Přechozený vztah

Proč se tolik vážných vztahů rozpadá po pár letech společného soužití? Proč bývají vzácnou výjimkou bezdětné vztahy dvou lidí, které trvají déle než 6 let?

Na vině je fenomén zvaný přechozený vztah.

Co je to přechozený vztah?

Vztah se dostává do přechozené fáze ve chvíli, kdy oba dva partneři ztrácejí o toho druhého zájem. Postupně, bez závažnějších důvodů, se vytrácí vzájemná přitažlivost, potřeba s tím druhým něco sdílet, všímáte s spíše toho negativního na protějšku. Lidé v přechozeném vztahu často říkají: “Je to jako bychom již nežili spolu. Žijeme jen vedle sebe.” “Jsem dobrý kamarádi”.

Okolo šestého roku vztahu se začnou stále více projevovat různé problémy a vztah se pomalu ale jistě rozpadá. Samozřejmě ne vždy nastává fáze přechozeného stavu přesně po 6 letech. U každého vztahu je tato doba individuální. Výzkumy ale ukazují, že u většiny vztahů se tak děje mezi 4 – 6 rokem soužití.

Kdo je ohrožen?

Přechození vztahu se teoretický týká reprodukčních i nereprodukčních párů. Největší procento přechození však jednoznačně hrozí u bezdětných vztahů. Přechozením typicky trpí studentské lásky, protože mladí lidé v tomto věku se obvykle ještě nechtějí vázat a na děti nemají nejmenší pomyšlení. Stejně tak jsou ohroženy vztahy, kde žena je již po klimaktériu, nebo homosexuální vztahy bez dětí.

Přechození však neohrožuje jenom partnerské vztahy, ale v podstatě všechna společenská uskupení, kde spolu lidé tráví velké množství času.

Které vztahy se přechození bát nemusí?

Výrazně nižší riziko přechození pozorujeme u vztahů, kde oba partnery spojuje nadšení pro konkrétní společný zájem. Něco, na čem se mohou společně podílet a sdílet to. Nejčastěji jsou to děti. Na výchově potomků mají oba dva partneři výsostný zájem a snaha postarat se o vlastní děti je spojuje a upevňuje jejich vztah.

Nezbytně to však nemusí být pouze děti. V zásadě jako pojítko vztahu může fungovat jakýkoliv velký společný projekt nebo po sobě jdoucí malé projekty.  Může se jednat například také o založení a provoz firmy,  stavbu domu, společný koníček, cíle atd. U krátkodobých projektů však hrozí, že přechození tak docela nezabrání. Pouze ho odloží. Pokud partnery po dokončení projektu již nic nespojuje, i nadále hrozí riziko přechození vztahu.

Výchova potomků však bývá závazek na celý život a je často nejlepší obranou před přechozením vztahu. Podle statistik sčítání lidu se jasně ukazuje, že vztahy, kde jsou tři a více dětí, mají nejmenší rozvodovost.

Abyste mohli případnému přechození včas zabránit, měli byste umět poznat varovné signály, které bývají předzvěstí rozpadajícího se partnerského vztahu. To najdete v článku Příznaky přechozeného vztahu.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

4 komentáře u „Přechozený vztah

  Kluglova Červenec 12, 2016

  Dobrý den,
  s přítelem jsme spolu téměř 15 let, poznali jsme se v mých 16 letech, oba z dosti disfunkčních rodin, počátek vztahu jsem brala jako záchranu, rozuměli jsme si ve všem, měli jsme vzájemně pochopení pro to co se děje doma, 2009 jsme si pronajali byt, kde žijeme dosud, oceňuji oproti domovu klid, absenci alkoholu, hádek atd. náš vztah jsem ale naprosto zakonzervovala, již dříve jsem prohlásila, že se zatím vdát a mít děti nechci s tím že snad později, poslední dobou se ale toto téma přede mnou otevírá opakovaně, s tím že je na čase, ale já zvažuji zda děti vůbec chci, poslední týdny netuším proč se tak děje – váhám zda je náš vztah ok, mimo dům se snažím max. vypnout, užívat svět..
   Karel Chába Červenec 14, 2016

   Dobrý den, dle mého si nechcete přiznat, jak se věci mají. Každý vztah začíná z nějakého důvodu. Vy to jasně popisujete. Bohužel, když jsme pak v tom vztahu, zapomeneme (pokud jsme si toho byli vědomi), proč jsme začali ten vztah a doufáme, že nebude pokračovat. S největší pravděpodobností je váš vztah přechozený. Doporučuji tento článek a ujasněte si, co dál https://www.partnerske-vztahy.eu/jaky-udelat-prvni-krok-kdyz-nastane-krize-vztahu/
  Gabriela Syrová Únor 5, 2017

  Dobry den, mam obrovskou prosbičku o radu.žila jsem s přitelem 8 let, jsme sice vekove od sebe o 16let, ale to nikdy nedelalo problem.Hodně mi pomohl, zustala jsem sama s 3letym synem a on mne postavil na nohy.Problem byl, ze rad holdoval alkoholu, ale nikdy neublizil mne ani synovi.Cca po 6letech uz mi to zacalo vadit,,sliboval ale neprestal.Tak jsme se rozešli, je pravda ze jsem se v tu dobu dosti venovala synovi, zacal chodit do skoly.Po pár mesicich jsme se ale k sobe vratili a pak znovu rozešli.Duvod, mozna asi stale ma chyba, ze jsem se az moc synovi venovala.Ted je synovi 14 a uz mne tolika nepotrebuje, a shodou okolnosti, jsme se po 3letech potkali a premyslime zkusit to znovu.dekuji
   Karel Chába Únor 8, 2017

   Dobrý den, jsou odstraněny nebo jste ochotni odstranit všechny příčiny toho, proč k rozchodu došlo? Pokud ano, tak má cenu se vracet. V opačném případě se vrátíte do starého vztahu.
Omlouváme se, komentáře a poradna jsou dočasně vypnuté. V případě, že potřebujete vyřešit svůj partnerský problém, můžete využít služby písemné konzultace. Pro více informací klikněte zde.