Přestože jste se s bývalým partnerem či partnerkou rozešli, dává vám najevo, že se k vám chce vrátit?

Možná jste si naprosto jisti, že už to podruhé zkoušet nechcete. Dejte jasně najevo, že s tím druhým již nikdy nechcete nic mít. Nenechte ho na pochybách.

Pokud ale váháte a přemýšlíte, zda partnera skutečně vzít na milost, měli byste mít jasno v těchto 3 bodech:

  1. Znáte pravé příčiny vašeho rozchodu?
  2. Změnil se partner, nebo je vše stále při starém?
  3. Je to riziko. Nikdy nemáte naprostou jistotu, že to ten druhý myslí vážně.

Proč jste se rozešli?

Než se k sobě vrátíte, měli byste si nejprve uvědomit, co vlastně způsobilo váš rozchod. Jaké problémy vedly k tomu, že jste se od partnera odcizili natolik, že už jste dále nemohli být spolu.

Vzájemná neslučitelnost

Zjistili, že jste vlastně naprosto neslučitelní? Prostě dvě naprosto odlišné povahy, které spolu neměly prakticky nic společného, a proto jste se rozhodli vztah ukončit?

Pak vám nedoporučuji se k sobě vracet a zkoušet to ještě jednou. Dejte si raději šanci potkat někoho, kdo se k vám bude hodit.

Nevěra

Rozešli jste se proto, že vám váš partner byl nevěrný? Udělal to jenom jednou, nebo se nevěra opakovala? Proč si myslíte, že už vám teď nevěrný nebude? Změnil se? A pokud tvrdí že ano, zeptejte se ho konkrétně jak. Pouhý slib je v tomto případě bohužel chabou zárukou.

Pojmenujte příčiny nevěry. Zjistěte, co partnerovi nevyhovovalo, co mu chybělo, co ho přivedlo k nevěře. Jakmile poznáte pravou příčinu, společně zapracujte na jejím odstranění. S partnerem udělejte dohodu a dodržujte ji. Jedině tak bude mít váš znovu oživený vztah šanci na úspěch.

Komunikace vázla

Pokud jste se rozešli proto, že jste nebyli schopni spolu pořádně komunikovat a vzájemně si sdělit své potřeby, touhy a očekávání, není vše ztraceno.

Chceteli vztah s bývalým partnerem ještě jednou zkusit, vyjasněte si, jak spolu zapracujete na zlepšení vzájemné komunikace. Určete, co a jak se musí změnit, abyste spolu uměli lépe komunikovat a mohli vést spokojený partnerský život.

Nenaplňování vzájemných potřeb

Jestliže za vaším rozchodem stála neschopnost či neochota partnera naplňovat vaše potřeby, zvažte, jaká je pravděpodobnost, že se partner skutečně změnil a bude teď věnovat vašim potřebám věnovat tolik pozornosti, kolik si zasloužíte.

Nespokojte se s pouhými sliby, že od teď bude vše jiné. Chtějte po partnerovi jasné a konkrétní vysvětlení, jak se změnil, jak se hodlá vyvarovat chyb, které páchal ve vašem vztahu v minulosti.

Skutečně se partner změnil?

Jak poznáte, že se partner skutečně změnil? Že pochopil, co udělal špatně a poučil se?

Nedejte na pouhé řeči. Chtějte fakta:

  • Jak se změnil?
  • Co udělal proto, aby byl jiný než dřív?
  • Co je teď jiného?
  • Léčil se někde? Jak? Kde? Jak dlouho?

Myslí to vážně?

Zda to ten druhý myslí s návratem do vztahu vážně, to bohužel nikdy předem nevíte.

Ideální je, pokud s partnerem ještě před návratem do vztahu vytvoříte jasnou dohodu o společném soužití. Už při tvorbě dohody můžete zjistit, zda spolu budete moci být či nikoliv. Zapracujte na vztahu ještě před tím, než se do něj naplno vrátíte.
Určete si jasná pravidla, jak bude váš oživený vztah fungovat. Stanovte si konkrétní časové termíny či milníky, po kterých vždy zhodnotíte, zda a jak vztah funguje. Jste spolu šťastní? Věci se zlepšují? A nebo naopak zjistíte, že je vše stále při starém, že se partner nezměnil a vztah vlastně moc nefunguje.

Nevracejte se do vztahu okamžitě

Stále jste na pochybách? Nejste si jisti, zda je návrat do vztahu dobrý nápad? Váš partner místo jasného slova spíše mlží? Dejte si dostatek času na rozhodnutí a neuspěchejte to.

Pokud je vám cokoliv nejasné, ale přesto vás láká představa vzkříšení vztahu poraďte se u odborníka, zda je to vůbec reálné. Odborník na vztahy vám také poradí, co všechno bude potřeba udělat pro to, aby se váš vztah změnil, fungoval a abyste v něm byli šťastní.

autor článku: Karel Chába

související články: Partnerská dohoda