Po hádce mě ignoruje

Pokud máte partnera, který se po jakékoliv hádce stáhne do sebe, a navíc se začne chovat, jako když vůbec neexistujete, přečtěte si jaké nejčastější důvody k takovému chování má. 

Petra je s Markem asi 3 roky. Poslední rok se bohužel potýká s nepříjemným problémem. Když mezi ní a Markem dojde k výměně názorů, uzavře se okamžitě Marek do sebe. Odmítá s ní pak nejen komunikovat, ale také ji úplně přehlíží.

Někdy dokonce ani partner neodpoví na to, co se jej Petra ptá, a třeba odejde schválně z domu, aniž by jí cokoliv řekl. Petře takové chování vadí čím dál tím více, a neví si rady, co s tím. Pokud si chce o tom s Markem promluvit, skončí to většinou opět hádkou a ignorací ze strany Marka. Petra už začíná vážně uvažovat o rozchodu.

Důvody proč partner po hádce ignoruje druhého

Je možné, že partner nemá rád konflikty, a také neumí konflikty řešit jinak než se uzavřít do sebe. Z nějakého důvodu (vzorec chování z primární rodiny, zkušenost z předchozího vztahu) má pocit, že hádka nepovede k ničemu dobrému. Začne se cítit ohrožen, a z tohoto důvodu se snaží nějakým způsobem z nastalé situace uniknout. Další možné konfrontaci se pak brání tím, že svůj protějšek ignoruje. Myslí si, že tímto způsobem k dalšímu konfliktu nedojde. Také pak může mít pocit, že je tím situace vlastně vyřešena.

Co s tím? Zkuste probrat pocity partnera, co je na pozadí toho, že se bojí pohádat. Co ho blokuje až tak, že vás ignoruje. Nesmí mluvit o tom, co mu děláte, ale jak se cítí! A dále o tom, co by se mohlo stát nejhoršího. Už samotné sdílení a spolupráce na tomto tématu má pozitivní dopad. V žádném případě nekritizujte partnera za pocity, která vám popíše. To by vás příště ignoroval ještě více.  Jeho pocity respektujte i když na věc můžete mít jiný názor. Nespěchejte, budujte takto důvěru a až se důvěra zvedne,  vraťte se k tématu o kterém se odmítal bavit.

Pokud se ovšem partner bude chtít za každou cenu vyhnout i tomuto druhu debaty o jeho pocitech a bude vás i nadále ignorovat,  měl by za pomoci odborníka najít a zpracovat své strachy. Ty se vždy ukrývají na pozadí. Nejlépe tak, aby hádka pro něj nepředstavovala pocit ohrožení, ale pouhou výměnu názorů. Hádka je normálním jevem a může mnohdy pročistit vzduch a vyjasnit si názory.

Partner vás ignorováním chce potrestat

Mnohdy se může partner po hádce chovat tak, že svůj protějšek ignoruje proto, že jej chce svých chováním potrestat. Myslí si, že si pak ten druhý rozmyslí, zda se s ním bude příště hádat, nebo raději ustoupí. Tito lidé dokáží druhého ignorovat nejen celé dny, ale klidně i týdny. Pokud se snaží např. partnerka ustoupit a nastolit smír, stejně jí ze všeho viní. Takovému člověku přijde samozřejmé a vlastně normální, že by měl přijít s prosíkem ten druhý. Co s tím? V tomto případě si dávejte pozor, protože za ignorací může být něco hlubšího. Takovým způsobem se mohou chovat lidé s poruchou osobnosti a násilníci. Člověk, který není spokojený, dokud na vás nesvede veškerou vinu všeho, co se nepodaří, nebude tím nejlepším partnerem. Může být po čase dokonce vaší noční můrou. Má totiž mnohdy schopnost svůj protějšek přesvědčit, že je opravdu špatným člověkem a jeho oběť se opravdu často cítí vinna. Své by o tom mohly mluvit jak fyzicky, tak psychicky týrané ženy.

Pokud se vás toto týká neřešte to sami a oba společně vyhledejte odbornou pomoc.

Parter je nezralý, proto používá pasivní agresi

Partner se po hádce místo konstruktivního řešení, možného kompromisu a dohody staví do role uraženého dítěte a používá pasivní agresi. Tímto způsobem se vlastně snaží upoutat pozornost, chce, aby mu ten druhý dokázal, že ho má rád tím, že ho bude svým způsobem „dobývat“. Co s tím? Partner se může cítit nedostatečně oceněn, má pocit nedostatečné pozornosti a nedokáže to na rovinu říct. Ačkoliv to tak nemusí na první pohled vypadat a také o tom třeba vůbec nemluví. Je totiž docela možné, že především muži se o takových věcech stydí mluvit. Nechtějí také vypadat tak, že se bojí hádky.

Tady je důležité se pokusit přijít na to, jak se partner cítí, zkusit mu dát více pozornosti. To se může povést pouze v případě, že spolu budete skutečně komunikovat a nejen mluvit. Jaký je rozdíl mezi mluvením a komunikací se dočtete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Třeba pak i partner pochopí, že jeho ignorování k ničemu nevede a měl by přímo říct, co by potřeboval a co mu třeba vadí. Opět mluvte ne o tom, co kdo komu dělá, ale jak se v dané situaci cítíte.

Partnerovi na vás nezáleží a hledá důvody pro rozchod

Takové nefér chování se objevuje rovněž u nezralých jedinců. Nemají odvahu vztah ukončit přímo, a proto se tímto chováním snaží svůj protějšek co nejvíc otrávit a znechutit, aby vztah ukončila on. Bohužel se takové chování objevuje i v dlouhodobých partnerstvích a manželstvích, kdy si třeba jeden z partnerů najde mimomanželský poměr a nechce působit třeba před přáteli a rodinou jako ten, kdo vztah rozbil. Považuje hádky za nebezpečné, aby se nic neprovalilo a tak vás ignoruje. Podle hesla „kdo nic neřekne, nic nepokazí“.

Co s tím? V tomto případě asi mnoho nenaděláte. Pokud partner takovým způsobem úmyslně ničí váš vztah, není možné, abyste jej sami zachraňovali. Můžete se pokusit si s partnerem otevřeně pohovořit o tom, že vás jeho ignorování zraňuje, a pokusit se jej přesvědčit, aby se choval k vašemu vztahu čestně.

V případě, že ani tak partner neprojeví jakýkoliv zájem ani snahu přestat vás ignorovat, můžete se pokusit po nějakou dobu pracovat na zlepšení vztahu sami. Je vhodné si ovšem dát určitý časový limit. Pokud se po jeho uplynutí nic nezmění, a partner se nevzpamatuje a bude se chovat stále stejně, možná bude dobré popřemýšlet, zda svoji energii neinvestujete do tohoto vztahu zbytečně.

Pokud se potýkáte s problémy, které se týkají vztahu, či nemáte jasno, zda se s partnerem rozejít, či zůstat, neváhejte kontaktovat partnerského poradce. Můžete si vybrat jednu z možných konzultací.

autor článku: Svatava Kaletová, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů