Kdy mu začnu chybět?

Opustil vás? Nebo jste se rozešli po dohodě, protože váš vztah nefungoval? Může se stát, že si po čase váš ex partner uvědomí, že rozchod byla chyba? Třeba si říkáte: „Budu mu vůbec chybět a kdy se tak stane?“

Partner mne opustil, kdy mu začnu chybět?

Rozchod je vždy složitá záležitost. Jen ve velmi málo případech jde o rozchod zcela symetrický. Téměř vždy se chce jeden rozejít méně nebo se rozejít nechce vůbec. Takový nesymetrický rozchod samozřejmě nese na první pohled větší stres a lítost na straně toho, kdo se rozcházet nechce. Je to tedy většinou ten, kdo je opouštěn, tomu se nejspíše vkrádají myšlenky, jestli začne partnerovi chybět a kdy.

Ještě horší bývá situace, pokud je např. žena opouštěna parterem kvůli jiné ženě. Toto v ní může vyvolat značnou lítost, úzkost, pocit marnosti. Také to může mít vliv na její sebehodnocení a sebevědomí. V její mysli to spustí často přemýšlení o tom, proč ji partner opustil a jestli mu začne chybět.

Někdy se totiž v takovém vztahu nemusí před rozchodem vyskytnout ani žádná vědomá a viditelná krize a partner se jednoho dne prostě s partnerkou rozejde.

Je naivní si myslet, že v takovém vztahu žádná krize nebyla a vztah byl ideální. Spíše si je dobré připustit, že se vše zřejmě odehrávalo pod povrchem. Mohlo se stát, že partner nebyl již delší dobu spokojen, jen neuměl svoji nespokojenost dát najevo či vyjádřit se přímo. To dělají často muži, kteří se bojí konfliktu, nechtějí se s partnerkou hádat. Připraví si tedy únikovou cestu a pak ze dne na den (možná i trochu zbaběle) bez vysvětlení zmizí.

Další variantou může být, že určitý konflikt se odehrával v nitru dotyčného člověka nebo dokonce u obou partnerů. Partner pak do svého podvědomí něco potlačil (mnohdy jde o nějakou potřebu). Může se zdát, že tímto tato potřeba na nějaký čas zmizela.  Ona se ale často stane pouze nevědomou, ale neztratí se.

Takový člověk pak neví, proč cítí, že musí ze vztahu pryč, proč má chuť začít třeba jinde s někým jiným. Tyto rozchody jsou často pro okolí nepochopitelné. Označují pár jako „ideální, nikdy se nehádající“ a kroutí hlavou nad jejich rozchodem. V tomto případě si často opouštějící partner vůbec nepřipouští, že mu ten druhý bude chybět. To už proto, že prostě on chtěl rozchod a všechny své síly i myšlenky nasměroval k rozchodu.

Pak je mnohdy překvapen, kdy po několika měsících začne zjišťovat, jak mu vlastně bývalá partnerka chybí. Najednou se začne v mysli vynořovat vše to, co díky vidině nového života bylo potlačeno. Zde v této fázi je pak i velká šance na návrat a obnovení vztahu. Úspěšnost takového návratu je pak závislá na tom, jak dokážou partneři odstranit vědomé i nevědomé problémy, které vztah ničil.

S partnerem jsme se na rozchodu dohodli, kdy mu začnu chybět?

Druhou variantou je, že partner odešel ze vztahu, kde jste se již delší dobu potýkali s určitou viditelnou krizí. Ve vašem vztahu již nebylo příliš porozumění nebo jste zjistili, že nejste kompatibilní (máte v životě každý jiné hodnoty a cíle).

Takový rozchod pak může být úlevou pro oba, přestože není také zcela bezbolestný. I v tom případě, přestože se to může zdát zvláštní si partneři také mohou a s největší pravděpodobností začnou chybět. To i v případě, že partnerství již bylo sama hádka.

Můžou začít chybě určité zvyky, rituály, které spojují každý pár. Také psychické propojení mezi partnery setrvává ještě po určitou dobu po rozchodu. Můžete pak partnerovi začít chybět a může mít snahu chtít vztah obnovit. Pravděpodobnost, že vztah bude fungovat, především pokud jsou mezi vámi velké neslučitelnosti je ovšem značně nejistá. Proto je někdy lepší to, že partnerovi chybíte překonat a nevracet se k sobě.

Co dělat, když mu chcete začít chybět

V případě, že k rozchodu došlo pro vás z nejasných příčin, či kvůli třetí osobě je velmi pravděpodobné, že po určité době začnete partnerovi chybět. Většinou se to stane ve chvíli, kdy si sám uvědomí definitivnost konce vašeho vztahu (vy se přestanete snažit o jeho návrat). Pokud má partner totiž pocit, že se může kdykoliv vrátit, spíše na něj to, že mu začnete chybět nedolehne.

Pokud se ptáte otázkou „kdy mu začnu chybět“ je jasné, že jste stále ve stavu, kdy s rozchodem nejste vyrovnaná. Navíc jste zřejmě osobou, která byla ve vztahu závislejší. Nejlepší, co můžete udělat abyste začala partnerovi chybět, je přestat být pro něj dostupná. Pokud si uvědomí, že cesta zpět je již uzavřená, třeba vás překvapí, jak se najednou začne snažit si ji znovu nějakým způsobem otevřít. Jen tak si totiž může váš bývalý partner uvědomit, že mu chybíte.

Doba, kdy mu začnete chybět pak může být opravdu různá. Může jít o týdny, měsíce ale třeba i o rok či dva. Znám partery, kteří si potřebovali něco „odžít“ a pak se až k sobě vrátili, třeba po 5 letech.  Bohužel některé opouštěné ženy mají strach dát zcela najevo, že je opravdu konec, že si již chtějí začít budovat svůj život a s návratem do vztahu nepočítají.

To především proto, že stále žijí nadějí a myslí si, že pak ztratí úplně šanci na partnerům návrat. Proto mu nechávají otevřené zadní vrátka, dávají najevo svoji svolnost s návratem, či jej dokonce o návrat prosí. Mnohdy okatě pátrají po tom, jestli partnerovi již chybí. Bohužel toto má zcela opačný účinek, než by očekávaly. Partner získá pocit, že partnerku může mít kdykoliv zpět a nemusí se ani nijak snažit.

Je pravděpodobné, že partner o kterého nemusíme nijak usilovat pro nás ztrácí na hodnotě, ač si to často vědomě nechceme přiznat. Pokud tedy chcete poznat, zda mu chybíte, zařiďte si život podle svého, na návrat k partnerovi rezignujte a časem uvidíte. Pokud mu ani tak chybět nebudete, nemáte čeho litovat. Můžete se pak místo marného čekání spíše otevřít pro nový vztah.

Pokud se potýkáte s problémy, které se týkají vašeho vztahu, či se delší dobu snažíte vyrovnat s rozchodem a  nedaří se vám to, neváhejte kontaktovat partnerského poradce. Můžete si vybrat jednu z možných konzultací konzultace.

Autor: Svatava Kaletová, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

11 komentářů u „Kdy mu začnu chybět?

  Alex Únor 19, 2019

  Dobry den , z přítelkyni jsme byli rok občas jsme doma měli Itálii ,strašně sem zarlil , našli jsme si byt nastěhovali se a pořídili si psa , ale po týdnu odjela a řekla ze jsem ji zmlátil což vím ze není pravda měl sem sice trochu alkoholu ale pamatuji si ze jsem šel spát , ráno když sem se probudil byla pryč ona i pes, teď se vymlouva na rodiče a to je ji 20 let nevím co si mám myslet , nepřipadalo mi ze mě nemiluje …, , porad jsem ji psal a říkal jak ji miluji a ona odpovídala jen 🙁 nebo krátkými stručnými zprávámi , jsem strašně na dne a vím ze je pro mě vše prosím poraďte co mám dělat ,děkuji
   Karel Chába Únor 25, 2019

   Dobrý den, Alexo, můžete ji požádat, aby se s vámi sešla, a promluvit si s ní. Nicméně pokud nechce, tak ji nedonutíte. Vy sám byste měl se sebou aktivně pracovat, chodit na terapii, abyste zmírnil to, jak trpíte. To má totiž souvislost s vaším žárlením, a to byste určitě měl chtít řešit. Pokud to řešit nebudete, bude vám to neustále ničit vztahy a myslím si, že partnerka se mimo jiné proto vrátit nechce, protože chápu, že jen slibujete něco, co nemůžete dodržet. Žárlivosti se nedá zbavit jen tím, že si to přejete a slibujete, že už to neuděláte. Pokud budete chodit na terapie, je to pro partnerku dobrý signál.
  Mirka Únor 24, 2019

  Dobrý den, potrebovala bych poradit. Byla jsem rok ve vztahu s pritelem ktery se porad semnou rozchazel. Pak se odstehoval ale porad se semnou ještě 2 mesice schazel. Minuly tyden v ponděli mě drzi za ruku v aute, postuchuje mě a rika jak ho to semnou bavi ze bychom to mohli zkusit znova a v patek vecer mi rekne ze jde na rande. O 2 hodiny pozdeji napise ze promin,mrzi me to mej se hezky. Teď je to tyden co má novou pritelkyni je strasne zamilovany a stastny. Jak se nekdo muze rozhodnout ze dne na den. Nerozumim tomu. A takhle rychle se zamilovat a já pro něj už neexistovat. Ve vztahu mi prislo ze hleda jen same mouchy jak to nefunguje. Jsem do něj zamilovana a on mi rika ze uz nemam u nej
   Karel Chába Únor 27, 2019

   Dobrý den, Mirko, neví, co chce, a hledá to skrze druhé lidi. To ho šťastným neudělá a on si na to musí přijít. Je otázkou, jak dlouho mu to bude trvat, než dozraje, aby si to uvědomil. Zamilovat se člověk může i za hodinu, a to mimo jiné právě proto, že si potřebuje silně idealizovat druhého, aby v něm mohl vidět to, co na druhých hledá. Tedy to, co ho dle něj udělá spokojeného. Vsadil bych hodně na to, že tento vztah bude mít podobný nebo úplně stejný průběh jako ten váš.
    Alena Březen 28, 2019

    Dobrý den,přítel od nás odešel, máme 2 letou a 20 denni holčičku. Ze chce byt svobodný a žít život jinak.Ze ma hodně práce a takové ty všechny řeči. Ja myslim,ze se zakoukal do kolegyně; ale pravděpodobně spolu nejsou.ted moje otázka, vubec nevim jak se chovat,samozřejmě me to ranilo,ale vychazet s nim dokážu, ale chci pro něj byt nedostupná, aby věděl, že jsem se z toho nezhroutila,ale on mi pořad pise co děti nebo zavola. Ja mu nechci odepisovat,ale asi to bere jako naschval,tak napíše znova,odepisu a on zase napise az kdy se mu to hodi.co tedy mam delat a jak s nim komunilovat popripade nekomunikovat?na detech mu zalezi,ale chtěl jit a ja prece nejsem jeho informator…nebo jsem?
  Soňa Březen 22, 2019

  Rozešli jsme se v loni v srpnu na základě emailu jeho milenky že je s mým přítelem nerozhazím nějakou fotografii že za ní jezdí už rok a půl a že spolu jezdí na motorce a užívají si. Napsal mi že mě nechce úplně rozejít, že se to nedá zapomenout 18 let se mnou. . Ale já jsem řekla jsem že sním nechci nic mít. Měli jsme každý svůj byt. Měl volnost a myslela jsem si že mu můžu důvěřovat.Tento vztah jsem telefonicky ukončila odstěhoval se k ní . Jezdí sní na místa , kam jezdíval se mnou ona ho opečovává. My jsme měli každý svoji domácnost i volnost. A už jsem ho půl roku neviděla drží si tady byt. Myslíte že mu začnu chybět po čase a vzpomene si? Hodně mě to zranilo. Děkuji
   Karel Chába Březen 26, 2019

   Dobrý den, Soňo, je to možné, nicméně s ohledem na to, že už je to půl roku, bych se spíše přikláněl k tomu, že mu chybět nebudete a že se ani nebude chtít vrátit.
  Nada Březen 27, 2019

  Dd. S manželem máme krizi uz rok actvrt. Mezitím se 4 dstehoval, ale vždy do 2 týdnů začne psat jak mu chybíme, jezdi k nam domu (důvod si vždy najde). Kaficko, pokec – vždy podlehnu a reknu si, zeuz to bude dobře. V okamziku, kdy se nstehuje stehuje zpet je to to same, nezajem, nemá me rad, tlacim na nej:( Proc se porad vraci? Uz nevim, jak se zachovat. Trpi deti i ja. Udajne v tom není treti osoba, krizi zpusobila neopravnena zarlivost z jeho strany. Dekuju.
   Karel Chába Duben 1, 2019

   Dobrý den, Nado, je to prosté, když se od vás oddálí, tak je to proto, že vaše blízkost v něm vyvolává úzkost. Nicméně tu pociťuje, i když je od vás pryč, a tak se zase vrací. Měl by vyhledat odbornou pomoc, protože je jisté, že nerozumí tomu, co prožívá. Nechápe, jak má vyřešit dilema, že vás chce a zároveň se bojí bolesti ze žárlení.
  Alena Duben 3, 2019

  Dobrý den,přítel od nás odešel, máme 2 letou a 20 denni holčičku. Ze chce byt svobodný a žít život jinak.Ze ma hodně práce a takové ty všechny řeči. Ja myslim,ze se zakoukal do kolegyně; ale pravděpodobně spolu nejsou.ted moje otázka, vubec nevim jak se chovat,samozřejmě me to ranilo,ale vychazet s nim dokážu, ale chci pro něj byt nedostupná, aby věděl, že jsem se z toho nezhroutila,ale on mi pořad pise co děti nebo zavola. Ja mu nechci odepisovat,ale asi to bere jako naschval,tak napíše znova,odepisu a on zase napise az kdy se mu to hodi.co tedy mam delat a jak s nim komunilovat popripade nekomunikovat?na detech mu zalezi,ale chtěl jit a ja prece nejsem jeho informator…nebo jsem?
   Karel Chába Duben 5, 2019

   Dobrý den, Aleno, dokud neurčí soud jinak, na děti má nárok stejně jako vy. Přirozeně nejste povinna mu odepisovat. Problém vidím v tom, že hrajete hry a podle toho to vypadá. Nikam to nevede. Bylo by mnohem vyzrálejší mu říci, co chcete a za jakých podmínek, a toho se ze své strany držet. Nemůžete čekat, že bude vědět, co má dělat, když mu to neřeknete.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů