V článku se dozvíte, jak k citové nevyzrálosti muže dochází, jak ji poznáte a co s ní můžete dělat.

Citová nevyzrálost mužů má kořeny v dětství 

Citová nevyzrálost muže má své kořeny samozřejmě už v raném věku. V rámci své výchovy citově nevyzrálý muž buď neviděl vzor, nebo nebyl veden k tomu, jak by se měl chovat. Jak by se o sebe měl starat, jak by měl zacházet s vlastními emocemi, frustrací, když mu něco nejde. Když něco nemůže být tak, jak by on chtěl. 

K citové nevyzrálosti dochází mnohdy u mužů, kteří byli nějakým způsobem zanedbáváni, nebo naopak u mužů, kteří byli příliš opečováváni. Jeden z rodičů (nebo oba dva) jim ve všem zametal cestičku. Neustále je nepřiměřeně podporoval, chválil, snažil se pro ně udělat první poslední a vytvářel dojem, že vše, co chtějí, je možné. Takové dítě se pak nedokázalo dostatečně zpevnit.  

Za citovou nevyzrálost nemůžou, musí za ni ale převzít zodpovědnost

Je tedy třeba si uvědomit, že citově nevyzrálý muž není vinen tím, jak je nastavený. K hlavnímu nastavení jeho mysli, a tím pádem k citové nevyzrálosti došlo v jeho raném dětství. To v mnoha ohledech navíc probíhalo na nevědomé úrovni a muž si to ani neuvědomoval. 

Zároveň je ale zjevné a jasné, že každý dospělý člověk, tedy i citově nevyzrálý muž, je za své nastavení a za svou psychiku zodpovědný. To znamená, že byste to muži neměla vyčítat, neměla byste ho dehonestovat nebo mu jakýmkoliv nevhodným způsobem dávat najevo, že je citově nevyzrálý. Pokud vám to ale vadí, měla byste po něm vyžadovat, aby se situací něco dělal a aby za ni převzal zodpovědnost.

Jak poznat citovou nevyzrálost? 

Příkladů, jak se projevuje citová nevyzrálost, bychom si mohli uvést celou řadu. Za citově nevyzrálého můžeme označit třeba muže, který se velmi často uráží a nechce o svých problémech vůbec mluvit. Citově nevyzrálý může být také muž, který dny až týdny mlčí, ale také ten, který se chová tak, že když něco chce, nejede přes to vlak. Stejně jako malé dítě, které není schopné přijmout, že vše mít zkrátka nemůže. Citově nevyzrálý muž je ale i ten, který se hodně stydí za své emoce, není ochoten o nich mluvit nebo přiznat svou chybu.

Citově nevyzrálí muži mohou mít problém s autoritou a se svými vlastními rodiči. Nebo jsou naopak na rodiče (a to přesto, že jsou dospělí a mají svou vlastní rodinu) velmi navázáni: řeší s nimi více než se svojí manželkou nebo partnerkou a jí pak už verdikt jen oznamují. Citově nevyzrálý muž může být hodně nesebevědomý a neustále se před ženou shazuje a fňuká, že je vše hrozné, může být ale také naopak až přehnaně sebevědomý a dávat najevo, jaký je borec a jak vše zvládne. Může mít velké problémy s rozhodováním a přijímáním odpovědnosti.

Co s citově nevyzrálým mužem? Buďte empatická a zamiřte do poradny 

Co tedy s tím, když vedle sebe máte citově nevyzrálého muže? Jak už jsme si naznačili, rozhodně byste to neměla brát tak, že je na vině on sám a že vám to, jak se chová, dělá naschvál. A vy mu chcete říct, jak moc vám to vadí. Čím více totiž budete na citově nevyzrálého muže útočit a dávat mu najevo, že je v něčem nedostatečný, tím horší bude jeho chování.

Naopak projevíte-li vůči němu určitou míru empatie nebo soucitu s tím, že si s něčím neví rady, něco nezvládá nebo se z některých věcí příliš hroutí, bude mít větší důvěru s vámi o těchto situacích mluvit. A to je klíčové: pokud chcete citově nevyzrálého muže někam posunout, budete ho muset přesvědčit o tom, že se mu vyplatí, aby s vámi mluvil, aby se vám otevřel, aby ukázal, že má slabiny, za které se právě citově nevyzrálí muži dost často stydí.

V ideálním případě byste také měla trvat na tom, že budete celou věc řešit tak, že půjdete do poradny. Je totiž vždy lepší, když situaci posoudí někdo třetí a neutrální a verdikt ohledně toho, co se ve vašem muži skutečně děje, vyřkne někdo jiný než vy sama. Čím více budete upozorňovat na něco, co samozřejmě může být pravda, tím horší to může být. A to opět z toho důvodu, že muž nechce ztratit svou tvář. 

Citově nevyzrálý muž je jako dítě. Přistupujte k němu tak

Snažte se proto být empatická a vysvětlit muži, že by bylo dobré, abyste společně navštívili poradnu. Realita je taková, že pokud s vámi muž nebude chtít nikam jít, pak to bohužel bude asi právě případ, kdy nechce přiznat, jak na tom ve skutečnosti je. Proto určitě nedoporučuji, abyste se k situaci stavěla tak, že citová nevyzrálost je problém jen vašeho partnera. Snažte se na to jít diplomaticky a postavit se k věci tak, že máte ve vztahu společný problém, který byste chtěla řešit.

Čím více budete muži naznačovat, že problém má jen on, tím horší bude jeho postoj. A o to těžší bude se s ním vůbec na něčem dohodnout a někam se posunout.

Citově nevyzrálý muž je v jistém ohledu jako dítě a podle toho k němu musíte přistupovat a očekávat jeho reakce. Hodně přitom záleží na tom, jestli muž svoji citovou nevyzrálost projevuje tak, že se ji snaží překrýt grandiózním chováním, anebo je naopak submisivní, vystrašený a úzkostný. Ten, kdo je úzkostný, potřebuje více pomoci. U toho, kdo se chová jako macho, na to musíte jít spíše tím způsobem, že to není on, ale vy dva, kdo má problém a kdo s ním musí něco dělat.

Nevíte si ani po přečtení článku rady s citovou nevyzrálostí svého muže? Nezoufejte a obraťte se na mě. Rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.

autor článku: Karel Chába

Související články: Manžel je mamánek a Manžel a jeho matka