Jste právě v situaci, kdy se váš manžel zamiloval do milenky? Nevíte, jak se zachovat? Máte naději, že se k vám manžel vrátí? Situace, kdy se manžel zamiluje do milenky si vyžaduje specifický přístup, díky kterému se ale zvyšuje možnost, že se manžel k vám vrátí. Více se dočtete v dnešním článku.

Především je důležité, abyste si uvědomila, že chtít po manželovi, aby s milenkou okamžitě vztah ukončil, když je zamilovaný, je zcela iracionální. Je tomu tak proto, že zamilovanost se nedá ani odehnat ani přivolat. Zamilovaný člověk si neporučí, kdy má přestat cítit silné city vůči své milence.

Zamiloval se do milenky – musí mít krizi?

Zamilovanost se neděje jenom na základě toho, že si to někdo přeje, ale proto že probíhají v lidské mysli zamilovaného procesy. Tyto procesy mají za výsledný efekt zamilovanost. Váš manžel se mohl zamilovat do milenky ze dvou základních důvodů. Tyto důvody se spolu propojují. Jde o to, že manžel s vámi nemá naplněny nějaké potřeby. Zároveň si v sobě řeší něco, co se týká jeho minulosti, kdy jste se ještě nemuseli znát. Řeší i svou vlastní nespokojenost se svým osobním životem.

Smyslem vztahu, resp. zamilovanosti, je totiž celistvý pocit jedince. Pocit, že je dotyčný chtěný a hodnotný. To mu dodává nový náboj do života i smysl života. A zamilovanost člověku dodává energii a pohání ho kupředu. Zamilovaný člověk se cítí šťastný a spokojený. Cítit se takto je pro člověka základní věc, po které celoživotně touží. Proto je velmi neefektivní po manželovi chtít, aby okamžitě opustil milenku, kterou miluje. 

I když se vám to může zdát divné, i tak v mysli vašeho muže probíhá proces, kdy se cítí dotčený, že mu chcete vzít jeho štěstí s milenkou. Budete u něho jen ztrácet body, pokud ho budete nutit do něčeho, čeho teď nejspíš není schopen, tedy aby milenku opustil. V zamilovanosti používáme idealizaci, která nám iracionálně pomáhá si druhého dělat lepším. Tím sami sebe pak považujeme za hodnotnější – pokud mám tak úžasnou milenku, sám musím být také úžasný.

Nežádejte zamilovaného manžela o okamžitou změnu

Naopak vy sama se připravte na to, že ze strany manžela se nejspíš dočkáte devalvace, protože si tím ospravedlňuje svůj vlastní pocit viny, a že má právo na milenku. Čím více sám bude věřit tomu, že vy jste ta špatná, že jste něco dlouhodobě dělala, jak jste neměla, tím větší pocit bude mít, že má právo na své štěstí a tím méně se cítí vinný. Nenechte se zmást pocitem, pokud váš manžel bude vystupovat velmi sebejistě. Pokud není sociopat, své pocity viny prožívá.

Dívejte se na zamilovaného manžela tedy spíše jako na nemocného. Přijměte fakt, že manžel nyní bude nerozhodný a nebude schopen říci, zda chce být s vámi nebo s milenkou. Dalším klasickým projevem je lhaní a neschopnost transparentnosti. I když vás to bude bolet a budete se cítit, že za tuto cenu vám to nestojí, zkuste na něj přehnaně neútočit. Tím nechci říci, že si máte nechat vše líbit, ale určitá dávka pochopení, že tyto věci k zamilovanosti patří, vám pomůže si to nebrat tak osobně.  

Zamilovanost do milenky bude u vašeho manžela nejspíše probíhat v rozmezí tří až dvanácti měsíců. Po tu dobu byste se neměla snažit váš vztah nijak zlepšovat, protože to manžel nebude přijímat a bude to naopak považovat za manipulaci. V období odmilovávání se vašeho manžela od milenky byste spolu měli fungovat nejlépe tak, že se pokusíte zachovat vše, co mezi vámi doteď fungovalo. 

Neničte váš vztah, pokud chcete manžela od milenky zpět

I když vám samozřejmě může přijít nespravedlivé, že si manžel užívá s milenkou, je důležité nezničit to, co mezi vámi zůstalo. A to z toho důvodu, aby až se váš manžel odmiluje od milenky, měl pořád ještě nějaké důvody se k vám vracet. Z toho důvodu je klíčové, abyste mu nedělala zásadní naschvály nebo si sama jako odplatu nenašla milence. Tím byste vaší citovou vazbu mezi vámi mohla jen zničit do té míry, že by už nešla napravit.

Dohodněte se s manželem, jak se k sobě budete chovat po dobu, kdy se v lepším případě bude snažit, co nejdříve nasytit milenkou, aby se od ní odmiloval. Smyslem dohody je, aby měl manžel pocit, že má dostatek času a prostoru a cítil tak svobodu rozhodování. Měli byste si dohodnout vše, co by mezi vámi mohlo vyvolávat konflikty, díky kterým byste se zraňovali. Dále vše, co by váš manžel mohl vnímat jako důvod, proč raději zůstat se svou milenkou a už se k vám nevracet.

Navzdory všem radám, které jsem zde popsal, musíte stále myslet sama na sebe a svou psychiku i fyzické tělo. Nesmíte jít přes hranici, pokud cítíte, že investovat do vztahu s manželem, který se zamiloval do milenky, by vás stálo vaše zdraví. Pokud byste měla pocit, že platíte příliš vysokou cenu, dohodněte se, že se manžel odstěhuje, aby si vyzkoušel život s milenkou nebo se úplně rozejděte. 

Pokud jste v situaci, kdy manžel miluje milenku a vy si stále nevíte rady, rád vám pomohu. Obraťte se na mě prostřednictvím konzultace, která vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába