V článku se dočtete, jaké jsou nejčastější důvody toho, že partner nemá čas na vztah, a co s tím můžete dělat. 

Na vztah nemají čas jen muži. Většinou, ale ne výhradně

Na úvod článku bych chtěl říct, že to, že partner nemá čas na vztah, není jen výsadou mužů. Pravda je bohužel taková, že častěji se to opravdu týká mužů. Nicméně jsou i ženy, jejichž protějšek si stěžuje, že partnerka na ně a na vztah nemá čas. 

Každý člověk je nějak nastavený a má jedinečnou osobnost. Každý člověk se také snaží dostat svůj život více či méně do takového stavu, aby se cítil co nejlépe a byl vnitřně vyrovnaný. Zatímco někteří lidé k tomu přistupují pasivně, jiní naopak až přehnaně aktivně. Každý se ale nějakým způsobem pokouší o to, aby byl spokojený. S tím přirozeně souvisí i vztahy. Všichni do vztahu vstupujeme z nějakého důvodu. Každý člověk má své vlastní vědomé a nevědomé motivy, proč chce mít někoho vedle sebe a žít v partnerství. 

Tím se dostáváme k našemu problému, a sice otázce, proč někdo nemá na vztah a svého partnera čas.

Nemá čas na vztah? Možná už od něj dostal, co chtěl 

Je běžné, že někteří lidé vyhledávají vztahy například proto, že chtějí rodinu. Dokud jsou sami dva, teoreticky se ten, který na partnera nebude mít v budoucnu čas, může prozatím chovat tak, jako že čas má. Ve chvíli, kdy přijde rodina, se to ale změní. Nestane se tak jen proto, že času, energie a příležitostí být spolu reálně ubývá. Změní se to i proto, že ten, který nemá čas, již dostal to, co chtěl, a vztahu se tak již nepotřebuje věnovat tolik jako dříve. Muži se často vymlouvají na to, že musí vydělávat na rodinu, což je svým způsobem samozřejmě pravda: s tím, že přišly děti, se zvýšily náklady, je třeba víc pracovat a času na vztah je méně. 

Existují ale i lidé, kteří vstupují do vztahu a pak na něj nemají čas například proto, že jim stačí jen pocit, že nejsou sami. Více od vztahu ale nechtějí, nemají zájem se angažovat a na vztahu pracovat a věnují se raději svým vlastním věcem. Takoví lidé mívají často pocit, že jim něco uteče, pokud nebudou dělat to, co je baví. Mají pocit, že nejdůležitější náplní jejich života je stále se někam posouvat. Vztah je pak pro ně něco, co je až na vedlejší koleji. 

Něco si řeší nebo se bojí blízkosti, proto na vás a vztah nemá čas

Podobně to platí například i workoholiků: u takových lidí se dá přirozeně očekávat, že si svojí závislostí řeší něco na pozadí své psychiky. Workoholik se vztahu nevěnuje, nemá na něj prostor proto, že prakticky veškerý svůj čas tráví v práci. Partnerce bude říkat, že to jinak nejde, že to takhle musí být, případně i přizná, že ho práce baví a že bez ní nemůže žít. Na pozadí jeho psychiky je nicméně něco, co způsobuje, že se tímto způsobem staví k práci a ke vztahu, něco si tím zkrátka řeší. 

S tím, že někdo nemá na vztah čas, teoreticky souvisí i strach z blízkosti. Všichni vztahy potřebujeme, protože jsme k tomu biologicky naprogramováni, takže se tomu, abychom měli vztah, jen těžko bráníme. To ale nemění nic na tom, že když má někdo problém s blízkostí, je sice ve vztahu, ale snaží se ho zařídit tak, aby se v něm nemusel příliš angažovat a moc se s partnerem prolnout. Takový člověk pak bude opět často mluvit o tom, že na čas nemá vztah, a to proto, že určitá samostatnost a odstup ve vztahu jsou důležité. 

Přirozeně je na místě zmínit i variantu, že pokud partner nemá na vztah čas, může to znamenat, že se s vámi nudí. Má pocit, že s vámi nezažívá to, co zažívá třeba s kamarády, a proto se vztahu nevěnuje. 

A tak bychom mohli pokračovat dále: ve hře je celá řada možností, výše zmíněné ale patří mezi ty nejčastější. Obecně souvisí s tím, že člověk, který se chová tak, že na vztah nemá čas, si buď na pozadí své psychiky řeší nějaký problém (a proto věnuje mnohem více energie jiným věcem než vám a vašemu vztahu), nebo má problém s blízkostí. 

Promluvte si a buďte konkrétní, možná si na vztah zase najde čas

Co tedy můžete dělat s tím, že partner na vás a vztah nemá čas? Nemá určitě cenu, abyste se problém pokoušeli dál řešit stejným způsobem jako dosud. Doporučuji vám doporučuji, abyste se zastavili a dobře si promysleli, co jste doteď udělali. Nejlepší způsob (který samozřejmě ani tak nemusí fungovat) je ten, že se s partnerem pokusíte najít prostor a čas, kdy si o problému můžete popovídat. 

Důrazně doporučuji, abyste to nedělali tak, že se na partnera pomyslně vrhnete s tím, že už toho, že na vás nemá čas, máte akorát tak dost. Tím byste nic nezískali. Pokud to jen trochu půjde, zkuste se domluvit, kdy by na vás měl půl hodiny prostoru a kdy byste si na toto téma mohli promluvit. Předem si také zkuste připravit konkrétní návrhy na řešení situace. Není totiž nic horšího, než když si s člověkem, který nemá na vztah čas, chcete popovídat o tom, jak to budete řešit, a sami nemáte žádné nápady. To je něco, čím mu ještě nahráváte, aby to vůbec neřešil a celou situaci zahrát do autu. 

Mějte tedy připravené konkrétní návrhy časů i činností, které byste spolu mohli podniknout. Zaměřte se také na to, zda by s vámi partner byl ochoten mluvit o dvou věcech, které jsme zmiňovali výše, a sice o tom, jestli si v sobě něco neřeší, případně nepatří mezi ty, jež mají problém s blízkostí. Pokud tyto věci vynecháte, může být nemožné s vaší situací a tím, že na vás partner nemá čas, cokoliv dělat. 

Nejste si ani po přečtení článku jistí, co dělat, když partner na vás a váš vztah nemá čas? Nevěšte hlavu, rád vám pomohu. Vyberte si z konzultací tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába

Související články: Naslouchání ve vztahu a Jak zachránit vztah