Nevěra – rozvod

Byl vám váš manžel nevěrný? Nebo jste to vy, kdo se ve vašem manželství dopustil nevěry? Ať je to tak, či onak, je naprosto pochopitelné, že jste momentálně v nesmírně komplikované a nepříjemné situaci, kterou budete muset nějakým způsobem vyřešit, nebo vás to zničí. Nyní přemýšlíte, co dál. Zvažujete varianty a jednou ze zřejmých cest, kterými se můžete vydat dále, je rozvod.

Možná si říkáte, že rozvod je dnes už běžná záležitost. Vždyť některé statistiky dokonce uvádějí, že každé druhé manželství se rozvede. To však ještě neznamená, že se máte do rozvodu pustit impulsivně bez důkladného zvážení, zda je to pro vás skutečně ta nejlepší cesta.

Nevěra v manželství není až taková vzácnost

Bohužel, faktem zůstává, že poměrně dost manželství nevěra postihne. Studie uvádějí, že nějakých 30-60 % lidí se v průběhu manželského života s nevěrou setká. Pravděpodobně jste si říkali, že vy tuto statistiku zhoršovat nebudete, bohužel stalo se a je teď na vás, jak se s tím poperete.

Ale nebojte se, nenechám vás v tom o samotě. Pokusím se vám pomoci a navrhnout možná řešení.

V první řadě je třeba říci, že nevěra je obrovské porušení důvěry mezi manželi. Je naprosto pochopitelné, že se podvedený cítí příšerně a zrazeně. Přepadají ho pocity osamění, nelásky, má pocit, že ho nemá nikdo rád. Nevěra prostě partnerovi ublíží. Po takové ztrátě důvěry se rozvod zdá jako jasná a jediná volba.

Nevěra nemusí nutně znamenat rozvod

Ovšem to, že vám byl partner nevěrný, ještě neznamená konec vašeho manželství. Záleží na vás, jak se na celou věc budete dívat, zda partnera ještě milujete a zda se budete chtít pokoušet manželství zachraňovat.

To je první věc, kterou si musí každý z vás vyjasnit. Chcete manželství zachraňovat, nebo jste již skálopevně rozhodnutí, že spolu déle nevydržíte a rozvod je jediné řešení? Samozřejmě v tuto chvíli záleží i na tom, jaký byl váš vztah dosud, jak dlouho jste spolu, zda máte děti a podobně.

Pokud se rozhodnete zkusit manželství zachránit, tak vězte, že i po nevěře je docela dobrá šance na dobré a kvalitní manželství. Ať se to může zdát k nevíře, někdy nevěra manželství dokonce pomůže.

Na začátek si budete muset uvědomit, že pokud se nejedná o chronického nevěrníka, tak za nevěru můžou v manželství oba dva. Nikdy nelze hodit vinu zcela na toho druhého. Nevěrník byl nevěrný, protože mu v manželství něco chybělo. Možná měl pocit, že není dost milován, oceňován. Prostě mu chybělo naplňování některých jeho potřeb a to, co se mu nedostalo doma, to našel u milenky.

Chcete-li manželství skutečně zachránit, počítejte s tím, že to pro vás oba bude znamenat obrovské množství práce a vůle se změnit. Pokud neuděláte žádné změny a přesto se budete snažit manželství zachovat, pouze tak rozvod oddálíte.

Objevte příčiny nevěry a zabraňte rozvodu

Nevěrník měl ke své nevěře nějaký důvod. Naprosto spokojený člověk nevěrný nebude, protože nemá proč ohrožovat své spokojené manželství. Proto je zcela zásadní, abyste společně objevili, co nevěrníkovi ve vztahu chybělo, co ho k nevěře přivedlo.

V klidu si sedněte a popovídejte si o svých potřebách. Co v manželství potřebujete, jak si představujete, že se k sobě budete chovat. Udělejte spolu partnerskou dohodu, kde přesně vymezíte jasné hranice vašeho dalšího soužití. Dohodněte se, jak se k sobě budete dále chovat a jakým způsobem budete váš vztah budovat.

Nyní totiž máte na výběr pouze 2 možnosti. Buď rozvod, nebo se pustíte do budování vašeho vztahu od základů. To znamená, že zapracujete na vašich vztahových dovednostech. Naučíte se správné partnerské komunikaci a budete budovat vzájemnou důvěru. Jedině tak můžete po rozvodu po nevěře předejít.

Řešení nevěry není nikdy jednoduché a každé manželství je jiné. Přesto jsem pro vás zde na webu připravil řadu článků a návodů, jak postupovat a řešit nevěru v různých situacích. Podívejte se na ně a uvedené techniky vyzkoušejte. Pokud si nebudete vědět rady, nezoufejte, rozvod ještě není nevyhnutelnou nutností. Kontaktujte mě a společně se pokusíme vaše problémy vyřešit. Jsem tu pro vás.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

5 komentářů u „Nevěra – rozvod

  Radek Březen 4, 2018

  Dobrý den.prosim o radu v me situaci..je mi 45 let,15 let zenaty, 2deti 13 a 8let.v manzelstvi vse neklapalo jak melo,5 let jsem mel milenec.poměr,ve kterém se mi dostávalo to, co chybělo v manželství..přítelkyně vždy chtěla víc,před půl rokem odešla od manžela,chtela to samé i po mě,já jsem však rodinu nedokázal opusti,popravde jsem jí to nikdy nesliboval. Vztah jsme před 3měsíci ukončily..od té doby prožívám muka.Uvědomil jsem si ,že mé manželstvi je nefunkční a nejsem příliš šťastný,rád bych ho však zachránil hlavně kvůli dětem.na druhé straně pŕítelkyně mi chybí,někdy myslím i o odchodu od rodiny,na který však nemám odvahu a sílu, co když jsem přece jen mohl mít šťastnější život..
   Karel Chába Březen 6, 2018

   Dobrý den, Radku, určitě můžete mít lepší život, nicméně ne proto, že byste odešel, ale proto, že na tom zapracujete. Míra prožitku, vidění toho, jaký máte život, závisí na vaší osobnosti. Na tom, co s danou situací chcete a můžete udělat. Takže by se např. nabízelo jít se ženou do poradny a zjistit, co kdo z vás má za problém, co se s tím dá dělat a zda oba chcete. To vám doporučuji a přikládám odkaz na konzultace: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/
    Radek Březen 6, 2018

    Děkuji za Vaši odpoveď..manželka o ničem neví,z jejího pohledu je naše manželství normální..“co chci po 15letech,je to všude stejné…“(typ manzelstvi kde pece o deti a domacnost celkem funguje,z venku vypada harmonicke,zevnitr to vsak drhne..komunikace,intimita.atd. za 5 let paralelniho vztahu jsme spolu nespali,asi normální není?).Samozrejme si vsimla zmeny v mem chovani,vic mluvim o tom,,co bych rad aby se zmenilo..nepatrne zmeny jsou vidět,vím že vše nemůžu chtít hned, mezitím mě stàle pronásleduje myšlenka,zda neztrácim čas a nemám hledat sílu k odchodu ,k novému životu s přítelkyní, dokud mě chce a má mě ráda,byli jsme spolu 5 let a naše city asi rychle neopadnou…
  Alena Květen 18, 2018

  Dobrý den.Procházíme s manželem(44)vleklou krizí.Pokusy o nápravu byly marné.Je to cca 3-4 měs, co k nim do práce nastoupila nová kolegyně.Manžel je mi s ní nevěrný.Kompletně změnil svoje chování, oblékání, styl. Změnil i názory a tvrdí, že chce svobodu a bude si dělat co chce.To prý ale neznamená, že se nebude starat o rodinu(2 děti).Domů chce ale z práce jezdit jen když bude on chtít.Naboural kompletně rodinný rozpočet, protože chce peníze(vyřešil to právník).Veškeré peníze, které jsou navíc okamžitě vybere, a to i přes to, že jsme se dohodli jinak. Neustále mi lže.Co s milenkou pokročil(sex), je jeho chování ke mě velice pozorné.Přistoupil na poradnu, ale tam také lže.
   Karel Chába Květen 22, 2018

   Dobrý den, Aleno, i když pro vás není to, co se děje, příjemné, pokud s ním zatím nechcete „vyrazit dveře“ a chcete ho zpátky, musíte to vydržet. Musíte dát prostor a čas procesům, které v něm probíhají. Nesmíte se na něho dívat jen jako na bytost, která má svou mysl zcela pod kontrolou. Tak to, jak vidno, není. Pokud to chcete ustát, chovejte se, jak bylo doteď zvykem, a nechte ho, ať se vybouří a přijde si sám na to, že vy nejste příčinou jeho frustrace a navíc, že všude je něco.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů