Vztahová poradna

Začínají se ve vašem vztahu objevovat problémy? Poslední dobou máte pocit, že se s partnerem skoro v ničem neshodnete a čím dál více se hádáte? Sice jste se zkoušeli s tím druhým nějakým způsobem dohodnout a vrátit vztah do stavu, kdy v něm budete oba dva spokojení, ale zjistili jste, že to není až tak jednoduché a všechny vaše dosavadní pokusy o nápravu zatím selhaly?

Uvědomujete si, že máte ve vztahu problém, že ho sami nezvládnete vyřešit, a proto jste se rozhodli navštívit vztahovou poradnu a pokusit se vztah zachránit dříve, než bude pozdě.

Jak zlepšit šance, že se vám podaří problém vyřešit?

Podle mých zkušeností z mé vztahové poradny v Praze naprostá většina lidí, která se vydá k poradci, vůbec netuší, co od těchto sezení očekávat a jak by k tomu měli přistupovat. Je důležité vědět, proč k poradci jdete a co si od toho slibujete.

Předně byste si oba dva měli uvědomit, že abyste váš vztah zachránili, bude se muset něco změnit a budete muset dělat kompromisy. Nemůžete si myslet, že vy za vaše problémy ve vztahu nemůžete, že to všechno způsobil ten druhý, a proto je to on, kdo by se měl změnit.

Ne, takto to nefunguje. Budete v něčem muset ustoupit oba a budete muset změnit vaše zvyky a pravděpodobně také způsoby vaší komunikace, které vás dovedly do této situace.

Pokud si toto ještě před návštěvou vztahové poradny uvědomíte, razantně zvýšíte šance vašeho páru na úspěšné vyřešení krize a zlepšení vašeho vztahu.

Vztahový poradce se bude snažit, abyste si s vaším partnerem či partnerkou opět našli cestu jeden k druhému. Jeho cílem je vás opět spojit, abyste si rozuměli, abyste spolu správně komunikovali a abyste si vzájemně naplňovali své potřeby.

Ve vztahové poradně vás nerozsoudí

Mnozí lidé jdou do vztahové poradny jako k soudu. Očekávají, že vztahový poradce za ně rozhodne, kdo z
nich za problémy může. Že jasně ukáže, kdo je na vině.

Tak to ale nefunguje.

Vztahový poradce není váš soudce. On nebude hodnotit osobnosti ani jednoho z vás. Na rozdíl od běžného poradenství jeden na jednoho jde vztahovému poradci především o váš vztah.

Za problémy ve vztahu téměř vždy mohou oba dva. Oba dva se na tom podílejí špatnou komunikací, ignorováním potřeb svého partnera a tak dále.

Ve vztahové poradně se naučíte komunikovat a řešit problémy

Jedním z nejčastějších problémů ve vztazích je špatná komunikace. Lidé spolu v páru neumí správně komunikovat. Neumí říci, co chtějí, co cítí, co by rádi změnili. Proto je důležité, aby měl každý pár pravidla komunikace.

Tomu vás naučí právě vztahový poradce. Naučí vás, jak v klidu s vaším partnerem hovořit, jak říci, když se vám něco nelíbí a jak se dohodnout na kompromisu.

Musíte si uvědomit, že vaše problémy ve vztahu nezmizí samy od sebe. Jediným způsobem, jak skutečně napravíte váš vztah, je cílená a dlouhodobá práce a snaha obou partnerů. Budete se muset naučit občas ustoupit a starat se také o potřeby vašeho partnera, nejenom o ty své.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout
Omlouváme se, komentáře a poradna jsou dočasně vypnuté. V případě, že potřebujete vyřešit svůj partnerský problém, můžete využít služby písemné konzultace. Pro více informací klikněte zde.