Máte krásný vztah plný lásky. Zažíváte s druhým nádherné chvíle plné radosti a štěstí. Myslíte si, že vás nic nemůže zastavit. Žijete si na své vlně euforie a přejete si, aby to tak bylo napořád. Jste spolu už rok a není proč to měnit, ale… Začínáte si všímat, že se s partnerem občas pohádáte. Sem tam uletí z jeho či z vašich úst „kousavá“ poznámka. Toto se neustále opakuje, až to vyvrcholí v krizi vztahu.

Krize vztahu souvisí s fázemi, kterými vztah prochází.

Velmi často ke krizi ve vztahu dochází po roce, kdy jsou partneři spolu. Krize je nepříjemná, ale má to svůj důvod. Zamilovanost postupně odchází a my začínáme vidět druhého v reálnějším světle. Padají nám růžové brýle a my se společně dostáváme z první fáze vztahu tzv. zamilovanosti do druhé.

V druhé fázi vztahu si oba začínají uvědomovat, že jsou dva rozdílní lidé. Už to není jedno tělo a jedna duše, ale každý sám za sebe pociťuje potřebu více prosazovat svoji nespokojenost. V této fázi si chceme věci vyříkat, protože se cítíme špatně. Tohle vše se začíná stupňovat a krize po roce společného bytí je tady. Už nejsme v takové euforii a pohodě jako na začátku vztahu.

Začínáme řešit věci, které nám vadí. To, že mi ty věci vadí, je pozitivní ukazatel. Jelikož opakem lásky je lhostejnost. Pokud jsem na svůj protějšek rozzlobený, je vidět, že mi na vztahu a na druhém opravdu záleží. Ale jak z toho ven, když se objeví krize vztahu už po roce?

Můžeme využít energii ve vztahu!

Pokud vztah dvou lidí přejde z první fáze vztahu zamilovanosti do druhé fáze vztahu, kdy se projevuje určitá nespokojenost a vnímáme, že nemáme k sobě tak blízko, přesto je šance, že vztah vydrží. Ve druhé fázi jsou lidé ještě plni energie, nadšení, ještě věří, že jim vztah po roce bude dál fungovat.

Tuto energii a víru je potřeba v ideálním případě využít k tomu, aby se lidé naučili dovednostem, které potřebují pro rozvoj jejich vztahu. Spousta lidí dělá právě chybu, že se těmto dovednostem neučí. Přechází tak nevědomky do třetí fáze vztahu, kde nastává problém. V této fázi jsme na sebe již velmi rozzlobení, začínáme uvažovat o nevěře či rozchodu. Časté hádky nikam nevedou.

Komunikovat, ne mluvit! Jaký je v tom rozdíl?

Aby se lidé po roce vztahu nedostali do třetí fáze vztahu, je potřeba se začít učit komunikovat. Ovšem nesmíme zaměňovat komunikaci s mluvením. Při mluvení můžeme říkat cokoliv, nemá to žádná pravidla, skáčeme si do řeči, nerozumíme si. Na konci, když skončíme hádkou, je nám ještě hůř než na začátku, když jsme spolu mluvili. Jen pouhé mluvení krizi ve vztahu jen prohlubuje.

Opakem mluvení je komunikace, která má svá pravidla. Při ní se cítíme mnohem lépe. Je to stav, kdy se cítíme jako jedno tělo, jedna duše, jedna mysl. Na konci debaty jsme schopni udělat kompromis. Velmi dobře víme, co a jak ten druhý myslel, co chtěl. Perfektně si rozumíme, takže nemůže dojít k tomu, že se nepochopíme.

Co je potřeba udělat, když se váš vztah dostane po roce do krize?

Nejprve si musíte uvědomit, že krize je součást vztahu. Zároveň krize ukončuje jednu etapu a začíná druhou. Na to, abyste krizi zvládli, si potřebujete ujasnit a naučit se několik věcí.

1) Potřebujete si uvědomit, zda chcete ve vztahu pokračovat dál, pracovat na něm a rozvíjet jej. Každý sám za sebe by si měl upřímně říci, zda ve vztahu s tím druhým chce být. Jak moc to myslíte s protějškem vážně, co od vztahu očekáváte. Zda chcete děti nebo ne, kde chcete bydlet, apod. Pokud tyto věci nemáte ujasněné, je vhodné si je vyjasnit a vykomunikovat. Více najdete v článku Partnerská dohoda. Krize vztahu po roce může být začátek pro vyjasnění si nejasností.

2) Pokud se rozhodnete dál setrvávat ve vztahu a krizi vztahu překonat, je důležité začít na vztahu pracovat. Pokud jste se po roce vztahu nenaučili spolu komunikovat, začnete s tím nyní. Je na to ta nejvhodnější příležitost. Každý problém se dá vykomunikovat, ale mnoho lidí to bohužel neumí. Proč je komunikace tak důležitá se dozvíte v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

3) Pokud se naučíte komunikovat a znáte své vzájemné potřeby ve vztahu, je důležitý další krok směrem k rozvoji vašeho vztahu. Měli byste se vzájemně být ochotni pozvat do světa toho druhého. Ženy pozvou muže do ženského světa a opačně. Proč je to tak důležité, si můžete přečíst v článku Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše.

Někdy může být obtížné zvládnout krizi ve vztahu už po roce společného bytí. Pokud se i po přečtení tohoto článku nemůžete pohnout z místa, nacházíte se ve slepé uličce a sami se nevíte rady, rád vám ve všem pomohu. Společně najdeme způsob, jak vaši situaci ve vztahu vyřešit a zvládnout.

autor článku: Karel Chába