Máte vztah, ale najednou přítel či přítelkyně ochladla a neozývá se? Chcete vědět, proč se tak děje? Co může být za tím? Pak pokračujte dále ve čtení. Jestliže se vám toto stalo na začátku vztahu či při seznamování, kdy se vám partner či přítelkyně přestala ozývat, pak si přečtěte článek „Neozývá se“, který se tímto zabývá situací na začátku vztahu zde. 

Situace, kdy partner či partnerka ochladne a neozývá se, se většinou stává do jednoho roku vztahu. Tento vztah je prozatím nový, mladý a stává se to především ze strany toho, u něhož opadla zamilovanost. Zamilovanost je opravdu úžasná v tom, že nás umí zmanipulovat natolik, že věříme tomu, že náš protějšek je ten, kdo se nám líbí, a s kým chceme být. Pokud zamilovanost pomine, pro některé je to pak hořké probuzení, když začneme zjišťovat, že partner není tím, s kým chceme být a sami sebe znejistíme.

Kdo se nejčastěji ve vztahu neozývá a proč?

Toto se děje lidem, kteří mi na konzultacích tvrdí, že jim nic zásadního na druhém nevadilo a ve vztahu se nic převratného nestalo, nic se nezměnilo. Partner či partnerka byli pořád úžasní, jen zamilovanost již opadla. Tito lidé sami znejistí, že se jim něco podobného stalo, že necítí to, co předtím cítili k tomu druhému.

Stává se to i lidem, kteří nevědí, jak naložit s vlastním životem. Buďto jsou v situaci, kdy se jejich život nějakým způsobem zásadně mění, např. prochází osobní krizí spojenou s prací, penězi a podobně a toto si přenáší i do vztahu. Sami si pak vyčítají, že nemohou druhému poskytnout to, co by měli. Mohou si také myslet, že za jejich problémy může vztah samotný a odmlčí se a přestanou se ozývat. Pokud jste v situaci, kdy se vám partner přestal ozývat, zamyslete se nad tím, zda by v tom nemohla hrát roli podobná situace.

Dalším nejčastějším důvodem, když se někdo přestane ozývat v dlouhodobém vztahu, se vyskytuje u lidí, kteří mají problémy ve vztazích. Tyto problémy již měli před zmíněným vztahem. Šli ze vztahu do vztahu. Takoví lidé jdou do vztahu velmi rychle, zamilují se, partnera si zidealizují a po odeznění zamilovanosti teprve vidí realitu. Jejich nespokojenost začne narůstat a přestanou se na ten popud druhému ozývat a ve vztahu se stáhnou do ústraní.

Neozval se. Co mám dělat?

Pokud se vám partnerka či partner neozývá, dejte si pozor na to, abyste nepřiměřeně „neházeli“ vinu za chování druhého na sebe. Samozřejmě se na vztahu vždy podílejí oba dva a vzájemně se vědomě i nevědomě ovlivňují, ale to neznamená, že na sebe musíte brát celou vinu za to, jak se k vám druhý chová.

Jestliže vašemu partnerovi ve vztahu něco vadilo, nyní se stáhl a neozývá se, pak toto není to správné řešení a zdaleka to není vaše chyba, že se tak chová. Bez toho, aniž by vám dal kvalitní zpětnou vazbu na to, čeho se mu ve vztahu nedostává, co mu vadí či co jej trápí, jste zcela bezmocní s touto situací něco udělat. Přehnané výčitky tedy nejsou na místě.

Někdy může být situace taková, že partner, který se neozývá, potřebuje jen čas a odstup od vztahu. Špatně to s vámi komunikoval a vy tuto situaci můžete zhoršit tím, že budete příliš aktivní, budete vytvářet na druhého nátlak nebo si začnete zbytečně sypat popel na hlavu. Začnete se všemožně přehnaně omlouvat, což může být partnerovi ještě více nepříjemné, a o to více se od vás odtahuje.

Zastavte se a popřemýšlejte nad tím, co se u vás za poslední měsíce děje, jak jste se k sobě chovali, co jste mohli přehlédnout. Možná přijdete na to, proč se vám partner nyní neozývá, jaký k tomu může mít důvod.

Přehnané omlouvání a slibování může váš protějšek od vás ještě více odtáhnout a může ještě více ochladnout. Pokuste si uvědomit, jak jste spolu dříve komunikovali. Pokud jste se druhému ozývali každý den, pak mu dejte 3-4 dny času k tomu, aby získal odstup. Pak mu napište, kde se zeptáte, co se děje.

Doporučuji, abyste napsali slušný text, kde vyjádříte i své obavy. Zeptejte se, co se děje, zda se nestalo něco vážného. Jestli se něco nezměnilo, a že byste rádi pomohli a dozvěděli se, co můžete teď dělat, a jak se máte chovat. Netlačte na druhého, neútočte. Druhý potřebuje mít pocit, že vám může svobodně odepsat, aniž by na něj byl vytvářen tlak v podobě neustálého vypisování zpráv a volání.

Vyhodnoťte správně situaci, když se vám neozývá a podle toho jednejte!

Pokud se nebude druhý ozývat a vy vyloučíte to, že by se mohlo stát něco vážného, pak to ve většině případů bývá, že druhý o vás nemá zájem. Možná vám nemá sílu říci, že je konec, nechce vás zranit. Pokud se ozve a řekne vám, co se děje a situace se začne zlepšovat, pak je to v pořádku. Začněte se zabývat tím, co bylo příčinou, že se přestal ozývat.

Jestliže se chová protějšek nadále tak, že se vám vyhýbá, přesouvá setkání, vymlouvá se, že má moc práce, nemá čas a neví co chce, pak se dohodněte na době, kterou partner potřebuje na to, aby si vše vyřešil. Dohodněte se na tom, jak se k sobě máte chovat, jak často si máte psát či volat, příp. o čem si budete psát. Člověk, který ochladl, sám potřebuje čas a prostor, aby si něco uvědomil.

Musíte být pokorní. V lidské mysli se stavy, které zažívá člověk, který se přestal ozývat, formují běžně měsíce a není pak v silách a možnostech „postiženého“ situaci vyřešit ze dne na den. Paradoxně není výjimkou to, že ten kdo byl postaven do situace, že se mu protějšek přestal ozývat, situaci svým strachem a nátlakem zhoršuje ještě více a utvrzuje partnera, který se přestal ozývat, o správnosti jeho rozhodnutí.

Buďte si tedy jistá, že vy, i když vám to připadá nespravedlivé, děláte vše, abyste nejistému protějšku dali prostor a čas.

Pokud se situace bude jevit, že se nic nemění, vše zůstává při starém, protějšek se vám vyhýbá, pravděpodobně již nemá zájem to s vámi řešit. Nedělejte si žádné iluze a uzavřete to.

Pokud se nacházíte v podobné situaci, kdy se vám partner či partnerka neozývá a jste zmateni, nevíte, co dělat, neváhejte a jednejte. Obraťte se na mě a domluvte si konzultaci. Společně se podíváme na váš vztah z většího nadhledu, abyste pochopili, co se u vás děje a najdeme cestu, abyste se posunuli.

Autor článku: Karel Chába