Dnes už se nevěra bere skoro jako něco docela normálního. Mnoho mužů ale i žen se ve vztahu dopouští nevěry.

Málokdo se ale zamýšlí nad všemi důsledky. Neuvědomují si, jaký dopad má nevěra na vztah a rodinu. Předem vůbec netuší, jak obtížné je potom se s nevěrou vyrovnat ve své vlastní hlavě či s celou rodinou.

Pokud se nejedná o chronického nevěrníka, většinou je mnohem jednodušší problémy vedoucí k nevěře vyřešit spíše komunikací s partnerem. Vždy je lepší problémy řešit společně tak, aby došlo k jejich vyřešení dříve, než by mohlo dojít k nevěře.

Nevěra v drtivé většině případů nevzniká kvůli potřebě sexu. Člověka k nevěře obvykle dožene nespokojenost, frustrace, nenaplněné potřeby ve vztahu. Nevěra je pak pouhým vyústěním všech těchto problémů.

Nejhorším důsledek nevěry je ztracená důvěra

Ve vztazích, kde došlo k nevěře, byla důvěra budována obvykle málo či dokonce vůbec, ale i výjimky potvrzují pravidlo. Proto pak k sobě lidé nebyli upřímní. Nedokázali si říci, co je ve skutečnosti trápí. Po nevěře se ze vztahu vytratila i ta poslední trocha důvěry, což pak může způsobit dlouhodobé psychické problémy, kdy člověk musí docházet k psychologovi či koučovi, aby se s tím vyrovnal.

I když se oba snaží po nevěře na budování důvěry pracovat, je to zdlouhavý proces a ne vždy je možné šrámy způsobené nevěrou vymazat či napravit.

Někdy podvedený totiž nevěru vnímá jako obrovskou zradu a už nikdy nedokáže svému partnerovi či partnerce věřit na 100 %.

Častým důsledkem nevěry je rozchod či rozvod

Nevěra způsobuje naprostou ztrátu důvěry a obrovské zklamání. Podvedený přestává vztah vidět jako smysluplný.

Buď se partneři rozejdou ihned, nebo se ještě nějakou dobu snaží vše napravit a udržet vztah pohromadě. To se ale často nepovede a dochází k rozchodu či rozvodu.

Nevěra zasáhne celou rodinu

Jsou-li ve vztahu děti, nevěra málokdy bývá pouze záležitostí rodičů. Obvykle se problém přenese i na děti, které se pak bojí, že se rodiče rozvedou.

Děti nad tím přemýšlejí, snaží se situaci pochopit a někdy získávají pocit, že je to i jejich chyba.

Děti navíc dostávají velice špatný příklad pro svůj život. Vidí na svých rodičích, jak by se věci řešit neměly.

Často jsou potíže způsobené nevěrou roztahovány i do širší rodiny a může dojít k nezvratným problémům.

Problém se sexualitou

Už v průběhu nevěry, přestože ještě nebyla odhalena, mívá nevěrník menší potřebu sexu se svou stálou partnerkou. Již to začíná vytvářet problémy ve vztahu. Podváděná totiž po nějaké době zjistí, že něco není v pořádku, protože sex už nedosahuje takové četnosti či kvality jako dříve.

Nutno však férově říci, že znám z praxe i páry, kdy nevěra posunula sexuální vztah k lepšímu.

Sexualita je narušena hlavně poté, co se nevěra provalí. Podvedení mají problém s intimitou a sexualitou s partnerem. Nějakou dobu jim trvá, než jsou opět schopni intimity s tímto partnerem, pokud se jim to vůbec někdy podaří.

Podvádějící to často chce napravit. Myslí si, že když bude se svou partnerkou hned chtít spát a vynahradit jí to, že se věci vrátí k tomu, jako to bylo předtím. Místo toho ale nepatřičně tlačí na podváděnou, a způsobuje akorát další stres, což je zásadní chyba.

Vážně uvažujete o nevěře?

Zamyslete se nejdřív nad tím, jestli by celá věc nešla řešit jinak. Popovídejte si s partnerem o vašich problémech. Povězte mu, co vám chybí. Jak byste si představovali, aby byly vaše potřeby naplňovány. Snažte se dohodnout, jak to napravit.

Pokud už k nevěře došlo a vše se provalilo, pokud možno v klidu si společně sedněte a vytvořte partnerskou dohodu. Dohodněte se, jak se chcete ve vztahu chovat, co teď budete dělat jinak, aby už k podobným problémům nedocházelo.

Naučte se spolu správně komunikovat. Nestáčí mezi sebou jen prohodit pár vět denně. Tak důvěru ani kvalitní vztah nevybudujete. Každý vztah by měl mít jasná pravidla komunikace.

Vyzkoušeli jste rady uvedené výše, ale stále o nevěře uvažujete jako o řešení vaší problematické situace? Neukvapte se. Kontaktujte nejprve odborníka a proberte s ním své potíže. Pomůže vám najít pravé příčiny vašich problémů a ukáže vám řešení. Uvidíte, že nevěrou by se vlastně vůbec nic nevyřešilo a jenom byste si přidělali problémy navíc.

autor článku: Karel Chába