Existují základní předpoklady, které byste měli naplnit, abyste mohli zachránit váš vztah. V následujícím článku si je popíšeme. 

1. Se záchranou vztahu musíte začít u sebe 

Jestliže se zajímáte o to, jak zachránit vztah, je jasné, že se ve vašem vztahu něco stalo. Pravděpodobně máte nějaký druh krize. Základním předpokladem, abyste mohli váš vztah zachránit, je, že budete chtít každý začít se změnami sám u sebe. Pokud si už nejste blízcí, nemůže fungovat, když budete jeden na druhého tlačit.

Nemůžete zachránit vztah tak, že si budete podmiňovat svoji aktivitu, svoji vlastní změnu a svoji ochotu ke kompromisu tím, že si je budete od samého začátku podmiňovat tím, že se něco stane na druhé straně, u partnera.

2. Podmiňováním vztah nezachráníte, nedělejte to 

Pokud chcete se svým protějškem vztah zachránit, ideální by bylo, kdybyste se dohodli například na období 2-3 měsíců (záleží na tom, jak velký problém máte), kdy nebudete jeden od druhého nic očekávat. V praxi to znamená, že se začnete učit základům komunikace, ale nebudete očekávat od svého protějšku, že vás jako první přesvědčí, že záchrana vztahu stojí za to. Tyto 2-3 měsíce využijete k tomu, abyste se každý začal snažit sám od sebe, ze své strany. Začnete se snažit dělat to, co máte, ale zároveň si svoji snahu nebudete podmiňovat tím, co dělá nebo nedělá váš protějšek.

Každý člověk je jiný. Někdo se dokáže zmobilizovat rychle a dokáže velmi rychle naplňovat předpoklady, které jsou nutné pro záchranu vztahu. Někdo jiný je do sebe víc uzavřený, déle bojuje se zraněním, které v sobě má, a déle mu trvá, než začne mít výsledky. Proto není možné poměřovat snahu vás dvou, jako byste byli stejní. A právě proto je nutné dát si na začátek období, ve kterém nebudete na svůj protějšek tlačit.

3. Jak ovládnout svoje očekávání a zachránit tak vztah

Abyste co nejméně tlačili a měli šanci na záchranu vašeho vztahu, je třeba pracovat na vlastních očekáváních. Samozřejmě čím víc je vztah poškozen, čím víc toužíte po tom, abyste ho zachránili, tím větší očekávání máte. Proto je k záchraně vztahu klíčové snažit se svoje očekávání ovládat. 

Obecně vaše očekávání mohou vypadat například tak, že si myslíte, že partner už by se měl změnit. Neměl by něco dělat, nebo naopak by měl s něčím začít. Přirozeně k tomu byste se postupně měli propracovat. V lepším případě by partner mnohé z toho, co potřebujete, měl začít dělat nebo něčeho zanechat. Nicméně k záchraně vztahu není možné si podmiňovat vše od začátku. Abyste si začali více věřit, že to oba dva myslíte vážně, abyste jeden na druhého netlačili, je třeba dát si dobu hájení.  A tu si předem dohodnete a oba dva ji začnete plnit sami od sebe. 

4. Záchrana vztahu podporou a komunikací 

Nikdy samozřejmě není na škodu, když se budete od začátku vzájemně podporovat a chovat se tak, že nejste ty a já, ale jste my: jste jedna spojená jednotka, kdy jeden závisí na druhém. To je určitě velmi prospěšné. 

V rámci vaší dohody na přechodném období byste si také měli dohodnout, že se budete učit základům komunikace a práce s potřebami. Ideální by bylo, kdybyste se dvakrát týdně na hodinu setkali, věnovali se jeden druhému a učili se dovednostem, které k záchraně vztahu potřebujete. Určitě byste měli začít tím, že se budete učit základům komunikace: více o nich najdete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

Tato pravidla byste se měli učit na jednoduchých tématech, která pro vás nejsou tak výbušná a zraňující. Pokud chcete zachránit vztah, určitě se nepouštějte do hlavních témat, která vás do krize přivedla. Nikam byste se neposunuli.

5. Trpělivost a porozumění potřebám přináší růže 

Buďte trpěliví k tomu, co umíte vy sami a váš protějšek. Buďte pokorní k tomu, že změna, záchrana vztahu opravdu vyžaduje energii a čas. Často měsíce práce na tom, abyste se posunuli. Nemůžete si myslet, nefunguje to a nedělejte to, že hned v první den záchrany vztahu na sebe vytáhnete ta nejbolestnější a nejzásadnější témata a příčiny toho, proč jste v krizi. Na to nemáte dovednosti: kdybyste je měli, nedostali byste se do krize.

Další důležitá věc, se kterou byste měli pracovat, jsou potřeby ve vztahu. O potřebách se dozvíte více v článku Partnerská dohoda. Doporučuji, abyste se na potřeby zaměřili spíše až ve chvíli, kdy si osvojíte základy komunikace. Kdy se u vás sníží touha po tom, abyste zvítězili jeden nad druhým. Teprve pak má smysl bavit se o konkrétních potřebách, jež jsou pro vás prioritní. Komunikaci se nejprve učte na tématech, které nejsou tak důležitá, teprve později zkuste přejít k tématům, jež jsou klíčová.

6. Poznejte, jakou má váš vztah funkci, zachráníte ho

V neposlední řadě je při záchraně vztahu potřeba podívat se také na jeho funkčnost. Dá se říct, že každý vztah má na pozadí něco, čeho si běžně nevšímáme, ale co je pro nás důležité. Většinou se to týká věcí, jako jsou lidská hodnota, bezpečí, sociální jistoty, psychická pohoda atd. V každém vztahu je na pozadí jakási nevyřčená dohoda, která se pomyslně stará o to, abychom se ve vztahu s partnerem cítili bezpečně a hodnotně. Více o tom zjistíte v článku Jak opravit nefunkční vztah. 

O tomto tématu – funkcích vztahu – byste měli diskutovat ale až jako o posledním: až se opravdu naučíte komunikaci a dohodnete si, jaké potřeby jsou pro váš důležité. Teprve pak se bavte o tom, co pro vás bude nejspíš nejtěžší.

Závěrem si ještě jednou zopakujme důležitost spolupráce: při záchraně vztahu se snažte co nejvíce si pomáhat. Nejde o to, že byste druhému měli vše odkývat, že od začátku budete přesně takoví, jak si partner přestavuje. Jde o to, abyste se k partnerovi snažili přistupovat tak, aby na vás nemusel útočit, abyste vy neútočili na jeho slabiny.

Shrnu-li, jak zachránit vztah, platí, že by každý z partnerů měl začít u sebe. Změna nezačíná u partnera, ale u vás. A to bez ohledu na to, že si můžete myslet, že za vaši krizi může protějšek. Svou snahu o změnu si nesmíte v prvních týdnech podmiňovat tím, že vás o čemkoliv pozitivním bude přesvědčovat váš partner. To by vedlo jen k tomu, že oba budete čekat na startovní čáře a nikam se neposunete. Sepište si svá očekávání, která máte na partnera, a nedovolte, abyste se jimi nechali ovládat v prvních týdnech vaší proměny. Chovejte se týmově. Neupozorňujte na chyby ve snaze o vylepšení u partnera, a naopak se mu snažte pomoci k lepším výkonům. Začněte se společně učit komunikaci a pojmenování potřeb. Pojmenujte hlubší podstatu vašeho vztahu a bavte se o novém nastavení.

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, jak zachraňovat váš vztah? Nezoufejte. Kontaktujte mě prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím, rád vám pomohu. 

autor článku: Karel Chába