Partner řeší stále jen peníze

Pokud partner vidí v penězích smysl života, vše přepočítává na peníze, chorobně kontroluje jejich pohyb v domácnosti, může to působit ve vztahu značné problémy. Zvláště pokud to druhý z páru vidí zcela jinak.

Když partner žije jen penězi

Katka žije s partnerem, který ji přišel ze začátku skvělý právě i svou zodpovědností k financím. Teď ale po třech letech začíná mít jeho zaměření hlavně na peníze zrovna tak dost. Její partner totiž kontroluje každou utracenou korunu v domácnosti, vyčítá Katce utrácení za zbytečnosti i za její koníčky. Stále nachází spoustu věcí, za které by se dalo ušetřit. O dítěti nechce zatím ani slyšet, protože má pocit, že by jej s Katkou neuživili, nebo by se jistě dostali do velké finanční krize

Její přítel se podle Katky navíc neumí z ničeho radovat, stále jen mluví o tom, co kolik peněz stojí, a jak musí oba šetřit. Přitom oba mají slušný plat, a nic jim nechybí. Samozřejmě se z tohoto důvodu s přítelem často hádají, protože každá vydaná koruna navíc způsobuje u jejího přítele značnou rozladěnost a špatnou náladu. Katka už neví jak dál, a ptá se, jestli se takový člověk může změnit.

Proč jsou pro někoho peníze tím nejdůležitějším?

Dokázat peníze vydělat a hospodařit s nimi, je důležitou součástí fungování jak páru, tak rodiny, o tom není pochyb. Špatně je, když se peníze stanou smyslem života, a začnou člověka naprosto ovládat. Často si partner nastavení ,jak hospodařit s penězi, nese z původní rodiny. Přenáší pak model, kdy peníze byly alfou a omegou a vše se točilo kolem nich. Mnohdy se pak úspěšnost takové rodiny měřila množstvím naspořených peněz.

Někdy ovšem může být posedlost penězi důsledkem situace opačné. V původní rodině byl peněz nedostatek. Takový člověk pak může toužit už nic takového nezažít, a mít tak peníze co nejvíce pod kontrolou (a také dostatečně do zásoby). Někdy může být taková touha i podvědomá, tzn. že si to takový člověk ani neuvědomuje, a ani neví, proč tak jedná. Jisté je, že kontrola nad penězi mu přináší určité uspokojení, pocit jistoty. Často má takový člověk pocit, že má vlastně takto kontrolu nad svým životem.

Jak takový postoj k penězům ničí vztah

Problém nastává, pokud se takový člověk setkává v partnerství s protějškem, který vidí jiné možnosti, příležitosti a jiné bohatství, než jen to finanční. Přesně takový problém má teď Katka se svým přítelem. Svého partnera pak Katka začíná vnímat jako lakomého, bez špetky velkorysosti, a takový muž ji přestává samozřejmě imponovat. To se pak přenáší i do dalších stránek partnerství, včetně komunikace, trávení volného času, a nakonec i do sexuální oblasti.

Co dělat, když partner vidí ve všem jen peníze? Může se změnit?

Katka se může pokusit svého přítele změnit. Šanci na úspěch má ale pouze v případě, že sám partner si přiznává problém, a změnit se sám chce. Její přítel totiž dost možná ani nechce, a také si ani neuvědomuje nějaký problém. Zkrátka mu to tak docela možná vyhovuje. Velmi záleží na tom, jestli by byl Katčin přítel na její prosbu situaci řešit ochoten přistoupit. Pokud by pochopil, že taková situace Katku opravdu trápí, a že i ona je ochotna pracovat na tom, aby se on cítil ve vztahu lépe, pak tu jistě cesta je. Určitě ale není úplně jednoduchá.

Postoj, který si ke světu přítel Katky vytvořil, totiž není tak jednoduché změnit, zvlášť když k tomu nemá člověk vážnou motivaci. Svým způsobem není možné se ani za to na něj zlobit, ani ho nelze do změny nutit. Takový člověk vnímá život svým způsobem, a nedokáže jej zkrátka mnohdy chápat jinak. Často pak snaha ženy změnit takového partnera, kdy má pocit, že se jí to podaří, a to i bez jeho vědomé spolupráce – pouze jejím kladným příkladem, pak vede pouze ke značnému rozčarování a zbytečnému vynakládaní energie.

Co když se ale partner změnit nechce?

Pokud se Katka rozhodne se svým partnerem i tak zůstat, pak bude muset zřejmě v mnohém ustoupit ona. Vztah je vždy o tom, že někdy ustoupí jeden, a v jiné věci je zase vhodné, aby ustoupil druhý. Vztah je o dohodě, ale Katka by se měla sama sebe zeptat, jestli opravdu bude v takovém vztahu šťastná. Jestli je takový vztah opravdu to, co chce. Jestli už to, co v něm zažívá, není spíše již za hranicí toho, co je schopná dlouhodobě snášet.

Pokud se rozhodne přes to všechno s partnerem zůstat, pak bude nutné, aby se smířila s tím, že je prostě takový. Měla by se pak soustředit na jeho kladné stránky a na vše pozitivní, co v jejich vztahu funguje. V případě, že si Katka není jistá, že chce se svým partnerem zůstat, měla by si především uvědomit, co chce ona sama. Měla by si ujasnit, po čem touží, měla by si přiznat své obavy. Také to, zda jí v partnerství nedrží spíše nějaké vnější okolnosti nebo strach, že nepotká třeba nikoho lepšího. Možná se pak Katce situace značně vyjasní a uvědomí si, že přece jen vedle sebe chce někoho, kdo má podobný náhled na svět jako ona.

Pokud se nacházíte v situaci, se kterou si nevíte rady, jste ve vztahu nespokojeni a nevíte jak dál, neváhejte kontaktovat partnerského poradce v sekci konzultace .

autor článku: Svatava K., studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů