrní, dává smysl. 

Tito lidé často vůbec nemají zájem opustit svého primárního partnera. Jsou to mnohdy lidé, kteří žijí v dlouhodobém vztahu a nikdy nepomysleli na to, že by jej opustili, že by se se svým primárním partnerem rozešli nebo rozvedli. Jsou to lidé, kterým chronická nevěra připadá jako chodit pravidelně sportovat. Většinou si vůbec neuvědomují, co svému protějšku mohou způsobit a jaké to může mít následky. Žijí v přesvědčení, že takto to chodí, takový je svět a že kdo si něco neurve, nic nemá.

Vyhovuje mu být chronicky nevěrný? Pak ho jen tak nezměníte

I z toho důvodu je obtížné, aby se chronický nevěrník změnil.  I když bude dost možná po odhalení opakované nevěry s x-tým partnerem slibovat, že už se to nestane, ve skutečnosti své chování měnit nechce. Nechce ho měnit z toho důvodu, že k nevěře cítí silné nutkání a má pocit, že mu dává něco, bez čeho by nemohl žít.

I příčiny tohoto typu chronické nevěry jsou často zakořeněny hluboko v mysli nevěrného a opět mívají kořeny v dětství. Ani tento druh chronického nevěrníka se prakticky nemůže změnit, pokud nezačne chodit do terapie řešit nevědomé motivace své nevěry.

(Zase) tvrdí, že už se to nestane? Chronickému nevěrníkovi nevěřte 

Pokud vám tedy chronicky nevěrný partner bude opakovaně tvrdit, že už se to nestane, že už nevěrný nebude a že se změní, nevěřte tomu. Nevěřte tomu, pokud nebude ochoten se sebou pracovat a chodit do terapie.

Obecně můžeme říci, že naděje na to, že by se tento druh chronického nevěrníka změnil, je velmi malá. A to do doby, dokud takový člověk nenazraje k tomu, že tento způsob života mu už nevyhovuje. Ve chvíli, kdy začne pociťovat, že ho tento styl života vysiluje, že mu ubližuje, že mu nedává to, co v něm vždy hledal, teprve pak je šance na to, aby se mohl změnit. Ke změně tak většinou nedochází proto, že se na nevěru přijde a protějšek vyhrožuje například rozvodem, ale proto, že nevěrnému už v tom, jak žije, zkrátka není dobře.

U první varianty chronických nevěrníků je naděje na to, že se situace vyřeší, o něco větší. Tito lidé mají větší motivaci se situací něco dělat a zachraňovat svůj primární vztah a jsou ochotnější podstoupit terapii. I tak ale musíte počítat s tím, že je to proces dlouhodobý, trvající měsíce, často i roky. Podváděný i podvádějící si proto musí pořádně rozmyslet, jestli jim jejich vztah za to skutečně stojí. Zda to vše chtějí podstupovat a investovat do toho – nejen peníze za odbornou pomoc, ale také emoce a spoustu energie. 

Nejste-li si ani po přečtení článku jistí, jestli ve vztahu s chronickým nevěrníkem zůstat, nebo se jeho nevěru pokusit řešit, nezoufejte. Obraťte se na mě prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím, rád vám pomohu. 

autor článku: Karel Chába