Krize vztahu po roce

Máte krásný vztah plný lásky. Zažíváte s druhým nádherné chvíle plné radosti a štěstí. Myslíte si, že vás nic nemůže zastavit. Žijete si na své vlně euforie a přejete si, aby to tak bylo napořád. Jste spolu už rok a není proč to měnit, ale… Začínáte si všímat, že se s partnerem občas pohádáte. Sem tam uletí z jeho či z vašich úst „kousavá“ poznámka. Toto se neustále opakuje, až to vyvrcholí v krizi vztahu.

Krize vztahu souvisí s fázemi, kterými vztah prochází.

Velmi často ke krizi ve vztahu dochází po roce, kdy jsou partneři spolu. Krize je nepříjemná, ale má to svůj důvod. Zamilovanost postupně odchází a my začínáme vidět druhého v reálnějším světle. Padají nám růžové brýle a my se společně dostáváme z první fáze vztahu tzv. zamilovanosti do druhé.

V druhé fázi vztahu si oba začínají uvědomovat, že jsou dva rozdílní lidé. Už to není jedno tělo a jedna duše, ale každý sám za sebe pociťuje potřebu více prosazovat svoji nespokojenost. V této fázi si chceme věci vyříkat, protože se cítíme špatně. Tohle vše se začíná stupňovat a krize po roce společného bytí je tady. Už nejsme v takové euforii a pohodě jako na začátku vztahu.

Začínáme řešit věci, které nám vadí. To, že mi ty věci vadí, je pozitivní ukazatel. Jelikož opakem lásky je lhostejnost. Pokud jsem na svůj protějšek rozzlobený, je vidět, že mi na vztahu a na druhém opravdu záleží. Ale jak z toho ven, když se objeví krize vztahu už po roce?

Můžeme využít energii ve vztahu!

Pokud vztah dvou lidí přejde z první fáze vztahu zamilovanosti do druhé fáze vztahu, kdy se projevuje určitá nespokojenost a vnímáme, že nemáme k sobě tak blízko, přesto je šance, že vztah vydrží. Ve druhé fázi jsou lidé ještě plni energie, nadšení, ještě věří, že jim vztah po roce bude dál fungovat.

Tuto energii a víru je potřeba v ideálním případě využít k tomu, aby se lidé naučili dovednostem, které potřebují pro rozvoj jejich vztahu. Spousta lidí dělá právě chybu, že se těmto dovednostem neučí. Přechází tak nevědomky do třetí fáze vztahu, kde nastává problém. V této fázi jsme na sebe již velmi rozzlobení, začínáme uvažovat o nevěře či rozchodu. Časté hádky nikam nevedou.

Komunikovat, ne mluvit! Jaký je v tom rozdíl?

Aby se lidé po roce vztahu nedostali do třetí fáze vztahu, je potřeba se začít učit komunikovat. Ovšem nesmíme zaměňovat komunikaci s mluvením. Při mluvení můžeme říkat cokoliv, nemá to žádná pravidla, skáčeme si do řeči, nerozumíme si. Na konci, když skončíme hádkou, je nám ještě hůř než na začátku, když jsme spolu mluvili. Jen pouhé mluvení krizi ve vztahu jen prohlubuje.

Opakem mluvení je komunikace, která má svá pravidla. Při ní se cítíme mnohem lépe. Je to stav, kdy se cítíme jako jedno tělo, jedna duše, jedna mysl. Na konci debaty jsme schopni udělat kompromis. Velmi dobře víme, co a jak ten druhý myslel, co chtěl. Perfektně si rozumíme, takže nemůže dojít k tomu, že se nepochopíme.

Co je potřeba udělat, když se váš vztah dostane po roce do krize?

Nejprve si musíte uvědomit, že krize je součást vztahu. Zároveň krize ukončuje jednu etapu a začíná druhou. Na to, abyste krizi zvládli, si potřebujete ujasnit a naučit se několik věcí.

1) Potřebujete si uvědomit, zda chcete ve vztahu pokračovat dál, pracovat na něm a rozvíjet jej. Každý sám za sebe by si měl upřímně říci, zda ve vztahu s tím druhým chce být. Jak moc to myslíte s protějškem vážně, co od vztahu očekáváte. Zda chcete děti nebo ne, kde chcete bydlet, apod. Pokud tyto věci nemáte ujasněné, je vhodné si je vyjasnit a vykomunikovat. Více najdete v článku Partnerská dohoda. Krize vztahu po roce může být začátek pro vyjasnění si nejasností.

2) Pokud se rozhodnete dál setrvávat ve vztahu a krizi vztahu překonat, je důležité začít na vztahu pracovat. Pokud jste se po roce vztahu nenaučili spolu komunikovat, začnete s tím nyní. Je na to ta nejvhodnější příležitost. Každý problém se dá vykomunikovat, ale mnoho lidí to bohužel neumí. Proč je komunikace tak důležitá se dozvíte v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

3) Pokud se naučíte komunikovat a znáte své vzájemné potřeby ve vztahu, je důležitý další krok směrem k rozvoji vašeho vztahu. Měli byste se vzájemně být ochotni pozvat do světa toho druhého. Ženy pozvou muže do ženského světa a opačně. Proč je to tak důležité, si můžete přečíst v článku Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše.

Někdy může být obtížné zvládnout krizi ve vztahu už po roce společného bytí. Pokud se i po přečtení tohoto článku nemůžete pohnout z místa, nacházíte se ve slepé uličce a sami se nevíte rady, rád vám ve všem pomohu. Společně najdeme způsob, jak vaši situaci ve vztahu vyřešit a zvládnout.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

6 komentářů u „Krize vztahu po roce

  Silvia Duben 6, 2017

  Dobry den,

  Potrebujem prosim radu, lebo som uz psychicky na dne.
  Mame s partnerom vytuzene dieta, ktore sme pocali velmi skoro (ja 36r.) hoci planovane uz v 4. mes vztahu. Problem je, ze si ma ako zenu od tej doby vobec nevazi, ma despekt, neuctu, posmechuje a strapnuje na verejnosti, sama negativ. energia,z coho ja aktualne na materskej dov., dost vysinujem. Obvinuje ma z hysterie. Bola som vzdy zvyknuta na starostlivy pristup partnera (on lakomec) ale sucasny mi dava vyzrat to, ze sa o mna musi par mesiacov starat. Ma absolutnu apatiu k sexu (milenku nema), ale ine zeny ho lakaju. Komunikovat odmieta, rovnako tak davat mi akukolvek pozornost. Vazne neviem co robit.
  Dakujem za radu.

   Karel Chába Duben 11, 2017

   Dobrý den, říká se, a to i v psychologii, „rychlý začátek, rychlý konec“. Není tedy třeba zdůrazňovat, že to vše byla chyba a že jeho přístup na začátku byl asi motivován nevědomou potřebou vás zcela získat a pojistit si vás. Teď už svého iracionálního (iracionálního proto, že to nebyl jeho postoj, dlouhodobé přání, domnívám se) cíle dosáhl a naopak se brání. Bojí se. Je nutné si tedy promluvit, zda v sobě najde sílu začít na sobě a vztahu pracovat. Pokud ne, nic nebude lepší a vy se musíte rozhodnout sama za sebe. Pokud ano, musíte začít u těchto věcí:
   https://www.partnerske-vztahy.eu/proc-by-mel-mit-kazdy-vztah-pravidla-komunikace/ a https://www.partnerske-vztahy.eu/partnerska-dohoda/.
  Adéla Duben 21, 2017

  Dobrý den.Psala jsem již dřív,asi 2 měsíce zpátky.Přítele jsem našla doma s bývalou.K ničemu nedošlo.Časem jsem na to nějak opomněla.Problém je ale komunikace,přítel neumí vůbec komunikovat.Raději řekne pravdu,nebo jen že nic neprovedl a řešit to nechce.Problém je i alkohol.Né ve veliké míře,každý chlap si dá 3 piva u televize.Jde o to,že máme domluvu na které si prostě trvám a on na ní přistoupil,jenže.Když mu podám prst,koupíme si společně něco dobrého k pití,využije toho a opije se.Pak samozřejmě vznikne hádka,že opět dohoda nic.Důvěra se do vztahu nějak vrátila.Jen přítel pořád rýpe.Buhví co jsi dělala s kým v práci atd.A to nemá důvod.Už jsme se i rozešli a po pár dnech jsme zase zpět..
   Karel Chába Duben 24, 2017

   Dobrý den, je dost možné, že má problém s alkoholem, a pak od něho nemůžete čekat, že když se napije, tak přestane. To není dost možná schopen dodržet. Z vašeho popisu toho, jak se chová, odhaduji, že je neurotický. I z toho důvodu doporučuji, abyste oba společně vyhledali pomoc poradce. Problém bude jak psychický (asi u něho), tak v komunikaci mezi vámi dvěma. Rád vám pomůžu. Typy konzultací, které nabízím, najdete zde: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/.
  Albina Květen 14, 2017

  Dobry den,
  S pritelem mam takovou krizi po roce a nevim zda to mam ukoncit a nebo ne.
  Komunikovali jsme spolu nekolikrat posledni dobou proc to neklape atd… ve vztahu chceme bejt stale spolu ale nic proto nedela kdyz jsem rekla ze bude muset ustoupit nebo nekdy zamnou prilezt a obejmout me aby jsme byli vpohode oba dva tak mi na to rekl ze dolejzat nikdy nebude at si zvykam…nechce nikdy ustoupit a necha me se ve stresu utopit potom nejevi zadnej zajem vedet kde jsem proste zadna starost musim se priznat take ze jsem zarliva ale verim mu. ale ten pocit kdyz jde nejaka pekna slecna a on na ni civi jak na obrazek a ja stojim vedle nej …tak si prijdu jako bych nebyla jen rezerva
   Karel Chába Květen 19, 2017

   Dobrý den, jediná možnost, jak z toho, je, že to budete chtít oba. Často to vypadá, že ten druhý nechce, tak jako ve vašem případě. Nicméně ne vždy to tak je. Problém je v tom, že každý vidíte situaci jinak, každý máte své zranění od toho druhého, jste oba sebestřední atd. Pak ani jeden nechcete přijmout řešení, návrhy na zlepšení toho druhého. On se těmi návrhy cítí ohrožený nebo je v tom ego. Takže by bylo dobré, kdybyste se s ním bavila o tom, co jemu chybí a nevyhovuje, co on by potřeboval, aby byl spokojený a ochotný řešit i vaše problémy. Pokud to nepomůže, doporučuji vyhledat odborníka jako třetí nezávislou osobu. Je nutné vám vysvětlit, co děláte špatně, jaké principy porušujete a co musíte oba udělat, aby se situace zlepšila. Zásadní rozdíl je právě v tom, že to neříkáte vy jeden druhému, ale někdo třetí vám oběma.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů