Na začátku nového vztahu je tak snadné se ztratit v návalu krásných emocí a úžasných chvil strávených ve společnosti člověka, do kterého jste beznadějně zamilováni. Ale jak poznat, že to není jenom vzájemné chvilkové poblouznění? Jak poznat, že váš vztah má potenciál vydržet vám až do konce života?

1) Jak hodně jste si podobní?

Máte podobné záliby? Baví vás stejné věci? V životě chcete dosáhnout podobných cílů? A nebo jste jako voda a oheň naprostý opak toho druhého? Studie prokázaly, že dva lidé, kteří jsou hodně rozdílní, se v případě krátkodobých vztahů přitahují více. Naopak lidé, kteří jsou si více podobní, jsou si atraktivnější a úspěšnější v dlouhodobých vztazích. Čili pokud jste si hodně podobní, je to dobrý předpoklad k tomu, aby váš vztah vydržel.

2) Potkali jste už partnerovu rodinu a přátele? A co obráceně?

Pokud s partnerem počítáte i do budoucna, chcete ho seznámit s lidmi, kteří jsou pro vás v životě důležití tedy rodina a přátelé. A zrovna tak naopak, když si vztahem jisti moc nejste nebo zatím nevíte, jestli to bude něco vážnějšího, partnera na slavnostní večeři k rodičům zatím asi zvát nebudete.

3) Snažíte se jeden od druhého učit, ne se navzájem kontrolovat

Nesnažíte se ovládat vašeho partnera. Nezjišťujete neustále, kde a s kým byl. Nerozhodujete za něj, jak bude trávit svůj volný čas. Naopak se ho snažíte poznat jako člověka se vším všudy. Nepociťujete, že by se váš partner snažil kontrolovat váš život. Problémy ve vztahu se vám budou řešit mnohem lépe, když k nim budete přistupovat tak, že se oba dva učíte něco nového. A naopak pokud se jeden nebo oba dva budete snažit toho druhého ovládat, problémy budete pouze prohlubovat.

4) Dáváte přednost společnému času před neustálou prací

Ano, práce a plnění úkolů jsou důležité. Ale nemůže to mít ve vztahu naprostou prioritu. Je důležité, abyste oba dva byli schopni si nalézt čas na toho druhého. Pokud budete dlouhodobě dávat přednost práci a nebudete se svému partnerovi věnovat, akorát svůj vztah ohrozíte a zaděláte si na pořádnou krizi. Kolik znáte workoholiků, kteří mají šťastný a naplňující dlouhodobý vztah?

5) Chápete, že za vaše štěstí a spokojenost jste zodpovědní vy sami

Uvědomujete si, že to, zda budete žít šťastný život, záleží především na vás. Neočekáváte od partnera, že se bude starat o to, abyste žili naplňujícím životem. Za vaše emoce, pocity zadostiučinění a spokojenost jste zodpovědni vy. Pokud budete očekávat, že učinit vás šťastnými je povinností vašeho partnera, čeká vás zklamání. Je na vás, abyste uchopili svůj život do vlastních rukou a postarali se o to, aby byl dobrý. Váš partner vám v tom jistě rád pomůže, ale odpovědnost je na vás.

6) Obáváte se samoty?

Je prokázáno, že lidé, kteří se velmi obávají samoty a nechtějí za žádnou cenu skončit sami, mívají nižší standardy, co se partnera týče. Často se spokojí s partnerem, který je třebas velmi vzdálen jejich ideálu, ale pro tuto chvíli je dost dobrý, protože nejsou sami. Pokud tedy vy nebo váš partner máte podobné obavy, je možné, že nejste úplně ideální pár a dlouho vám to nevydrží. A naopak, pokud se samoty neobáváte, jste zdravě sebevědomí, pravděpodobně
se vám bude ve vztahu dařit lépe.

7) Jak hodně se vy nebo váš partner poohlížíte po opačném pohlaví?

Pokud je člověk ve vztahu spokojený a šťastný, přirozeně směřuje svoji pozornost a energii směrem ke svému partnerovi a vztahu. Naopak pokud i třeba jen podvědomě tuší, že ten současný vztah není úplně ideální, rozhlíží se kolem po lidech opačného pohlaví a zvažuje, zda by partnerství s nimi pro něj nebylo lepší.

Zamysleli jste se nad těmito 7 body a došli jste k závěru, že váš vztah má dobré základy a pravděpodobně vám vydrží? Výborně!

Ale pokud jste zjistili, že to až tak růžově nevypadá, ještě není vše ztraceno. Pokud chcete předejít případné partnerské krizi či dokonce rozchodu, kontaktujte odborníka na partnerské vztahy, který vám ukáže, jak správně ve vztahu komunikovat a jak ho budovat.

autor článku: Karel Chába