Jaké nebezpečí skrývá pauza ve vztahu?

Pauza ve vztahu má smysl hlavně v případě, kdy chcete partnerovi dát šanci, aby zapracoval na svých nedostatcích(alkohol, žárlivost atd). Tyto nedostatky zásadně ovlivňují atmosféru vztahu, nicméně vy vztah chcete zachovat a pauza se jeví jako poslední možnost, jak motivovat protějšek k aktivitě. Problém tedy vnáší do společného života jen jeden z partnerů. Pokud se na problému podílíte oba, tak místo pauzy pracujete na záchraně vztahu a odstranění příčin toho, proč jste teď kde jste a to z důvodů, které jsou popsány v článku.

Dát si pauzu ve vztahu může vaši situaci hodně zkomplikovat. Nemyslete si, že když se oddělíte od partnera, se kterým jste roky, že vás to nijak nezasáhne. K tomu abyste odpovědně mohli říct, že vám pauza prospěla a víte co chcete, byste museli odfiltrovat nežádoucí pocity a emoce, které nemáte pod svou kontrolou a bez vašeho vědomí probíhají ve vaší mysli.

Vzpomeňte si na situaci z minulosti, kdy jste se něčeho báli. I přes racionální ujišťování sebe sama, že vám v té věci nic nehrozí, jste se strachu jen tak nedokázali zbavit. Mozek si nedal poručit a pořád vám strach připomínal. Tak nějak podobně si bude mozek „dělat“ co chce, když se odloučíte od partnera. Mozek vám bude předkládat emoce, o kterých nebude vědět, zda patří k tomu, že máte rádi protějšek anebo jsou automatickou reakcí na nastalou situaci.

Které emoce a reakce to nejčastěji jsou?

Pro lidskou psychiku je každá změna (i pozitivní) zátěží. Odstěhujete se od partnera do nové bytu, k matce atd. Ze dne na den začnete žít jiný život, to se musí někde projevit. Takže vám nemusí být dobře, nicméně vy si budete myslet, že se vám stýská a tedy, že se chcete vrátit. To ale nemusí být pravda. Mozek vám někdy lže, nevíte co je pravda a co ne.

Můžete odejít za milencem/kou, máte růžové brýle, takže zase nejste objektivní a hlavně posuzujete neposouditelné. Nikdy nemůžete srovnávat člověka, se kterým jste x let s někým, koho znáte pár dní. Působí na vás psychické síly, které neovládáte a tedy se nemůžete správně rozhodnout. Každý ví, že když je zamilovaný, tak není objektivní a něco si namlouvá.

Při každém odloučení od partnera na vás působí dva druhy sil. Někdy negativní, pokud jste vy ten, kdo navrhnul pauzu. Ovšem tyto síly se v průběhu dnů a týdnů mění na pozitivní a to proto, že se vám začne stýskat. Vy totiž po nějaké době úplně zapomenete, co vám ve vztahu vadilo. Takže opět nedokážete objektivně posoudit, co jste vlastně cítili. „Byl to stesk to co jsem cítil?“, který značí, že mám opravdu partnera/ku rád/a? „Nebo se jen má psychika vyrovnávala se změnou?“ ….a zase si nejste jistí, neb vaše hlava si dělá co chce.

Někdy jsou síly pozitivní. To hlavně u těch lidí, kteří nebyli iniciátorem pauzy. Od začátku se jim stýká. Tato emoce překrývá racionální uvažování.

Psychologové se shodují na tom, že hodnotu vztahu určuje hlavně společně odžitá doba. Ať je vztah jakýkoliv.

Z výše popsaného tedy vyplívá, že lidský mozek se vyrovnává se změnou a zátěží po svém. Pro laika bez znalosti psychologie je velmi složité rozpoznat, jaké emoce jsou dílem samotného procesu vyrovnávání se změnou a kdy je emoce důkazem toho, že má dotyčný opravdu rád svůj protějšek. Je tedy jasné, že odloučit se od partnera na několik dnů až měsíců, nemusí mít vypovídají hodnotu o tom, zda dotyčný má partnera rád.

autor článku: Karel Chába

související články: Pauza ve vztahu

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů