Máte obavu z virtuální nevěry partnera a zajímá vás, jak poznat, zda vás podvádí na internetu? Jakých signálů si při podezření na virtuální nevěru všímat, se dozvíte na následujících řádcích.
Fenomén virtuální nevěry a co si pod ním představit
Moderní technologie změnily způsob, jak žijeme, pracujeme a prožíváme naše vztahy. S příležitostmi, které nám digitální svět nabízí, přichází ale také nové výzvy. Jednou z nich je i virtuální nevěra, tedy emocionální a/nebo sexuální vztah s někým jiným než primárním partnerem, a to prostřednictvím internetu (bez fyzického kontaktu).
Virtuální nevěra často začíná zdánlivě nevinnou komunikací online, postupně přerůstající do hlubších vazeb. Ty mohou být jak citové (ve formě slovního projevování přízně apod.), tak sexuální (například vyměňování erotických fotografií), v obou podobách přitom mohou ohrožovat existující partnerský vztah.
Více o tom, co to je virtuální nevěra, se dozvíte v článku Virtuální nevěra.
Jak poznat, že je vám virtuálně nevěrný? Všímejte si těchto signálů
Teď již tedy víte, co je virtuální nevěra, jak ale poznáte, že vstoupila i do vašeho vztahu? Na to, že vás partner podvádí na internetu, vás může upozornit celá řada signálů. Pozor ale: stejně jako „jedna vlaštovka jaro nedělá“, nevyvozujte předčasné závěry z jednoho jediného ukazatele, mohli byste zbytečně narušit vztah, který je ve skutečnosti zdravý a má budoucnost.
Nejčastější signály virtuální nevěry jsou:
- Změna hesel: Dříve jste se do partnerova zařízení přihlásili bez problémů, najednou vám ale brání nové heslo? Zbystřete! Změna přístupových údajů do počítače, telefonu, e-mailu a dalších online služeb může signalizovat snahu zatajit před vámi něco, co by se vám nemuselo líbit.
- Ukrývání zařízení: Nejen že se do jeho telefonu kvůli novému heslu nedostanete, on ho navíc už vůbec nedá z ruky, případně se s ním ukrývá v koupelně nebo v ložnici. A co se týče jeho počítače, tak ten jste už neviděli dobrý týden.
- Skryté chování na sociálních sítích: S prvními dvěma body úzce souvisí i ten další. Pokud si tedy váš partner v poslední době změnil nastavení soukromí na sociálních sítích, možná jeho online interakce nejsou tak košer, jako tomu bývalo dřív.
- Tajné zprávy: Také skryté zprávy a soukromé konverzace s jinými lidmi (viz bod 2 – třeba za zavřenými dveřmi toalety nebo ložnice) mohou naznačovat, že se druhý dopouští virtuální nevěry.
- Závislost na online komunikaci: Tráví-li partner stále více času online a méně a méně času se věnuje reálnému životu (samozřejmě včetně vás samotných), může to znamenat, že „něco“ hledá mimo váš vztah.
- Nevyjasněné časové mezery: Na internetu dnes děláme vše od práce po nákupy potravin, pokud vám ale druhý nedokáže – nebo spíše není ochotný – vysvětlit svoji každodenní (a celodenní!) online aktivitu, možná je vám virtuálně nevěrný.
- Změna chování: Náhlé změny v chování partnera (zvětšující se odstup od vás, častá podrážděnost apod.), a to nejen v souvislosti se zařízeními nebo online účty, mohou být signálem toho, že něco dělá za vašimi zády.
- Emocionální a/nebo sexuální odtažitost: Postupně se zvětšující citová mezera a stále méně intimních momentů mezi partnery bývají indikátorem toho, že je něco špatně. To „něco“ může být právě virtuální nevěra.
Zajímá vás, jak poznat, zda vám je nevěrný i fyzicky, v „reálném“ světě? Přečtěte si článek Jak poznat, že je mi nevěrný.
Virtuální nevěra potvrzena: co dál?
Jak již bylo řečeno, jeden signál virtuální nevěru rozhodně nepotvrzuje, za změnou chování druhého navíc může být něco úplně jiného než to, že vás začal podvádět na internetu. Pokud se ale indikátorů sešlo víc a vy jste se rozhodli partnera konfrontovat, možná se vám vaše podezření potvrdilo: do vašeho vztahu vstoupila virtuální nevěra.
Co dál? Záležet bude na celé řadě faktorů, mezi nimi hlavně na vaší (a partnerově) osobnosti. Zatímco pro některé lidi je virtuální nevěra něco, nad čím jen mávnou rukou a „jedou“ dál, jako by se nic nestalo (přece spolu nespali, takže vlastně o nic nejde, že?), pro jiné je zradou toho největšího kalibru, s níž se ani přes sebevětší snahu nedokáží vyrovnat. Většině lidí nicméně virtuální nevěra primární vztah nějakým způsobem naruší. Chtějí-li v něm – jí navzdory – zůstat a problém vyřešit, čeká je spousta práce: na komunikaci, obnovování důvěry a poznávání přání a potřeb jeden druhého. Jak na to, mohou zjistit například v článcích Naslouchání ve vztahu a Komunikace mezi manželi.
Nejste si ani po přečtení článku jistí tím, jak poznáte virtuální nevěru? Máte podezření, že vás partner podvádí na internetu, ale nevíte, zda to potvrzuje dostatek signálů? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě. Rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.
autor článku: Karel Chába