Podle mých zkušeností z praxe mají s tímto tématem problém většinou ženy. Dozvěděly se, že jejich partner masturbuje a vadí jim to. Mají pocit, že je úchylný, že už je nemá rád, že už ho nepřitahují.

Je třeba říci, že masturbace je naprosto přirozená a není to žádná úchylka. Masturbace hraje důležitou roli v životě člověka a provozuje ji 85 % mužů a 70 % žen.

Není zdraví škodlivá, pokud je prováděna v rozumné míře. Pouze ve výjimečných případech nadprůměrné masturbace může člověk pociťovat únavu nebo se mohou dostavit bolesti hlavy.

I ve fungujícím vztahu je masturbace zcela normální

Pro mnoho mužů i žen má jinou funkci než sex s partnerem.

 

Masturbace bývá cestou k vybalancování rozdílných zájmů v sexu a naplňování určitých sexuálních představ.

Masturbace není jen záležitostí mladých lidí. Věnují se jí lidi každého věku od puberty výše.

Intenzita masturbace se v průběhu vztahu obvykle mění. Na začátku vztahu, kdy na oba působí prvotní zamilovanost, k masturbaci tolik nedochází. Čím déle jsou spolu ve vztahu, tím větší je pravděpodobnost, že se začnou partneři občas uspokojovat také sami.

Masturbace nemusí být pouze způsobem naplnění představ, ale také k ní dochází ve chvílích, kdy druhý partner zrovna není na blízku, ale chuť by byla. Je to vždy lepší řešení než nevěra.

Kdy se masturbace stává problémem, který je třeba řešit?

 

Pokud kvůli časté masturbaci už není chuť či nálada na toho druhého. Pokud se kvůli masturbaci snižuje intenzita sexuálního styku s partnerem, už to není prospěšné pro vztah.

Jak to řešit? V klidu, upřímně a otevřeně si o tom pohovoříte. Zde je důležitá důvěra ve vztahu. Partner vám musí věřit, že se může svěřit a nebude mu to vyčítáno či později předhazováno. Pokud nemáte ve vztahu vybudovanou důvěru na pevných základech, nastává problém a měli byste nejprve řešit, jak získat zpět ztracenou důvěru.

Pokud je důvodem časté masturbace, která vede k úpadku sex života partnerů, nedostatek vzájemné přitažlivosti mezi partnery, určitě vyhledejte odbornou pomoc dřív, než se rozhodnete k nějakým zásadním krokům.

Okořeňte svůj sexuální život

Zkuste svůj sexuální život trochu obměnit. Vyzkoušejte nová místa, sdílejte své sexuální představy a naučte se o nich mluvit. Schopnost spolu otevřeně komunikovat je velmi důležitá pro opětovné nastartování sexuální života.

Někteří lidé mají velký problém, když zjistí, že partner masturbuje. I ti, v jejichž vztahu nedochází k žádnému zanedbávání a kteří mají normální sexuální život. Tito lidé se cítí méněcenní. Pociťují úzkost a žárlivost. Mají pocit, že je partner nemá rád a dávají si to za vinu

V těchto případech není problém u toho, kdo masturbuje, ale u toho z partnerů, kterému to extrémně vadí.

Pokud se v tomto poznáváte, snažte se najít příčinu těchto negativních emocí a strachů. Tyto negativní myšlenky mohou mít příčinu již v primární rodině. Obvykle jsou způsobené výchovou, ale může za tím být také zneužívání. Dřív sex býval tabu. Nemluvilo se o něm a to v některých mohlo zanechat či vytvořit nějaký psychický problém.

Jak to ale vyřešit? Snažte se o tom mluvit. Dohodněte si jasná pravidla co dělat, aby to ten jeden takhle negativně neprožíval. Pokuste se najít příčinu vašeho strachu. Pokud to nepomůže, určitě vyhledejte odbornou pomoc. Může za tím totiž být hluboký problém, který může vést až k rozchodu.

autor článku: Karel Chába