Přemýšlíte o tom, jak překonat krizi vztahu? Základní doporučení je (a budeme o něm psát v článku), že musíte být ochotni v krizi nějakou dobu vydržet.

Úvodní věta vás mohla překvapit a asi vám dost možná připadá nelogická. Opak je ale pravdou. Pokud si totiž uvědomíte, že se do krize samozřejmě nedostáváme ze dne na den, že se nějakou dobu vyvíjí, má své důvody a spouštěče, začne vám dávat mnohem lepší smysl.

Krize jsou přirozené. Přijměte to a překonáte krizi vztahu snáz

Krizi ve vztahu (hlavně pokud ji chcete překonat) musíte chápat jako něco, co je přirozené. Není otázka, jestli krize ve vztahu nastane, ale kdy nastane. V každém vtahu – v některém to bude trvat rok, v jiném deset nebo dvacet let –, dojde dříve či později k tomu, že se něco změní. Vy, svět kolem vás, váš vztah, nic z toho není statické, naopak: vše se neustále vyvíjí, přelévá a mění. A z toho důvodu jsou krize ve vztahu něčím naprosto běžným a očekávatelným.

Pokud chcete krizi překonat, nedívejte se na ni tedy jako na něco, co je absolutně nežádoucí. Něco, co byste si nejradši odpustili. Naopak krizi chápejte jako nutnost, abyste se o sobě něco dozvěděli a abyste mohli svůj vztah někam posouvat.

Chcete vědět, jak překonat krizi vztahu? Zjistěte, proč k ní došlo

Abyste mohli vztah posouvat na vyšší úroveň, protože jeho stávající podoba se už vyčerpala, potřebujete porozumět tomu, co se mezi vámi děje, tedy proč a jak jste se do krize dostali.

Nejlepším způsobem, jak překonat krizi vztahu, je zanalyzovat příčiny toho, co se stalo. Když chce někdo opravit pračku, potřebuje rozumět tomu, jak funguje. Když chce doktor někoho léčit nebo operovat, potřebuje vědět, jak lidské tělo vypadá a jak pracuje. Z toho pak odvodí, jakým způsobem při operaci postupovat. Stejně tak je to i v případě, že chcete překonat krizi ve vašem vztahu.

Krizi překonejte tím, že v ní setrváte, ale neprohlubujte ji

Když říkám, že máte být ochotní v krizi ve vašem vztahu nějakou dobu setrvat, nemyslím tím, že máte dělat vše, co jste dělali dosud. Nemyslím tím, že k překonání krize je dobré vztah dál destruovat a dál si vzájemně ubližovat. Zůstat nějakou dobu v krizi znamená, že zanecháte toho, co vám způsobuje největší problémy. S partnerem byste se měli zastavit a říct si, jaké věci a chování jsou těmi, kterými si nejvíce ubližujete, kterými se nejvíce zraňujete a zklamáváte. To byste teď měli přestat dělat. 

Součástí by pak měla být i dohoda, že teď na sobě vzájemně nebudete požadovat, aby se protějšek změnil, aby vám teď vyhověl, aby něčeho zanechal nebo začal dělat něco nového. V tomto okamžiku by to totiž nefungovalo.

Správnou diskuzí k překonání krize ve vztahu

Dokážete-li destrukci a propad vašeho vztahu v krizi zastavit, máte dobrou pozici k tomu, abyste mohli začít zkoumat, co se ve vašem vztahu stalo. V tomto okamžiku byste měli být ochotní začít diskutovat o tom, co se děje. Nicméně tuto diskuzi byste měli vnímat tak, že nejde o to, abyste se hned teď na něčem dohodli. Jde pouze a jen o to, abyste byli schopni analyzovat, co vás do krize přivedlo a jak krizi ve vztahu překonat, abyste v něm byli oba zase spokojení.

Tato diskuze musí být nastavena tak, že nemá mít žádný závěr. Máte jenom diskutovat, jenom druhému sdělovat, co se ve vás děje. Důležité je, abyste sdělovali, co se děje ve vás, a neobviňovali svůj protějšek. Abyste nezbytně nekladli podmínky a (pokud to jde) ani otázky, ale abyste jen pokládali na stůl svůj názor a druhý s ním mohl zacházet, jak chce. Jde o to, aby nebyl žádný tlak na to, že vám protějšek musí v něčem vyhovět a hned něco udělat.

S vylepšením a změnami nespěchejte

Chcete-li překonat krizi ve vašem vztahu, musíte diskutovat tak, že diskuze v první fází ani jednoho z vás k ničemu nezavazuje. Je to důležité proto, že se často nechceme pouštět do diskuzí nebo se jim přehnaně bráníme, protože se bojíme, že se k něčemu budeme muset zavázat. Nechceme dovolit, aby diskuze znamenala to, že budeme muset uznat svou chybu nebo druhému vyhovět. 

Proto byste neměli zároveň se zastavením propadu krize jeden po druhém hned chtít zlepšování. Nejprve byste si měli být ochotni uvědomit, co se mezi vámi děje. Nejhorší je, když se z krize snažíte hned vyskočit a překonat ji tím, že na sebe ustavičně tlačíte. Říkáte druhému, co by měl dělat, aniž byste se vzájemně pochopili.

Zůstat po nějakou dobu v krizi znamená dohodnout se na tom, co nedělat, abyste krizi dále neprohlubovali. A zároveň na sebe netlačit, nemít požadavky, co by se hned teď mělo měnit. Za takovýchto podmínek budete schopni v krizi nějakou doby vyčkat a prozkoumat ji.

Zastavili jste propad vztahu? Začněte s jeho posouváním

Teprve ve chvíli, kdy zastavíte propad a budete vědět, co se mezi vámi opravdu děje, jste schopni překonat krizi vašeho vztahu. Můžete se pustit do růstu, do toho, že začnete pojmenovávat, co a jak by se mělo změnit.

Tento způsob je možný samozřejmě jen za předpokladu, že už jste schopni spolu věcně hovořit. Pokud už jste na tom v této fázi tak, že budete schopni se dohodnout, jak dál pracovat a vztah zlepšovat, přečtěte si článek Co dělat, když to ve vztahu neklape.

Nechtějte tedy všechno hned zametat pod koberec a nesnažte se z krize vyskočit ani tím, že za ní budete pomyslně dělat tlustou čáru. O tomto fenoménu se více dozvíte v článku Uděláme tlustou čáru. Když chcete překonat krizi vztahu, nefunguje bohužel ani to (i když je to sympatické), že si řeknete, že teď už si nebudete ubližovat. Začnete si více povídat, budete spolu více mluvit a trávit spolu více času. To je něco, co může po nějakou dobu sice pomoci, ale nemění to nic na vašem starém chování ve vztahu. Co tím myslím, se dočtete v článku Jak obnovit rozpadlý vztah.

Nejste si ani po přečtení článku jistí, jak překonat krizi ve vztahu? Rád vám pomůžu. Vyberte si z konzultací v nabídce tu, která vám bude nejlépe vyhovovat.

autor článku: Karel Chába