Dopustili jste se něčeho, čím jste vašemu partnerovi nějak ublížili? Trpí kvůli vašim činům nebo jste ranili jeho city? Pokud vás to mrzí a chcete to nějak napravit, první, co přijde člověku na mysl, je omluva.

Ale není omluva jako omluva. Pouhé odseknutí “Promiň”, za dobrou omluvu skutečně nelze považovat a váš partner si bude spíše myslet, že si z něj ještě navíc děláte srandu.

Jak k omluvě ve vztahu přistupovat?

Upřímná omluva není možná, pokud si vy sami neuvědomíte, že jste udělali chybu. Pokud se omlouváte, ale sami jste přesvědčení, že jste nic špatného neudělali, pak jsou to jen prázdná slova, která nic neznamenají. Nejprve si sami ujasněte, co jste udělali, jak to toho druhého ranilo a proč byste se za to měli omluvit.

Uznejte svoji vinu. Přijměte odpovědnost za své činy jako dospělý člověk. Je tak strašně jednoduché hodit celou vinu na někoho jiného. Ale je mnohem obtížnější uznat, že na problému nesete také svůj podíl, a ještě se za to upřímně omluvit.

Omluva je důležitým prvním krokem k tomu, aby se mohla začít zacelovat emoční propast, která mezi vámi vznikla. Omluva uznává bolest poškozeného, ale zároveň otevírá bránu odpuštění a cestu k nápravě.

Samotná omluva nic nespraví

Pouhá omluva nemůže vzít zpátky to, co se stalo. Slova sama o sobě nic nezmění. Upřímná a dobrá omluva ale může zmírnit pocity bolesti a ublížení a zmenšit následné napětí mezi vámi ve vztahu. Omluvou dáváte vztahu naději na nápravu a místo na své vlastní ego a hrdost se soustředíte na váš vztah.

Umíte se správně omlouvat?

Víte, jak by měla správná omluva vypadat? Řiďte se podle těchto vodítek:
● Omluva by neměla obsahovat slůvko “ale”. “Omlouvám se, ale…” Tím se vlastně omluva ruší a skoro vždy následuje nějaká kritika.

● Omluva by se měla týkat vašich činů a neměla by se soustředit na reakce vašeho protějšku.

● Pravá omluva nepřehání, ale uznává zraněné city poškozeného.

● Omluva se nezasekává na obviňování, kdo za to může a kdo co způsobil. Omluvte se za svůj podíl na problému.

● Po omluvě musí následovat náprava. Bez následných činů jsou to jen slova. Je důležité svůj prohřešek napravit.

● Nepoužívejte omluvu ve snaze toho druhého umlčet. Tím, že se omluvíte, námitky či stížnosti toho druhého pryč nezmizí.

● Neomlouvejte se ve snaze, aby se vám ulevilo, za cenu toho, že vašemu protějšku to ještě více ublíží. Ne vždy je omluva vítaná a vhodná. V takových případech hledejte jiné řešení, jak napravit, co jste způsobili.

● Pochopte, že pouhá upřímná omluva nestačí. Hluboké citové rány nebo zrady vyžadují k nápravě mnoho času a úsilí.

Ublížili jste svému partnerovi a teď nemůžete přijít na to, jak se mu vhodným způsobem omluvit a jak začít s nápravou? Někdy je skutečně obtížné nalézt ta nejlepší možná slova, ten nejvhodnější způsob jak se omluvit. Nezoufejte a kontaktujte odborníka na partnerské vztahy, který vám rád pomůže nalézt způsob, jak se omluvit a začít s nápravou vašich činů.

 

autor článku: Karel Chába