Scházíte se a spíte i po rozchodu se svým bývalým partnerem a zajímá vás, co to může znamenat a jaké signály vám tím ex protějšek dává? Za tím, proč spolu po rozchodu partneři nebo manželé i nadále intimně žijí, stojí několik nejčastějších důvodů, na které se teď podíváme. 

Pořád spolu spíte? Možná jste se rozešli jen na oko 

Prvním nejčastějším důvodem, proč s ex partnerem spíte i po rozchodu, je, že ve skutečnosti – ať už si to uvědomujete, nebo ne – jste se svým způsobem rozešli jen na oko. Rozhodně to přitom nechci nijak shazovat. Rozchod tohoto druhu se děje často z toho důvodu, že jeden nebo oba dva už spolu nemohou vydržet.  Zraňují se, hádají se a bolest, kterou prožívají, je pro ně neúnosná. 

Zároveň si ale nedovedou představit, že by se úplně rozešli. A proto vyhledávají svoji blízkost a ujišťují  sami sebe tím, že spolu spí, o své hodnotě. Přitažlivosti, místě vedle svého ex partnera. To místo si tím potvrzují a přesvědčují se o tom, že jsou pro něj stále důležití. V tomto případě je to pro ně tedy jen rozchod, aby si ulevili, ale spíše se od sebe jen oddálí. 

Když se rozejdete, ale pořád se přitahujete 

Druhý důvod toho, že spolu lidé spí i po rozchodu, je, že se opravdu chtějí rozejít v tom smyslu, že už spolu nechtějí být. Vztah jim nevyhovuje z mnoha důvodů. Zároveň je mezi nimi ale taková sexuální přitažlivost, že i když se rozešli, buď nechtějí spát s nikým jiným, nebo sice někoho mají, ale nevyhovuje jim to. Proto spolu intimně žijí i nadále. 

Taková přitažlivost ovšem nebývá jen fyzická, ale je mixem toho, že jsou na sobě bývalí partneři nějakým způsobem závislí. Jsou na sebe zvyklí. To, že spolu spí i po rozchodu, souvisí s tím, že nejsou schopní se od sebe úplně odpoutat.  Současně to ale vnímají tak, že rozchod je nebytný, že spolu opravdu nechtějí nic vytvářet.

Nemusí jít přitom ani tak o to, že se nějakým způsobem zásadně zraňují jako u první varianty. Například je spolu nic jiného, než je sex, nebaví nebo nevidí smysl v tom, že by spolu byli. Vzájemné přitažlivosti využívají jen k tomu, aby spolu mohli spát, aby se necítili sami. Nebo mají pocit, že s nikým jiným takový sex nezažijí. Opět tady roli nehraje jen fyzická přitažlivost, ale i připoutanost jeden k druhému. Zvlášť se touto variantou zabývám proto, že ji mnohdy rozlišují i klienti.

Spíte spolu i po rozchodu, protože vám chybí lidské teplo 

Někdy se partneři rozejdou a nějakou dobu se skutečně nevídají.  Protože jsou ale sami a mají potřeby intimního, sexuálního styku, po delší době, třeba i několika měsících, se se svým ex partnerem dohodnou na tom, že spolu začnou spát. Jako už v několika případech výše nejde ani tady jen o sexualitu, protože ta je vždy provázána i s psychikou. I když si partneři říkají, že spolu intimně žijí, protože nemají s kým spát. Jde i o pocity samoty a to, že chtějí cítit, že jsou pro někoho důležití, chtějí cítit lidskou blízkosti, lidské teplo.

Dalším důvodem – opět ne neobvyklým a podobným druhé zmíněné variantě – je situace, kdy si oba partneři najdou někoho jiného. Spí spolu a podvádí svoji novou známost pro pocit spiklenectví. Toho, že mají něco, co je jen jejich, co je spojuje, dodává jim pocit jedinečnosti. 

Přitažlivost a pouto jako příčina toho, že spolu spíte i po rozchodu

Takto bychom si mohli popsat ještě spousty dalších možností.  Nicméně všechny varianty situací, kdy se lidé rozejdou a dále spolu spí, mají společnou jistou formu přitažlivosti. Navázanost na partnera, stav psychiky, kdy se partneři potřebují o něčem ujišťovat. Kdy se chtějí cítit hodnotní a vzájemně si k tomu poslouží. 

V drtivé většině případů, kdy spolu partneři i po rozchodu spí, tedy můžeme mluvit o tom, že jejich rozchod nebyl dokonán. Zcela se od sebe neodpoutali a úplně si svůj život nevyřešili tak, aby přerušili pouto, které mezi nimi bylo. Jsou tak více či méně závislí na kontaktu s ex partnerem, respektive na tom, že spolu pořád spí. 

Spíte spolu i po rozchodu? Jste na sobě závislí, přiznejte si to

Spousta lidí, kteří i po rozchodu se svým bývalým partnerem spí a tuto věc řeší i tehdy, když už jsou znovu zadaní, si ji racionalizuje například tím, že se současným partnerem je sex tolik nebaví, a věří tomu. To ale může být – a často i je – obrana mysli, která nechce dovolit, abyste se na nového partnera zcela navázali.  Znamenalo by to přetrhnout pouto se svým ex. Každý samozřejmě může mít různé motivace, proč nechce, aby k tomu došlo. Není přitom ani potřeba, ani možné zmiňovat všechny, každý si doplní tu svou.

Důležité ale je si to uvědomit, protože takováto přitažlivost nemusí být čistě o tom, že spolu musíte spát, protože to prostě jinak nejde. I když tomu můžete věřit, můžete mít – a máte – nějaké motivace k tomu, že se svým ex partnerem spíte i navzdory tomu, že jste se rozešli.

Spíte spolu i po rozchodu: problém, nebo ne? 

Pokud jste sami, nikoho nemáte a nijak zvlášť vás to nebolí a nezraňuje, pak je to, že se svým ex partnerem spíte i po rozchodu, asi v nejlepším pořádku. Není potřeba se tím zabývat. Nicméně pokud jste si našli nového partnera a komplikujete si tím nebo někomu jinému život, pak je to samozřejmě teoreticky problém. 

Zároveň to může být problém i tehdy, když by se jeden z vás chtěl vrátit. To, že s ním ex partner spí, ho mate. Partner mu zároveň dává najevo, že on se vracet nechce. Neberte to proto tak, že když spolu spíte a je mezi vámi silná sexuální přitažlivost, znamená to, že se k sobě vrátíte nebo se vrátit můžete. Není to pravda: druhý zájem mít nemusí a vídá se s vámi z různých důvodů, které jsem výše popsal i nepopsal, ale není to důvod k návratu. U spousty lidí to právě takto je a často jeden z páru zůstává dlouhodobě nespokojený a chtěl by něco víc, nepřiměřeně nebo zbytečně trpí.

Rozešli jste se se svým partnerem nebo manželem, ale pořád spolu spíte? Pokud situaci vnímáte tak, že je to v pořádku, není třeba nic řešit. Trápí vás a ani po přečtení článku si nevíte rady s tím, jak věc řešit? Pak se na mě neváhejte obrátit prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.

autor článku: Karel Chába