Jste v situaci, kdy váš manžel zapírá nevěru?  Nevíte si s tím rady? V článku se dozvíte informace, které vám mohou pomoci.

Nejdříve se pojďme podívat na důvody, proč váš manžel může zapírat nevěru. Je důležité se snažit pochopit druhou stranu. Jedině tak budete mít šanci se někam posunout a vyřešit situaci.

Proč manžel zapírá nevěru?

Jedním z nejsilnějších důvodů, proč manžel zapírá nevěru, je velký stud a pocity viny. Netýká se to všech mužů, ale mnoha mužů, kteří jsou nevěrní například poprvé.  Dlouhou dobu jim vztah nebo manželství s vámi fungovalo. Pocity studu a viny mohou být tak velké, že je váš manžel nedokáže ovládat. Natolik se viní z toho, co udělal, že prožívá stavy, které mu nedovolí, aby se vám přiznal.

Samozřejmě dalším častým důvodem je strach. Strach z toho, že by se vám mohla rozpadnout rodina nebo manželství. Bojí se, že by vám kvůli nevěře, kterou manžel zapírá, ublížil a už nikdy by nezískal vaši důvěru. Nenechte se zmást tím, co si myslí spousta lidí, kteří jsou podváděni. Nevěra automaticky neznamená, že nevěrný chce odejít od manželky nebo rodiny. Není to vůbec pravda. Spousta nevěrných mužů takto vůbec nepřemýšlí. Nemají v úmyslu od manželky odejít.

Dalším nejčastějším důvodem, proč manžel zapírá nevěru, je neochota na situaci cokoliv měnit. Nevěrný manžel nechce vůbec nic měnit a řešit, protože mu celá situace vyhovuje. Nepřemýšlí, že by se zbavil své milenky. Většinou se to týká mužů, kteří jsou bohužel nevěrní často. Svoji ženu ale nikdy nechtějí opustit. Zároveň se nechtějí vzdát svého životního stylu, kdy jsou často nevěrní.

Mají strach, že pokud se jednou přiznají, tak jejich opakovaná nevěra nebude tak jednoduchá. Manželka je bude stále podezírat a kontrolovat. Často jsou to muži narcističtí, a proto se bojí přijít o svůj kult dokonalosti. Může se jednat o sociopaty nebo psychopaty, kteří si nepřejí přijít o svůj status dokonalého, bezchybného manžela. I z tohoto důvodu vám manžel může zapírat nevěru.

Jak vyřešit to, pokud vám manžel zapírá nevěru?

Co můžete dělat, když vám manžel zapírá nevěru? Nejdříve je důležité si uvědomit, proč se na to vůbec ptáte. Většinou je důvodem to, že si chcete ulevit, že už dál nechcete žít v nejistotě. Je to úplně přirozené a logické. Máte na to právo. Vzhledem k tomu, že jste pod tíhou emocí, můžete vůči vašemu manželovi vystupovat nevhodným způsobem. Může se cítit jako u výslechu na policii. Bude–li se cítit poníženě a zneuctěn, nebude mít náladu cokoliv probírat. 

Pokud váš manžel, který nevěru zapírá, patří do skupiny lidí s poruchou osobnosti, např. se jedná o narcistu, dá se očekávat, že vám nikdy nevěru nepřizná. Takového člověka nepřesvědčíte ničím. Pravděpodobně bude vinu svádět na vás. Bude si vymýšlet, že jste nemocná, slyšíte trávu růst a měla byste se jít léčit. Tyto nepříjemné a bodavé útoky jsou jeho obranou, aby neztratil iluzi pana dokonalého.

Spousta mužů ale nemá žádnou výše zmíněnou poruchu osobnosti. S manželem, který vám zapírá nevěru, je dobré se začít bavit o tom, co byste pro něj mohla udělat, aby byl ochotný s vámi diskuzi podstoupit. Váš manžel nebo přítel opravdu může být z celé situace velmi nešťastný a neví si s rady. Může mít pocity viny a strach z následků. Je potřeba o takové věci diskutovat. Snažte se být už nějakým způsobem stabilizovaná, než se do diskuze o nevěře pustíte.

Jak komunikovat s manželem, který vám zapírá nevěru?

Je potřeba se zamyslet nad tím, jak jste se třeba někdy v minulosti k němu chovala. Pokud vám něco nepříjemného přiznal, zda jste ho ignorovala nebo jak se lidově říká, na něj vyjela. V tomto případě ho ujistěte, že takovou chybu opakovat nebudete. Neptejte se manžela, který vám zapírá nevěru, přímo na nevěru jako takovou. Snažte se s manželem mluvit o tom, co by mu pomohlo. Za jakých podmínek s vámi bude ochotný komunikovat a řekne vám, co se děje.

Zkuste ujistit manžela, který vám zapírá nevěru, že se nebudete vůbec bavit o ženě, se kterou vás podvedl. Nebudete se ho vyptávat na detaily. Uvědomujete si totiž, že problém je mezi vámi a milenka je jen důsledek. Dejte mu najevo, že ho nebudete ponižovat a urážet. Navzdory tomu, že vás podvedl, se chce cítit stále jako člověk, přestože má „máslo na hlavě“. Bude velmi citlivý na to, abyste ho urážela nebo shazovala. I toto může být právě jeden z důvodů, proč manžel o nevěře nechce mluvit.

V diskuzi se také snažte zaměřit na to, co je mezi vámi nevyhovující, co je špatně. Snažte se zajímat o to, jak se váš manžel, který zapírá nevěru, cítí. Zkuste zjistit, s čím byste mu mohla pomoct. Chápu, že se vám to nemusí líbit, protože jste velmi citově zraněná a cítíte se podvedená. Obzvlášť v momentě, kdy máte k nevěře přímé důkazy a manžel stejně zapírá. V tomto případě si sama připadáte jako ten poslední „hadr na podlahu“, který druhému nestojí ani za pravdu, aby vás vysvobodil z vlastních emocí.

V tomto článku mohu apelovat jen na vás, proto je důležité začít od sebe. Bylo by jednoduché z mé strany říct: „Je to parchant, podvedl vás, dejte mu to pěkně sežrat.“ Na nějakou hodinu nebo den by se vám možná ulevilo, ale dlouhodobě byste si ničím nepomohla. Problém by trval dál a byl by pravděpodobně ještě horší. Klíčové je přestat tlačit na to, co zraňuje a nefungovalo. Zkuste řešit situaci s manželem, který zapírá nevěru, jiným způsobem.

Pokud si i přes rady v článku nevíte rady s tím, že váš manžel zapírá nevěru, můžete využít mé pomoci. Obraťte se na mě na stránce Konzultace. Stačí si vybrat, jaký typ konzultace vám bude nejvíce vyhovovat. Rád vám problém pomohu řešit.

autor článku: Karel Chába