Psychické problémy

Zrovna tak, jako každý z nás má zcela jedinečné DNA a nikdo není naprosto stejný jako někdo jiný, má každý i svoji jedinečnou realitu mysli, soubor představ a přesvědčení o životě.

Každý člověk si do vztahu přináší představy a přesvědčení. Tyto představy mají původ v primární rodině a vytváříme si je na základě chování rodičů a sourozenců. Jsou to představy, jak se k nám mají lidé chovat, jak by se měli budovat vztahy a naplňování jakých potřeb čekáme od vztahů.

Potřeby ve vztahu se dělí na 2 skupiny.

Potřeby naplňované zvenčí

K naplnění těchto potřeb partnera nepotřebujete. Ale pokud je s ním můžete sdílet a prožívat, má to pro vás mnohem větší hodnotu, než když je naplňujete o samotě. Jedná se typicky o sport, koníčky, vzdělávání se. O schopnost vnímat sebe sama, silné sebevědomí, schopnost sebelásky. Jak vnímáte svoji hodnotu ve vztahu k lidem, situacím, činnostem.

Naplňování těchto potřeb souvisí s uměním být sám a schopností být srovnaný sám se sebou, se svými vlastnostmi, schopnostmi a dovednostmi.

Čím více jste schopni si tyto potřeby naplňovat sami, tím více se můžete soustředit na plnění potřeb vašeho partnera a tím spíše bude váš partnerský vztah spokojený.

Potřeby naplněné zevnitř

K naplnění těchto potřeb vždy potřebujete svého partnera. Je to například potřeba intimity, sex, vzájemné sdílení s partnerem, podpora v těžkých chvílích, plození potomků, výchova dětí.

Každý člověk si do vztahu přináší různé nastavení a představy, což bývá příčinou problémů.

Sebevědomí lidé, kteří jsou smíření a spokojení sami se sebou mívají lepší, stabilnější a spokojenější vztahy. Nepřenáší na svého partnera vlastní psychické problémy. Nevyžadují po partnerovi infantilní důkazy bezmezné lásky, neočekávají naplňování obtížně splnitelných potřeby typu “Vše dělej pro mě.”, “Buď neustále se mnou.”, “Věnuj se jenom mně.” atd.

Čím více nejste schopni se vyrovnat sami se sebou, tím více také zatěžujete svého partnera i samotný vztah. Vztahy, ve kterých hrají roli psychické problémy jednoho nebo obou partnerů, jsou nevyrovnané, často se rozpadají. Lidé v nich trpí pocitem samoty, nelásky, nenaplněných potřeb.

Pokud v těchto řádcích poznáváte svůj vztah a máte pocit, že svými psychickými problémy vztah ničíte, zamyslete se, co můžete udělat pro zlepšení. Dlouho neváhejte a vyhledejte pomoc odborníka.

Velmi častou chybou je, že si lidé vůbec neumí svůj psychický problém přiznat. Sice vidí, že tam nějaký problém je, ale změnu vyžadují po svém partnerovi.

Někdy se také stává, že partner bez psychického problému, říká tomu druhému, že by se měl léčit a nějak to řešit. Nedává podporu, která je k účinnému řešení problému nezbytná.

Je třeba si uvědomit, že to nikdo nedělá schválně. Partneři by se měli navzájem podporovat a řešit tyto problémy společně. Nemá smysl se tomu druhému vysmívat nebo v hádkách dávat najevo, že proti němu teď použijeme něco z jeho slabé chvilky.

Zcela zásadní pro úspěšné řešení psychických problémů ve vztahu je vzájemná důvěra. Bez ní to bude obtížné. Pokud máte v této oblasti hodně co dohánět, začněte budovat důvěru ve vztahu.

Psychické problémy a komplikace, které ve vašem vztahů způsobují, je velice obtížné odstranit na vlastní pěst bez pomoci. Pokud se ve výše popsaném poznáváte, určitě vyhledejte pomoc odborníka, který vám pomůže odhalit příčiny těchto problémů a ukáže vám cestu, jak je odstranit.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

25 komentářů u „Psychické problémy

  Věra Hajkova Listopad 12, 2014

  Dobry den,obracim se na Vas s prosbou o pomoc,mam 45leteho pritele,s kterym mam 3 deti,jsme spolu 10let,jeho chovani,je nesnesitelne,poridil si na me fotopast,zakazal styku s rodinou,dela naschvaly,nemluvi 4 roky s dcerou z 1.manz.nemel duvod,pritom mi pomaha s detmi vic nez on.Nechce nas nikam brat,jeho konicek je hospoda a matka,kteere neustale dava jidlo,a pro vlastni deti nema.Penez ma dost,ale jen pro sebe ,skolku mi neplati,ani na obleceni mi neda ,jsem na materske,a on to nechape.Stale me jen vyhazuje a vi ze nemam kam jit.Nechce nic resit ,vecne se mnou nemluvi,a kdyz se ozvu je zle,nadava mi ja nevim jak dal.Je mi 41let a deti jsou 14let a dvojcata 4 roky a syn 2roky.moc dekuji
   Karel Chába Listopad 14, 2014

   Dobrý den, on by se musel chtít změnit k lepšímu a to nepředpokládám. Nespoléhejte tedy na něho. Bude to jen na vás. S ohledem na vaši situaci vám doporučuji, abyste se v místě bydliště obrátila na organizace, které pomáhají matkám v nouzi a začala s jejich pomocí řešit.
  Anna Cihlářová Březen 21, 2016

  Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o pomoc..
  Mám přítele, kterého moc miluji a je pro mě vším..Před necelými 6 měsíci jsem se dozvěděla, že dříve , než jsme se seznámili měl přítelkyni, která otěhotněla, zárodek však nepřežil, tato informace mě příšerně zasáhla do srdce, do toho různé rodinné problémy a nějaké ty neshody.. Mám pocit, že se každou chvíli psychicky zhroutím, hrozně mě to trápí, i když to bylo přede mnou, ta představa mě bolí a ubíjí.. Celé dny nad tím přemýšlím a v noci se mi o tom i zdá! Nemohu to dostat z hlavy a sama už si nevím rady a proto se obracím na vás..
  S pozdravem Anna.
   Karel Chába Březen 24, 2016

   Dobrý den, toto se nedá řešit v poradně. Potřebujete osobní pomoc odborníka. Je nutné hledat příčiny vašich myšlenek a pracovat s nimi. Pokud chcete, rád vám pomohu.
  Petra Září 6, 2016

  Dobrý den, mám rok přítele, kterého nadevše miluji. Je nám 40 let. Kvůli němu se rozvádím po 20 letech. Ale problém je v tom, že přítel si myslí, že se vrátím za nějaký čas zpět k manželovi. Přitom mu stále říkám, že je konec, že máme každý svůj život. Říká mi to každý den třeba 10 x a mě to ubíjí. Nevím, jestli má komplex méněcennosti, ale stále se podceňuje a říká, že manžel byl lepší, že se k němu stejně jednou vrátím. Přítel měl ošklivou minulost, přítelkyně ho jen využívaly. Je to v něm a proto mi nevěří. Ale už nevím, jak ho mám přesvědčit, že žiji jen pro něho. Děkuji Petra
   Karel Chába Září 6, 2016

   Dobrý den, vy sama bez odborné pomoci ho nepřesvědčíte. On potřebuje pomoc a slyšet nezávislý názor. Nemůže mu pomoci ten, kdo ho dle něho ohrožuje. Rád pomohu. https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/
   Petra Září 12, 2016

   Dobrý den, myslím, že je to kvůli tomu, že jsem na jaře od přítele na 2 dny odešla k manželovi, byla to chyba nás obou, nedorozumění, ale uvědomila jsem si, že přítel je pro mně nadevše a manžel už je jen minulost. Můžete mě prosím poradit, co mám dělat, aby mi zase začal důvěřovat a neříkal mi, že se vrátím k manželovi? Děkuji
    Karel Chába Září 12, 2016

    …já jsem vám poradil.
  Monika Říjen 1, 2016

  Dobrý den,v tomto článku se poznávám.S pritelem se hadame kvůli hloupostem.Co jsem tehotna je to pro me horsi.Chtěla bych abychom spolu trávili více času,jen se neumíme dohodnout na kompromisu.Cítím se kolikrát menecenna,nemilovana.Mám psychicky problém,trvá to od rozvodu rodičů,bývalý přítel mě psychicky deptal,máme spolu dvě děti a dodnes z něj mám něco jako strach a bohužel to přenáším i do našeho vztahu s partnerem.Vím,ze me má rád,jen pak ve vzteku dokáže říct ošklivé věci,ktere mi hodne ublíží a jsem pak znovu na začátku,nedokážu kvůli tomu začít věřit sama sobě.Děkuji za vaše stránky,alespoň vím ze musím dal bojovat,psycholog u kterého jsem byla totiz moc nepomohl.Děkuji Monika
  Kristina Leden 26, 2017

  Dobrý den potřebovala bych od vas a moc prosim pomoc uz 2 roky s tim bojují chci se zmenit zda jsem na Mateřské vzdycky jsem požadovala trpělivost od partnera ale uz mi je jeho lito ma trpělivost a jsem mu vděčná jenze jsme spolu presne 2 roky a 3 měsíce zalezi mi na nasem vztahu a i na maleho nechci aby malý videl jak na tom jsem uz je to trosku velky kluk a nechci aby na tom byl stejne kdyz jsem byla malá žila jsem jen s tátou měla jsem otcina a bylo to tezke asi 13 let sním žila a pak se rozvedli a odstěhovala se z jinym mužem pryc z mámou mam vztah vselijaky kdyz se narodil maly vrátili se mi spatne vzpomínky na dětství bojím se svatby nechci dopadnout jak tata takze nejsme zlatí zatim
   Karel Chába Leden 28, 2017

   Dobrý den, vy potřebujete osobní pomoc psychologa, respektive psychoterapii. Toto se nedá řešit přes poradnu a doporučuj vám, abyste pomoc vyhledala.
  Marcel Prosinec 12, 2017

  Dobry den
  Již 10 měsicu mam vztah po třech letech samoty a jsem štastně zamilovany a miluji mou přitelkyni opravdově,bod urazu jsou dvě přičiny naše minulost-přitelkyni je 51 let a měla spostu vztahu,jak kradkodobé tak i trvale,ale vadí mi že milenci se jí ozívají a tím nam otravují náš vztah,ja měl 7letý vztah a přišel jsem málem o vše a to mi je i ze strany přitelkyně vyčítano a že tam jsem stavěl vzdušne zamky a sní nic?pořad si to předchazujem a jsem stoho dost špatny a pak ja zas vyčtu ty milence a je to jak začarovany kruh,milujem se a sex klape na jedničku a i v běžnem životě ale jak uděkam chybu jsme v tom?dokonce žarli na mé byvalé partnerky a nevěři mi že jí miluji nejvic,dekuji
   Karel Chába Prosinec 15, 2017

   Dobrý den, oba si nesete negativní zkušenosti z minulosti a žádáte po druhém, aby vám je vyřešil tím, že něco (ne)bude dělat. To dost dobře nejde. Každý z vás musí přijmout odpovědnost za své problémy a chtít si je vyřešit. Takže by bylo dobré, abyste společně vyhledali pomoc poradce, se kterým se budete učit komunikaci a práci se zraněním. Nebo každý sám terapeuta, se kterým si budete řešit své strachy a bloky z minulosti.
  Štefi Prosinec 13, 2017

  Zdravím
  Potřebuji poradit-mam ročni vztah a jsem štastný,mě a partnerce je kolem 50 let,oba jsme zažili mnoho vztahu ale cítím že je tou co chci travit zbytek života-ona taky snad-ale problem je v tom že její život ovlivňuji kamarádky a bylo mi řečeno že oni tu budou a ja třeba né,chodí ke kartařkam a dost na to dá a chova se podle toho,ovšem nejsem bez chyby ale nechápu to,oba mame své a vidíme se jen o víkendu-když ji píši že ji miluji nebo řikam tak chce činy a pak se otevře tomu cela,je nevěřici a taky jsem nesplnil co jsem řekl a vyšumělo to,ale šli jsme dál a často mi to předhazuje a cítím se trapně,nevim co dělat?její nalady a výkyvy jsou divné a trpi memopauzou,nechci jí ztratit
  Alena Leden 22, 2018

  Dobrý den, jsem vážně nemocná a zjistila jsem, že manžel má milenku. Co s tím? Bohužel jsem na něm ze zdravotních důvodů v současné době závislá,nemohu si dovolit razantní rozhodnutí.Měla bych být psychicky v pohodě, ale toto zjištění můj stav naopak ještě zhoršilo.Manželství nám do mého onemocnění fungovalo dobře, teď se vše hroutí.Měla bych se soustředit na boj s nemocí, ale nejde to, cítím se podvedená v tu nejhorší možnou dobu.
   Karel Chába Leden 25, 2018

   Dobrý den, ve vašem případě vám doporučuji, abyste vyhledala terapii a začala na ni docházet. Potřebujete svou psychiku posílit, a to sama nedokážete.
  Jaroslav Prosinec 9, 2018

  Dobrý den, potřebuji poradit.Již jsem 4 roky ženatý,a ženu stále miluji.Máme spolu 4letou dceru,žena má z předešlého vztahu 7let. syna.Když sem jí potkat, tak byla v dluzích,tak sem je za ní zaplatil.Založili jsme v roce 2015 spolu firmu,a v té firmě teď pracujeme oba.O rok později jsme si vzali hypotéku a postavili barák firmu máme v baráku, a jsme spolu furt, každý v jiné místnosti. ale teď je taková situace že ženu to již nebaví.Říká že jí furt sleduji a že jí mám furt pod dozorem.Chce chodit po zábavách,diskotékách,a mě již prý nepotřebuje.Její maminka jí v tom podporuje.Manželka pochází z rodiny,kde byl stejný problém jako mám já. akorát bez té firmy. Jejich manželství skončilo rozvodem
   Karel Chába Prosinec 10, 2018

   Dobrý den, Jaroslave, je možné, že se u vaší ženy opravdu opět opakuje její vztahový vzorec. Je otázkou, do jaké míry chce řešit to, co se u vás děje, a hlavně do jaké míry chce dělat kompromisy. V tento moment nejde až tak o ty diskotéky atd., ale o to, co je na pozadí vašeho vztahu. Doporučuji vám, abyste vyhledali odbornou pomoc. S tím přirozeně musí souhlasit oba. Přikládám odkaz na konzultace: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/.
    Jaroslav Prosinec 10, 2018

    Dobrý den pane Chába,já jsem klidně pro,ale potřebuji teda poradit,jak jí to mám vysvětlit že to má ještě řešení. Víte já už se nechci rozvádět,já se předtím rozvedl kvůli ní, moje první manželství nebylo to pravé,ženil jsem se v 19 letech, a nevyšlo to protože jsme bydleli u jejich rodičů. Takže samé hádky. Teď už opravdu nechci. Poraďte jak jí dostat na konzultaci,když mě nemůže vystát a nechce se mnou nikam jít.
     Karel Chába Prosinec 11, 2018

     Nemám na to bohužel radu. Když nechce, nejde to.
  David Leden 19, 2019

  Dobrý den, mám prozbu, žijí z manželkou 17.let,mame 3.detijemi 39.let ji je 37,pred 4.roky nastoupila do práce do restaurace. Je tam od rána do večera každý den včetně vykendu, jsem pecovatel, starám se o její maminku, a zároveň se starám o domácnost, začala chodit z kamarádkámaven, diskotéky, cajovni dene na kavicky, na rodinu si nespomene, přišla z práce, a řekla mi že mě nemiluje, že chce rozvod, jsem z toho hodně špatný, já ji moc miluji ale ona jde posuvem, co mám dělat, děkuji david
   Karel Chába Leden 22, 2019

   Dobrý den, Davide, aby se něco mohlo zlepšit, musí to chtít řešit oba. Mohlo by fungovat to, že se zkusíte zajímat o to, co jí chybí. Otázka je, zda to bude s vámi sdílet a zda jí to můžete dát vy. Z toho, co píšete, to bohužel vypadá tak, že život s vámi už nechce.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů