Co může znamenat ticho ve vztahu a jak ho řešit, pokud pro vás a váš vztah není prospěšné, se dočtete v článku.

Ticho ve vztahu: známka spokojenosti i neschopnosti cokoli řešit  

Možností, proč ve vztahu nastalo ticho, je samozřejmě více. Například stav, kdy se ve vztahu cítíte bezpečně a jste spokojení, mezi vámi může samozřejmě vyvolat takový pocit blízkosti, že budete mlčet, bude ticho. Nepotřebujete si nic říct, protože vše je vlastně řešeno pocity. Ticho ve vztahu tedy může znamenat, že jste spokojení. Jste si jeden druhým přirozeně dostatečně jistí a cítíte příjemnou blízkost a bezpečí. 

Další možností, proč se do vašeho vztahu vloudilo ticho, je to, že si bohužel nejste schopní některé věci říct, respektive je spolu vyřešit. To může znamenat, že se hádáte, že se od sebe nějakým způsobem odcizujete. Nejste schopní řešit spolu vaše problémy. Na pozadí může být strach se svým protějškem cokoli řešit, protože po několika předchozích negativních zkušenostech máte pocit, že to nemá smysl.

Máte strach,  že by vás partner opět zranil, a proto je pro vás lepší udržovat ve vašem vztahu ticho. Ticho ve vztahu může zároveň znamenat, že jste rezignovali na to, abyste se s partnerem o čemkoli bavili. Zkoušeli jste to už tolikrát, že cítíte, že to nikam nevede.

Trestání, testování i odcizení. Důvodů ticha ve vztahu je řada

Trestání je také někdy důvodem, proč je ve vztahu ticho. Znamená to, že jeden z vás se může cítit něčím dotčený nebo zraněný a má pocit, že vás vytrestá tím, že bude mlčet. Dalším častým důvodem, proč nejste schopni řešit problémy a máte tichou domácnost, je testování. Čekáte, jestli váš protějšek začne být aktivnější, jestli za vámi přijde a omluví se. Případně pro vás udělá něco, o čem si myslíte, že si zasloužíte nebo by pro vás udělat měl. Jednoduše ho testujete, jestli vám dá dostatek energie, pozornosti, jestli o vás bude pečovat.

Další velmi častý důvod, proč ve vztahu nastává ticho, je to, že si bohužel nemáte co říct. Může to znamenat, že spolu nemáte skoro nebo vůbec nic společného. Může to ale také znamenat, že jste se navzájem už natolik odcizili, že i když by teoreticky bylo o čem, nemáte motivaci s druhým mluvit a mlčíte. 

Poslední variantou, kterou zmíníme, je pak to, že jsou lidé, kteří i krátkodobé mlčení (v řádu minut nebo hodin) považují za něco negativního. Jsou to většinou lidé úzkostní, kteří potřebují být ve vztahu ke svému protějšku velmi blízko. Jakmile se jim doslova i jen pár minut nevěnuje, považují ticho ve vztahu za něco nesnesitelného. Považují ho za důkaz, že pro partnera nejsou dostateční. Myslí si, že se jim partner nevěnuje záměrně, protože je už nemá rád.

Jak poznat, co je příčinou ticha ve vztahu? 

Popsali jsme si základní, a zároveň nejčastější možnosti toho, proč se do vztahu může vloudit ticho. Nyní se podívejme na to, jak je od sebe můžeme rozeznat, protože někomu splývají a někteří lidé netuší, jak si ticho ve vztahu vysvětlit.

Páry nebo jednotlivci ze vztahů, kde jsou oba spokojení, věří si, cítí silnou intimitu a blízkost a velkou vášeň, si s největší pravděpodobností tento článek číst nebudou. Proto se nemusíme zabývat tím, proč mlčíte ve vztahu, když je to součástí vaší spokojenosti a intimity.

Ani u další příčiny ticha ve vztahu – kterou je neschopnost něco spolu řešit – není svým způsobem až tak velký problém rozeznat, proč ticho ve vašem vztahu je. Takovému tichu totiž předcházejí zkušenosti s opakovanými hádkami, s nenaplněnými potřebami. Je to ticho, ke kterému vede to, že vy nebo váš protějšek jste opakovaně říkali, že vám něco nevyhovuje. Upozorňujete na to, že vás partner něčím zraňuje a že jste ve vztahu nějakým způsobem nespokojení.

Takové ticho poznáte i trucováním: když se snažíte partnera oslovit a o čemkoli se s ním bavit nebo s ním přímo řešit váš problém, chová se jako malé trucovité dítě. Buď vůbec nemluví, nebo reaguje tak, aby vás donutil k tomu, abyste se snažili, z něčeho ustoupili nebo pro něho něco udělali.

Chvilkové mlčení, ticho ve vztahu, kdy teoreticky o nic nejde, ale vy i tak prožíváte velkou úzkost, můžete poznat jednoduše podle toho, že když s partnerem chcete něco řešit nebo ho vedete k tomu, abyste si popovídali, většinou normálně reaguje. Po určité době, kdy na něho budete tlačit, že je pořád zticha, i když to tak nemusí vnímat a může mít pocit, že je vše v pořádku, může být ale přirozeně podrážděný.

Ticho ve vztahu se dá řešit

Jak ticho, které vám nevyhovuje, nevhodné ticho, které vám ani vašemu vztahu neprospívá, řešit?

U neschopnosti řešit vaše problémy, vám doporučuji přečíst si články Co dělat, když to ve vztahu neklape  a Naslouchání ve vztahu. 

V případě, že si nemáte co říct, byste si měli každý za sebe rozmyslet, jak se ve vztahu celkově cítíte. Měli byste se zamyslet nad tím, jestli je problém toho, že si nemáte co říct, jen to, že nemáte nic společného, ale chtěli byste to řešit a vztah posouvat. Nebo je to bohužel už důkaz takové odcizenosti, že intimitu do vztahu nemůžete vrátit. Pak byste si to v lepším případě měli vzájemně přiznat a vážně uvažovat o tom, jestli ve vztahu budete pokračovat a pokusíte se s ním ještě něco dělat. Více se dočtete v článku Přechozený vztah. 

V případě, že jste člověk, který potřebuje velkou blízkost, měli byste naopak zvážit psychoterapii, kde budete sami za sebe řešit váš slabý pocit jistoty, abyste se ve svém životě někam posouvali. Na větší důvěře je samozřejmě možné pracovat i s partnerem. U lidí, kteří mají takové stavy úzkosti, kdy se i po pár minutách mlčení cítí ve vztahu velmi špatně a ticho jim vadí, nicméně většinou to, že se jim partner bude více věnovat, moc nepomáhá.

Je to proto, že takovéto chování funguje spíše jako závislost a po nějaké době se stává, že tito lidé vyžadují, aby se jim partner věnoval ještě víc. A to, kolik energie jim bude dávat, samozřejmě nelze posouvat donekonečna.

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, jak naložit s tichem ve vašem vztahu? Rád vám s tím pomohu prostřednictvím některé z konzultací. Vyberte si tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába